Ciąża

Fizjoterapia po porodzie – dlaczego jest tak ważna?

Większość kobiet, które właśnie urodziły dziecko, odczuwa różnego typu dolegliwości powodujące duży dyskomfort. Nie każda pacjentka wie, gdzie szukać wówczas pomocy. W przypadku wielu nieprzyjemnych objawów skutecznym rozwiązaniem może okazać się wizyta u fizjoterapeuty. Z jakiego powodu warto udać się do specjalisty? Dlaczego fizjoterapia po porodzie jest tak ważna?

Na czym polega fizjoterapia po porodzie?

Fizjoterapia po porodzie to ogół czynności rehabilitacyjnych związanych z pomocą młodej mamie w jak najszybszym powrocie do sprawności w czasie połogu. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do danej pacjentki, a specjalista dostosowuje je, mając na uwadze szereg czynników, takich jak stan zdrowia kobiety, formę porodu, występujące dolegliwości, ewentualne powikłania. Zakres działań obejmuje m.in. ćwiczenia przeciwzakrzepowe, oddechowe, ćwiczenia mięśni krocza, naukę siadania i pionizację ciała. Prowadzone regularnie czynności fizjoterapeutyczne w połogu minimalizują nieprzyjemne skutki ciąży i porodu, a także zapobiegają pojawianiu się uciążliwych i niekorzystnych dla zdrowia dolegliwości.

Dlaczego fizjoterapia po porodzie jest ważna?

Ciąża i poród to dla każdej kobiety ogromne obciążenie wiążące się z szeregiem zachodzących w ciele zmian. Nawet jeśli wszystko przebiega prawidłowo, organizm pacjentki może odczuwać skutki wysiłku i różnorodnych modyfikacji. Zmianom nie ulega jedynie system hormonalny, ale też układ mięśniowo-powięziowy i stawowy. W ciąży macica powiększa się, kość krzyżowa i pęcherz są stale uciskane, kręgosłup oraz kończyny dolne obciążają się wskutek wzrostu masy ciała płodu. Wiele przemian zachodzi w obrębie miednicy i jamy brzusznej, w której narządy zmieniają swoje położenie, a mięśnie ulegają osłabieniu. Nierzadkim problemem jest np. wystąpienie przepukliny kresy białej.

Wizyta u fizjoterapeuty po porodzie staje się w tej sytuacji ogromną pomocą, która przyczynia się do usprawnienia organizmu pacjentki na wielu płaszczyznach. Poprzez odpowiednie ćwiczenia można zapobiec skutkom związanym z powikłaniami wynikającymi z zakrzepowego zapalenia żył. Działania fizjoterapeuty redukują również dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, krocza oraz – w przypadku cesarskiego cięcia – blizny powstałej podczas zabiegu.

Fizjoterapia po porodzie przyspiesza obkurczanie i oczyszczanie się macicy oraz poprawia stan mięśni brzucha, zarówno w zakresie ich sprawności, jak i wyglądu. Dzięki właściwie prowadzonym ćwiczeniom prawidłowego siadania, wstawania, noszenia dziecka czy wykonywania czynności higienicznych, kobieta szybciej powraca do sił i wzmacnia swą kondycję. Dla wielu pacjentek fizjoterapia po porodzie to szansa na wzrost nie tylko sił fizycznych, ale też na poprawę stanu psychicznego.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie – wsparcie w trudnym momencie

Wizyta u specjalisty i rozpoczęcie fizjoterapii uroginekologicznej to dla wielu kobiet prawdziwy przełom w najcięższych chwilach połogu, gdy rozmaite dolegliwości bywają trudne do zniesienia. Ćwiczenia mogą pomóc m.in. w przypadku bólu powstałego w wyniku rozejścia spojenia łonowego. Warto wspomnieć również, że fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie pomaga pacjentce pozbyć się wielu wstydliwych i uciążliwych objawów, powodujących duży dyskomfort i skrępowanie w życiu codziennym.

Przykładem jest nietrzymanie moczu po porodzie, na które skarży się mnóstwo pacjentek. Problem dotyczy zarówno kobiet rodzących siłami natury, jak i po zabiegu cięcia cesarskiego. Prowadzone w tym zakresie działania fizjoterapeutyczne pozwalają na tyle wzmocnić osłabione przez ciążę i poród mięśnie dna miednicy, by zredukować intensywność objawów. Poza tradycyjnymi ćwiczeniami specjalista może zalecić także zabiegi z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, np. elektrod.

Trzeba także dodać, że terapia uroginekologiczna po porodzie może pozytywnie wpłynąć również na sferę seksualną. Spora grupa kobiet ukrywa ten fakt, dlatego należy zaznaczyć, że skutkiem ciąży i porodu może być osłabiona satysfakcja ze współżycia. Problemem bywają również dolegliwości bólowe w czasie stosunku. Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie pomaga kobietom usunąć przyczyny takich problemów.

Kiedy wizyta u fizjoterapeuty po porodzie?

Terapię połogową można rozpocząć niemal zaraz po porodzie – w ciągu kilkunastu godzin po pojawieniu się dziecka na świecie. Na tym etapie warto wprowadzić pierwsze ćwiczenia, które wpłyną na usprawnienie organizmu i odzyskanie formy psychofizycznej. Wczesna fizjoterapia po porodzie to także szansa na uniknięcie komplikacji i na szybszy powrót do pacjentki do formy. Oczywiście wiele zależy od stanu zdrowia kobiety. Wszystkie działania terapeutyczne muszą być indywidualnie dostosowane do konkretnego przypadku.

Jakie mogą być powikłania po cesarce i porodzie naturalnym? Dowiedz się: https://mediprint.pl/powiklania-po-cesarce-i-porodzie-naturalnym/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *