Ciąża to czas niezwykle trudny dla przyszłej mamy. W okresie oczekiwania na narodziny dziecka kobiety narażone są na ogromne obciążenia, których skutkiem są liczne napięcia mięśniowe, obrzęki, dolegliwości bólowe głowy i kręgosłupa, zmiany dermatologiczne, nietrzymanie moczu i wiele innych. Znaczną poprawę jakości życia może przynieść masaż dla ciężarnej.
Masaż dla ciężarnych – czy to bezpieczne?
Podczas ciąży kobiety cierpią głównie z powodu wzrostu masy ciała, który niesie za sobą:
• napięcia i przeciążenia mięśni;
• przeciążenia kręgosłupa, stawów kolanowych i skokowych oraz innych części układu kostno-stawowego;
• bóle pleców – kręgosłupa, głównie w odcinku lędźwiowym i szyjnym;
• bóle migrenowe głowy;
• napięcia skóry prowadzące do rozstępów;
• obrzęki.
Dolegliwością powszechną są także obrzęki kończyn, nietrzymanie moczu. Rosnący brzuch utrudnia ułożenie się podczas snu, stąd częste poranne zmęczenie i rozdrażnienie.
Dzięki masażom można usuwać albo łagodzić większość tych dolegliwości.
Masaż w ciąży wykonany w odpowiednim czasie przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów jest całkowicie bezpieczny. Ważne jest, aby przed zaplanowaniem i wykonaniem zabiegu podejmujący się jego wykonania specjalista przeprowadził wywiad, w którym zapozna się z wynikami badań ciężarnej oraz zaleceniami i przeciwwskazaniami ustalonymi przez lekarza prowadzącego.
Masaż w ciąży – kiedy nie jest zalecany
Zabiegów masażu nie należy przeprowadzać u kobiet z powikłaniami ciąży, szczególnie jeśli kiedyś przeszły ciążę zakończoną porodem przedwczesnym. Przeciwwskazaniem do masażu ciężarnych są też:
• przodujące łożysko;
• choroby serca;
• cukrzyca;
• nadciśnienie tętnicze;
• skaza krwotoczna;
• anemia;
• schorzenia trzustki, wątroby, tarczycy oraz nerek;
• zatrucie ciążowe (gestoza).
• krwawienia lub plamienia z dróg rodnych.
U ciężarnych całkowicie zdrowych z masaży w obrębie brzucha, miednicy, dolnej partii pleców należy zrezygnować w początkowym i końcowym okresie ciąży. Kobiety ciężarne nie powinny także wybierać zabiegów masażu shiatsu, tajskiego, wszystkich technik z użyciem aparatów oraz masażu stóp.
W dziewiątym miesiącu należy zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu. W tym czasie macica jest szczególnie wrażliwa, a podczas masażu w organizmie uwalnia się oksytocyna, która może wywołać skurcze macicy.
Jakie rodzaje masażu w ciąży można wykonywać?
Dla kobiet w ciąży poleca się wszelkie odmiany masażu klasycznego, masaż limfatyczny oraz hydromasaże. Należy podkreślić, że wszystkie zabiegi powinny być wykonywane delikatniej.
U ciężarnych masować można twarz, kark, plecy, pośladki, brzuch, kończyny górne i dolne z pominięciem stóp. Masaż brzucha powinni wykonywać wyłącznie specjaliści, najlepiej z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej.
Masaż relaksacyjny w ciąży
Masaż relaksacyjny, zwany także masażem prenatalnym wykonywać można między 3 a 8 miesiącem ciąży. Masaże prenatalne pozwalają usunąć dolegliwości bólowe, zmniejszyć napięcia, poprawić stan i wygląd skóry (zapobieganie rozstępom), zlikwidować obrzęki.
Podczas masażu relaksacyjnego przyszła mama odpoczywa, odpręża się. Masaż prenatalny zapobiega powstawaniu żylaków, sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu ciśnienia tętniczego, poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, wydalniczego, limfatycznego i hormonalnego.
Masaż relaksacyjny pozwala także zmniejszyć lub nawet usunąć całkowicie przykrą dolegliwość jaką jest popuszczanie moczu w ciąży.
Podczas masażu wzmacniane są mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla, które z powodu rozciągnięcia podczas ciąży są znacznie osłabione i nie pozwalają w pełni kontrolować mikcji (oddawania moczu).
Masaż relaksacyjny w ciąży jest formą odprężenia, ale daje także ukojenie dla ciała nękanego licznymi dolegliwościami. Zmniejszanie bólu oraz napięcia emocjonalnego pozwala niwelować lęki, przez co poprawia się także samopoczucie dziecka.
Masaż pleców w ciąży
Na bóle pleców skarżą się niemal wszystkie ciężarne. Przyrost masy ciała, bardzo duży brzuch nie sprzyjają przyjmowaniu wygodnych pozycji. Obciążony kręgosłup sygnalizuje swój stan bólem, który szczególnie nasila się w trzecim trymestrze.
Masaż dla ciężarnych można wykonywać w gabinetach zabiegowych ale nawet krótki, jednorazowy zabieg wykonany w domu może przynieść dużą ulgę. Przy masażu pleców można przyjąć pozycję siedzącą, klęczącą lub leżącą boczną.
Masowanie okolic kręgosłupa znosi napięcia mięśniowe, łagodzi ból, przynosi odprężenie, ułatwia zasypianie.
Masaż karku w ciąży
Sztywność karku jest w okresie ciąży znacznym utrudnieniem dla kobiet. Napięte mięśnie bolą, a promieniujący z karku na okoliczne partie ciała ból utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia i często uniemożliwia spokojny sen w nocy. Masaż karku w ciąży można wykonywać łącznie z masażem pleców, albo jako zabieg odrębny.
Przyszłe matki często skarżą się na migreny. Podczas masażu karku można wykonać także masaż głowy, który przyniesie ulgę, zmniejszy poziom bólu albo całkowicie go zlikwiduje.
Zabieg masowania karku przeprowadza się w gabinetach specjalistycznych lub w warunkach domowych. Łącznie z karkiem można także masować szyję. Warto wówczas zastosować kosmetyki pielęgnacyjne – balsamy, kremy lub oliwkę.
Sprawdź, jakich produktów musisz unikać w ciąży https://mediprint.pl/dieta-w-ciazy-jakich-produktow-lepiej-unikac/