Ciąża, Porady, Zdrowie

Jak zmienia się macica w ciąży?

Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, zazwyczaj zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób będzie zmieniać się jej ciało. A jest o czym myśleć: kobiecy organizm zmienia się znacząco w ciągu wszystkich tygodni ciąży! Największe zmiany dotyczą oczywiście macicy, w której znajduje się maleństwo. W jaki sposób zmienia się ona w trakcie ciąży?

Budowa macicy – podstawowe informacje

Wiele pań nie zna pojęcia dna macicy przed zajściem w ciążę, co w dużej mierze wiąże się z wciąż rozwijającym się stanem świadomości społeczeństwa w tym zakresie. To właśnie w czasie ciąży dokonuje się pomiarów wysokości dna macicy, co jest jednym z czynników pozwalających określić prawidłowy przebieg ciąży.

Macica jest elementem narządów rodnych kobiety, a kształtem przypomina nieco spłaszczoną od góry gruszkę. Przed ciążą organ ten mierzy około 7 cm długości i waży około 60 gramów, a jej ścianki charakteryzują się grubością około 2,5 cm. Dopiero w jej trakcie rozciąga się na tyle, by pomieścić dziecko, które waży kilka kilogramów! W ostatnich tygodniach ciąży macica może osiągnąć nawet około 5 litrów pojemności, a jej ścianki mają grubość około 1,5 cm.

Macica jest podtrzymywana przez więzadła oraz tkanki włókniste, a od dołu jest ona połączona bezpośrednio z pochwą. Ściany macicy zbudowane są z błony surowiczej, mięśniowej i śluzowej.

Macica w ciąży – zmiany tydzień po tygodniu

Macica jest jedynym organem, który w trakcie ciąży zmienia się w tak znaczącym stopniu wraz z rozwojem dziecka i wykazuje się tak dużą elastycznością. W trakcie ciąży, za sprawą działania progesteronu, powiększeniu ulega trzon macicy.

Macica w czasie ciąży nie powiększa się symetrycznie – zdecydowanie bardziej powiększa się jej górna część. W efekcie takiego stanu rzeczy, a także w związku ze wzmożonym przepływem krwi przez tę część organizmu, powiększeniu ulega również siatka naczyń krwionośnych. Proces rozrostu macicy jest możliwy dzięki wydłużającym się włóknom mięśniowym, a także pojawianiu się kolejnych, które rozrastają się w szybkim tempie.

Macica w ciąży rozrasta się w bardzo szybkim tempie, zmieniając swój rozmiar z tygodnia na tydzień. I tak, przyjmuje się, że organ ten zmienia się w następujący sposób:

– jest wielkości cytryny w okolicach 8 tygodnia ciąży;

– ma rozmiar męskiej pięści około 12 tygodnia ciąży;

– dno macicy znajduje się tuż nad spojeniem łonowym w okolicach 16 tygodnia ciąży;

– jest wielkości piłki do koszykówki w okolicach 18 tygodnia ciąży;

– w połowie ciąży (20 tc) dno macicy znajduje się mniej więcej pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem;

– dno macicy jest na poziomie pępka w okolicach 24 tygodnia ciąży;

– na około 4 tygodnie przed rozwiązaniem dno macicy znajduje się na wysokości wyrostka mieczykowatego;

– w 40 tygodniu ciąży – następuje przygotowanie do porodu, a dno macicy opada, ponownie znajdując się na wysokości z okolic 30-go tygodnia ciąży, czyli pomiędzy mostkiem a pępkiem.

Co istotne, rozrastająca się macica zajmuje miejsce pozostałych organów, wymuszając na nich nie tylko przemieszczenie się w ramach jamy brzusznej, ale nierzadko również zmniejszenie powierzchni. Dlatego też kobiety ciężarne zdecydowanie częściej muszą odwiedzać toaletę, a także szybciej się męczą w związku z ograniczoną wydolnością płuc. Zdarza się również, że macica naciska na aortę, ograniczając dopływ powietrza do serca i mózgu. To może skutkować występowaniem zawrotów głowy i innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Wymagające odwracanie procesu, czyli obkurczanie macicy

Zmiany zachodzące w macicy są znaczące. Zwiększa się jej rozmiar i poziom ukrwienia, a pozostałe narządy w organizmie są obciążone. Zmienia się to po porodzie, kiedy dziecko opuszcza macicę mamy. Co ważne, proces obkurczania macicy nie kończy się wraz z zakończeniem czynności porodowych – narząd ten potrzebuje nieco czasu, by powrócić do pierwotnego stanu. Dzieje się to w okresie powszechnie znanym jako połóg – kiedy to goi się krocze lub rana po cesarskim cięciu, a macica stopniowo obkurcza się. Tkanki, z których złożona była powiększona w ciąży macica są usuwane z organizmu poprzez pochwę. Warto wspomagać proces powrotu macicy do pierwotnego stanu m.in. za pomocą aktywności fizycznej, ale również odpowiedniej dawki odpoczynku i przy zachowaniu higieny intymnej.

Macica w ciąży przechodzi przez wiele zmian, o których pisaliśmy powyżej. Co istotne, po porodzie musi ona dojść do siebie, co jest procesem niemalże równie wymagającym. Wiele przydatnych informacji o tym, jak zadbać o mięśnie dna miednicy w okresie ciąży, a także przed nią i po niej można zaleźć na stronie https://www.poznajelly.pl/. Przydatne artykuły podpowiedzą m.in. czego unikać, a o czym pamiętać, by zadbać o macicę!

Sprawdź również nasz artykuł: „Jak zadbać o siebie po porodzie?„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *