Ciąża, Urologia

Parcie na pęcherz w ciąży. Jak sobie z tym radzić?

Zwiększona częstotliwość oddawania moczu w ciąży jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tego stanu. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać z najlepszymi sposobami na radzenie sobie z problemem.

Ucisk na pęcherz w ciąży

Częste oddawanie moczu w ciąży jest dość charakterystycznym objawem jej pierwszego etapu. Wiele kobiet zastanawia się nad kwestią taką jak: parcie na pęcherz w ciąży – od kiedy? Potrzeba częstszego oddawania moczu może pojawić się już pomiędzy szóstym, a ósmym tygodniem ciąży. Następnie zmniejsza się, a potem powraca na bardziej zaawansowanym etapie ciąży, gdy dziecko jest już na tyle duże, że uciska pęcherz matki. Szczególnie uciążliwe może być na późniejszych etapach parcie na pęcherz w ciąży. 3 trymestr to czas, kiedy przyszła mama musi co chwilę chodzić do toalety, ponieważ dziecko schodzi w dół kanału rodnego i tym samym przygotowuje się do porodu.

Częste oddawanie moczu w ciąży – jak prawidłowo korzystać z toalety?

Wśród sposobów radzenia sobie z problemem częstego oddawania w moczu w ciąży warto wskazać korzystanie z toalety w odpowiedni sposób. W tym celu podczas załatwiania swoich potrzeb w toalecie warto się pochylić. Dzięki temu pęcherz moczowy będzie lepiej opróżniony i sprawi to, że następnym razem parcie na pęcherz będzie odczuwane w późniejszym momencie.

Parcie na pęcherz w ciąży – unikaj picia przed snem

W celu zmniejszenia dolegliwości związanych z nadmiernie częstym oddawaniem moczu w ciąży można wymienić również zminimalizowanie częstotliwości picia. Zasada ta dotyczy w szczególności czasu bezpośrednio przed snem, gdy kobieta w ciąży nie powinna przyjmować nadmiernych ilości płynów. Będzie to powodowało konieczność częstszego wstawania w nocy oraz budzenia się z uwagi na ucisk na pęcherz w ciąży. Dlatego warto zadbać o picie optymalnych ilości napojów, które nie będą nadmierne.

Ucisk na pęcherz w ciąży – ostrożnie z kofeiną

Kobieta spodziewająca się dziecka powinna również unikać spożywania nadmiernych ilości kofeiny, ponieważ może to zwiększyć parcie na pęcherz w ciąży. Przekąski oraz napoje z tym składnikiem nie są również wskazane w ciąży z innych powodów, dlatego ich unikanie lub nawet całkowite wyeliminowanie będzie doskonałym pomysłem na każdym etapie ciąży. Kofeina może w negatywny sposób wpływać na podwyższanie się ciśnienia w ciąży, dlatego w nadmiarze jest szkodliwa. Kobieta może pozwolić sobie na jedną filiżankę kawy dziennie, co będzie optymalnym rozwiązaniem.

Parcie na pęcherz w ciąży 3 trymestr – ćwicz mięśnie Kegla

Częste oddawanie moczu w ciąży można również minimalizować poprzez regularne ćwiczenie mięśni Kegla, które mogą mieć bardzo duży wpływ na stan zdrowia kobiety oraz jej sprawne funkcjonowanie. Dzięki wzmocnieniu mięśni dna miednicy ucisk na pęcherz w ciąży z całą pewnością będzie mniej odczuwalny, dlatego warto o to zadbać poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które może zalecić fizjoterapeuta.

Nie doprowadź do odwodnienia organizmu

Podczas ciąży warto uważać na odwodnienie organizmu. W tej sytuacji zazwyczaj pojawia się zmiana zabarwienia moczu. Mocz może przyjąć zarówno barwę ciemnożółtą, jak i pomarańczową. W takim przypadku powinno się zwiększyć spożycie przyjmowanych płynów, nawet jeśli częściej trzeba będzie korzystać z toalety. Odwodnienie u kobiety w ciąży może w negatywny sposób wpływać na jej stan zdrowia, dlatego powinno się unikać takiego stanu rzeczy. Jest to bardzo istotne na każdym etapie ciąży.

Korzystanie z możliwości

Częste oddawanie moczu w ciąży jest dość często spotykaną sytuacją, dlatego kobieta powinna się do tego w odpowiedni sposób przygotować, a także korzystać z dostępnych możliwości. Warto udać się do toalety przed dłuższym spotkaniem lub inną sytuacją, w której korzystanie z łazienki może być utrudnione. Oprócz tego kobieta powinna również sprawdzać, gdzie znajdują się toalety podczas pobytu w nowym miejscu. Dzięki temu szybko i bez przeszkód będzie mogła z nich skorzystać w dowolnym momencie.

Nietrzymanie moczu w ciąży – zakażenie układu moczowego

Ucisk na pęcherz w ciąży może się również w pewnych przypadkach łączyć z zakażeniem układu moczowego, co bywa dość poważnym schorzeniem. Może ono wywoływać takie objawy jak nietrzymanie moczu w ciąży, co będzie powodowało dyskomfort u kobiety. Zakażenie układu moczowego objawia się również lekkim bólem oraz pieczeniem podczas oddawania moczu. W przypadku odczuwania takich dolegliwości warto udać się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Cukrzyca ciążowa

Nadmierne parcie na pęcherz w ciąży może się również łączyć z takim schorzeniem jak cukrzyca ciążowa. W celu sprawdzenia, czy poziom cukru nie jest podwyższony warto przejść odpowiednie badania. Jeśli cukrzyca ciążowa zostanie potwierdzona to konieczne będzie stosowanie odpowiedniej diety, a także ewentualne wdrożenie leczenia. Dzięki temu negatywne objawy będą mogły ulec zminimalizowaniu.

Chcesz się dowiedzieć, jakie są pierwsze oznaki porodu? Przeczytaj artykuł: https://mediprint.pl/pierwsze-oznaki-porodu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *