Ciąża

Ciąża a basen. Czy pływanie w ciąży jest bezpieczne?

Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna. Czy jednak kobiety ciężarne mogą korzystać z basenu? Zobacz, kiedy pływanie w ciąży jest dopuszczalne, a kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Czy można iść w ciąży na basen?

Wiele kobiet, które regularnie korzystają z basenu, zastanawia się nad tym, czy w okresie ciąży dozwolone jest pływanie. Jak prezentuje się kwestia basen a ciąża?

Zasadniczo u większości kobiet ciężarnych basen nie jest przeciwwskazany. To jedna z często polecanych form aktywności, która niesie za sobą wiele korzyści i pomaga w zachowaniu dobrej kondycji i samopoczucia.

Należy jednak pamiętać o tym, że basen w czasie ciąży nie zawsze jest polecany. Pływanie może sprzyjać określonym dolegliwościom, a w niektórych sytuacjach jest ono zakazane, ponieważ mogłoby spowodować zagrożenie dla dziecka.

Basen w czasie ciąży – jakie ma zalety?

Do najważniejszych zalet pływania w ciąży zaliczają się:

  • Równomierny rozwój wielu partii mięśniowych całego ciała, w tym mięśni znajdujących się w rejonie miednicy, brzucha,
  • Niskie ryzyko pojawienia się urazów, bólów, obciążenia stawów,
  • Redukcja obrzęków kończyn, które często odczuwane są w trakcie ciąży,
  • Efektywne spalanie kalorii, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
  • Zmniejszenie bólów kręgosłupa, które często pojawiają się u ciężarnych.

Wiele obiektów organizuje również specjalne zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży, na przykład wodny aerobik, które sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu w tym okresie.

Gdzie pływać w trakcie ciąży?

Zaleca się skorzystać z basenów, ponieważ są one najbezpieczniejsze. Woda na basenach jest stale filtrowana i dezynfekowana, dlatego też jej jakość jest sprawdzona. Obecne w wodzie basenowej środki nie są niebezpieczne dla dzieci.

Należy natomiast uważać z pływaniem w morzach, jeziorach czy w rzekach. Stan wody nie zawsze jest wtedy optymalny – mogą rozwijać się w niej drobnoustroje, które będą powodowały zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Najlepiej więc zrezygnować z pływania, zamiast tego można brodzić w wodzie czy moczyć nogi.

Ciąża a jacuzzi – czy można z niego korzystać?

Jacuzzi zapewnia przyjemną kąpiel w podgrzanej wodzie, która jest pełna masujących bąbelków. Czy korzystanie z jacuzzi w ciąży jest możliwe?

Zasadniczo nie zaleca się jacuzzi w ciąży, podobnie jak z korzystania z basenów termalnych, gdzie woda ma wyższą temperaturę. Analogiczna sytuacja dotyczy sauny, która w trakcie ciąży jest również przeciwwskazana.

Przebywanie w zbyt ciepłej wodzie może powodować nadmierny przepływ krwi, a w efekcie prowadzić do krwawień z dróg rodnych, gorszego ukrwienia łożyska. W przypadku pierwszych miesięcy ciąży może pojawić się również większe ryzyko wad wrodzonych u płodu, między innymi wad cewy nerwowej.

Jakie są zagrożenia pływania w basenie w ciąży?

W kwestii ciąża a basen powinno się pamiętać o tym, że pływanie może powodować określone dolegliwości.

Basen w ciąży może sprzyjać infekcjom dróg moczowych. U ciężarnych często pojawia się popuszczanie moczu, co związane jest ze zmianami hormonalnymi oraz z powiększającym się brzuchem, który uciska na pęcherz i cewkę moczową. Dolegliwości te nasilają infekcje układu moczowego. Wtedy zaleca się wkładki urologiczne na nietrzymanie moczu, które dyskretnie wchłaniają wilgoć.

Również pływanie w basenie w trakcie ciąży może sprzyjać infekcjom dróg rodnych, gdy dochodzi do namnażania się w pochwie drobnoustrojów jak bakterie czy grzyby. Aby zmniejszyć ryzyko takiej dolegliwości, można stosować probiotyki dopochwowe.

Ciąża a basen – kiedy pływanie jest zakazane?

Gdy chodzi o kwestię jak ciąża a basen, pojawiają się też przeciwwskazania. Kiedy ciężarna powinna zrezygnować z pływania?

Chodzenie na basen w trakcie ciąży nie jest wskazane w poniższych sytuacjach:

  • Gdy dochodzi do odchodzenia płynu owodniowego,
  • Jeśli pojawia się zagrożenie poronieniem albo porodem przedwczesnym,
  • W trakcie trwającej infekcji układu płciowego albo moczowego,
  • Przy krwawieniach z pochwy.

W razie wątpliwości dotyczących tego, czy pływanie w ciąży jest dozwolone, warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Basen a ciąża – jak się ubrać?

Jeśli chcesz wybrać się na basen w czasie ciąży, możesz zastanawiać się nad tym, jaki strój kąpielowy wybrać. 

Wiele kobiet w ciąży na basen zakłada stroje kąpielowe dwuczęściowe, dlatego można sięgnąć po dotychczas używany kostium. 

Dostępne są również specjalne stroje kąpielowe dla ciężarnych, na przykład stroje jednoczęściowe lub dwuczęściowe w formie tankini – z koszulką zasłaniającą brzuch.

Należy też zabrać własne klapki, ponieważ na basenie istnieje ryzyko zakażenia grzybicą stóp i paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *