Ciąża

Polecane ćwiczenia na mięśnie dna miednicy po porodzie

Mięśnie dna miednicy, nazywane także mięśniami Kegla, ulegają osłabieniu w trakcie ciąży i po porodzie. Aby przywrócić ich sprawność, warto rozpocząć specjalny trening. Zobacz, jak ćwiczyć mięśnie Kegla po porodzie!

Czym są mięśnie dna miednicy – mięśnie Kegla?

Mięśniami Kegla nazwa się mięśnie dna miednicy, które zlokalizowane są pomiędzy kością ogonową oraz łonową. 

Zadaniem mięśni dna miednicy jest podtrzymywanie organów znajdujących się w obrębie miednicy jak pęcherz moczowy, pochwa i macica u kobiet oraz odbytnica. Dzięki nim możliwe jest również utrzymanie ciąży oraz poprawny poród.

Nazwa tych mięśni pochodzi od nazwiska Arnolda Kegla – amerykańskiego lekarza ginekologa, który opracował metodę ich rehabilitacji.

Mięśnie dna miednicy – jak je rozpoznać?

Zlokalizowanie mięśni dna miednicy możliwe jest podczas oddawania moczu. To one umożliwiają wstrzymanie jego strumienia. Również można zidentyfikować je po włożeniu do pochwy palca lub dwóch palców i zaciśnięcia jej wokół nich.

Objawy osłabienia mięśni dna miednicy

Do osłabienia mięśni dna miednicy może dochodzić na skutek różnych czynników – wieku, braku aktywności fizycznej, otyłości, nadmiernych przeciążeń, operacji w obrębie jamy brzusznej. Najczęściej jednak ich dysfunkcja pojawia się w okresie ciąży oraz po porodzie, gdy są one nadwyrężone przez rozwijający się płód, akcję porodową oraz zmiany hormonalne. Do ich osłabienia dochodzi również po cesarskim cięciu.

Do objawów osłabienia mięśni dna miednicy u kobiet zaliczamy:

  • nietrzymanie moczu po porodzie,
  • trudności z zatrzymaniem strumienia moczu,
  • mimowolne popuszczanie gazów,
  • uczucie ciężkości w obszarze dołu brzucha,
  • bóle podczas współżycia,
  • luźna pochwa,
  • obniżenie i wypadanie macicy.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie?

Aby zredukować objawy osłabienia mięśni Kegla, warto rozpocząć rehabilitację. Odpowiednie ćwiczenia na mięśnie dna miednicy po porodzie wspomagają ich działanie i przez to zmniejszają ryzyko kłopotliwych, krępujących sytuacji, które mogą być efektem zaburzenia ich pracy. 

Ćwiczenia warto również wykonywać profilaktycznie, aby przeciwdziałać nietrzymaniu moczu, a także, aby zminimalizować ryzyko rozwoju tej dolegliwości w starszym wieku.

Kiedy rozpocząć ćwiczenia na mięśnie dna miednicy po porodzie?

Najlepiej rozpocząć ćwiczenia mięśni dna miednicy jeszcze przed porodem, aby przygotować je na większy wysiłek w trakcie ciąży.

Z kolei ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie warto rozpocząć po ustąpieniu dolegliwości bólowych w obrębie miednicy.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla po porodzie?

Rehabilitacja mięśni dna miednicy nie jest czasochłonna i skomplikowana. Nie wymaga ona również stosowania specjalnego sprzętu. Można bez problemów prowadzić ją w warunkach domowych lub skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego. 

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla po porodzie? Poniżej przedstawiamy ćwiczenia, które pomagają w poprawie ich kondycji:

1. Napnij mięśnie Kegla na czas od 5 do 10 sekund.

2. Rozluźnij mięśnie po upływie tego czasu.

3. Wykonaj ćwiczenie ponownie 10-20 razy.

Podczas ćwiczeń warto zadbać o prawidłowy oddech. Nie należy go wstrzymywać. Na wdechu należy zaciskać mięśnie, a na wydechu je rozluźniać. Nie należy również napinać innych mięśni jak mięśnie brzucha czy nóg.

Ćwiczenia można wykonywać w różnych pozycjach – podczas siedzenia, stania, leżenia na łóżku. Można też prowadzić je w trakcie codziennych obowiązków, przed telewizorem.

Należy pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze oddać mocz i nie wykonywać ich w trakcie jego oddawania!

Jak często ćwiczyć mięśnie Kegla?

Zaleca się prowadzić ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie każdego dnia, minimum parę razy w tygodniu. Najlepiej wykonywać od jednej serii do trzech serii ćwiczeń w różnych porach dnia.

Ćwiczenia mięśni Kegla – kiedy można zauważyć efekty?

Rezultaty regularnie prowadzonych ćwiczeń mięśni dna miednicy można zauważyć już po około 6 tygodniach. Gdy jednak rehabilitacja nie przyniesie żadnych efektów, warto zdecydować się na wizytę u ginekologa albo fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista może zalecić wtedy odpowiednie postępowanie, na przykład zabiegi.

Jak jeszcze zadbać o mięśnie dna miednicy?

Aby poprawić pracę mięśni dna miednicy, można też skorzystać z innych ćwiczeń, także prowadzonych z akcesoriami jak taśma lub piłka gimnastyczna. Bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia jak wykroki, ćwiczenia polegające na unoszeniu nóg, ćwiczenia rozciągające. W ich trakcie również napina się mięśnie Kegla, co pozwala na poprawę ich pracy.
Dla uzyskania lepszych efektów stosowana jest również elektrostymulacja – stymulacja elektryczna mięśni Kegla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *