Czy to już? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet oczekujących na narodziny dziecka. Jakie są główne objawy porodu? Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę w końcówce ciąży!
Kiedy zaczyna się poród?
Podręcznikowo poród powinien rozpocząć się w 40. tygodniu ciąży. Dopuszcza się odchylenie o 2 tygodnie w przód oraz w tył, które nie jest niczym niepokojącym.
W momencie porodu dochodzi do pojawienia się skurczów macicy oraz do zmian wyglądu szyjki macicy, która ulega skróceniu i wygładzeniu. W ten sposób organizm matki przygotowuje się do wydania na świat dziecka.
Ponadto pojawiają się także inne, mniej lub bardziej subtelne oznaki zbliżającego się porodu. Co może go zwiastować? Sprawdź najczęstsze objawy porodu!
Jakie są pierwsze objawy porodu?
W okresie takim jak ostatnie tygodnie i ostatnie dni przed porodem objawy mogą być zróżnicowane, dlatego każda kobieta może odczuwać je nieco inaczej. Czasami trudno także je zinterpretować i mogą być one potraktowane jako „fałszywy alarm”. Na co warto zwrócić wtedy uwagę?
Obniżenie brzucha
Najczęściej występuje na 3-4 tygodnie przed rozwiązaniem ciąży. Dochodzi wtedy do obniżenia się macicy, a także do zmiany ustawienia dziecka w brzuchu, które układa główkę w kierunku kanału macicy.
Zwykle kobieta może wtedy zauważyć poprawę komfortu oddychania, zmniejszony ucisk na brzuch. Pojawiają się jednak większe uczucie napierania, rozpierania na drogi rodne. Także zwiększony zostaje nacisk na pęcherz moczowy, co może prowadzić do pojawienia się nietrzymania moczu.
Skurcze przepowiadające
Te częste objawy przed porodem zazwyczaj pojawiają się na kilka dni przed nim, lecz u niektórych kobiet mogą być odczuwane nawet przez parę tygodni.
Skurcze przepowiadające są nieregularne i zwykle nie są bolesne. Nie wymagają one udawania się do szpitala. Skurcze w pierwszym etapie porodu są natomiast cykliczne i występują co około 10-30 minut, przy czym każdy ma długość około 40 sekund. Gdy pojawiają się coraz częściej, wtedy konieczne jest już udanie się do placówki.
Wydalenie czopa śluzowego
W okresie takim jak ostatnie dni przed porodem objawy uzupełnione są także o wydalenie czopa śluzowego. Jest to czop blokujący wejście do macicy, który wysuwa się z jej kanału, aby umożliwić rozpoczęcie porodu.
Czop śluzowy ma kolor przezroczysty albo różowawy i może on przypominać swoim kształtem kanał szyjki macicy – jest cienki i wydłużony.
Objawy ze strony układu pokarmowego
Często pojawiające się u wielu kobiet objawy zbliżającego się porodu to także wymioty, nudności, biegunki, wzdęcia oraz brak łaknienia. Są one związane z oczyszczaniem się organizmu przed nadchodzącym rozwiązaniem.
Zmniejszenie masy ciała
Zazwyczaj na kilka dni przed porodem dochodzi do zmniejszenia masy ciała o około 0,5-1 kilograma. Ma to związek ze zwiększonym wydalaniem moczu.
Słabsze ruchy dziecka
Przed rozwiązaniem przyszła mama może też zauważać osłabienie ruchów maluszka. Jest to efekt zmiany jego ułożenia w macicy, dlatego trudniej jest mu się poruszać. Gdy jednak brak ruchów wywołuje u Ciebie niepokój, warto udać się do szpitala.
Bóle przedporodowe
Przed porodem mogą pojawić się nie tylko bóle wynikające z nasilających się skurczów, lecz także bóle pleców, zwłaszcza w okolicy krzyżowej i nerwu kulszowego oraz miednicy, bóle ud, bóle i zawroty głowy.
Nietrzymanie moczu czy wody płodowe – jak je rozróżnić?
Jednym z charakterystycznych objawów rozpoczęcia akcji porodowej, ale też nieprawidłowości w trakcie ciąży jest odejście wód płodowych. Mogą być one jednak pomylone z nietrzymaniem moczu, który często zdarza się u kobiet. Jak rozpoznać, czy to nietrzymanie moczu w ciąży czy wody płodowe?
Mocz ma charakterystyczny zapach amoniaku, a także lekko słomkowy kolor. Z kolei płyn owodniowy, czyli wody płodowe mają zapach bardziej słodkawy i najczęściej różowe zabarwienie.
Sączące się wody płodowe po 37. tygodniu ciąży to objawy zbliżającego się porodu, natomiast wtedy, gdy pojawią się one przed tym terminem, mogą wskazywać na zbyt wczesne pęknięcie pęcherza płodowego i stanowić zagrożenie dla płodu. Najczęściej dochodzi do niego na skutek infekcji, urazów czy problemów z łożyskiem.
Co zrobić, gdy pojawiają się oznaki porodu?
Gdy zauważasz pierwsze objawy porodu, to czas, aby przygotować się do wyjazdu do szpitala. Jest to konieczne wtedy, gdy doszło już do odejścia wód płodowych, a skurcze są regularne i pojawiają się co parę minut.
Pamiętaj o tym, aby przygotować się do tego ważnego zdarzenia. Spakuj wcześniej torbę – umieść w niej ubrania dla siebie i dla dziecka, kosmetyki, dokumentację medyczną. Zabierz także inne potrzebne przedmioty – telefon, ładowarkę, dowód osobisty. Dzięki temu możesz bez stresu udać się do szpitala i powitać swoje dziecko!
Co warto wiedzieć o połogu? Sprawdź w artykule: https://mediprint.pl/polog-po-porodzie-co-warto-wiedziec/