Połóg to naturalny, fizjologiczny stan, który następuje po porodzie zarówno siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Choć mogą się one nieco różnić, towarzyszą mu te same objawy. W zależności od uwarunkowań biologicznych kobiety oraz rodzaju porodu czas i intensywność krwawień może się różnić. Nie jest to przyjemna rzecz, jednak dzięki temu ciało oczyszcza się z krwi i płynów oraz następuje obkurczenie macicy do jej prawidłowej wielkości. Ile trwa połóg, jak sprawdzić, czy przebiega prawidłowo, oraz jakie sytuacje mogą się zdarzyć po porodzie? O tym przeczytacie Państwo w tym tekście.
Połóg co to jest? Ile trwa połóg? Określenie standardowego przedziału czasowego
Połóg występuje po porodzie i jest zjawiskiem jak najbardziej popularnym. Pojawia się zaraz po porodzie i trwa mniej więcej 6 tygodni. Istnieje podział na połóg wczesny, który trwa pierwsze 2 tygodnie po porodzie, oraz połóg późny trwający pozostałe cztery tygodnie. Podczas połogu występują krwawienia, jednak ich intensywność może się znacząco różnić. Zauważa się, że po cesarskim cięciu obfitość i czas trwania krwawień może być mniejsza, niż po porodzie siłami natury. Nie jest to jednak reguła, ponieważ ciało każdej kobiety jest inne, oraz nie ma dwóch takich samych porodów. To, w jaki sposób na świat przyszło dziecko, nie zawsze musi świadczyć o konkretnym przedziale czasowym trwania połogu, jednak można wziąć to pod uwagę. Połóg po porodzie pozwala na dokładne oczyszczenie się macicy po porodzie dzięki krwawieniom. Ich intensywność z całą pewnością będzie zwiększona na początku połogu, a z czasem, kiedy okres połogu będzie dobiegał końca, krwawienia będą się zmniejszać.
Skurcze macicy i ból po porodzie. Ile trwa połóg?
Podczas ciąży zachodzi wiele zmian w ciele kobiety. Jedną z ich jest powiększanie się macicy, która przez okres całej ciąży powiększa się dwudziestokrotnie. Po porodzie musi oczywiście w naturalny sposób wrócić do swoich pierwotnych rozmiarów. Dzieje się tak poprzez skurcze, które w większości przypadków są bolesne. Jest to jednak nieunikniona sytuacja, aby ciało doszło do siebie po porodzie. Kobiecie w trakcie połogu towarzyszy również rozdrażnienie, zmęczenie i ból, jednak z biegiem czasu te dolegliwości ustępują. Skurcze nasilają się podczas karmienia piersią, co jest spowodowane wydzielaniem się dużych ilości oksytocyny. Rodzaj porodu w dużej mierze wpływa bezpośrednio na samopoczucie kobiety i sposób rekonwalescencji. Kobiety po cesarskim cięciu muszą wiele godzin leżeć, rana po cięciu się goi i niestety wiąże się to z późniejszym wstaniem i dojściem do siebie. Nierzadko kobiety rodzące siłami natury narażone są na komplikacje w trakcie porodu, takie jak nieprawidłowe ułożenie dziecka, poród kleszczowy czy nacięcie krocza. Jednak podczas prawidłowo przebiegającego porodu, kobieta może w krótkim czasie po wydaniu dziecka na świat wstać z łóżka, według swoich możliwości.
Połóg po porodzie – wpływ hormonów na ciało kobiety
Kiedy przez 9 miesięcy cały organizm kształtował się w kierunku stworzenia najlepszych warunków na rozwój dziecka i jego późniejsze wydanie na świat, to zaraz po porodzie następuje mnóstwo zmian, aby przywrócić fizjologiczny stan organizmu. Zmiany te występują na płaszczyźnie fizycznej, emocjonalnej oraz hormonalnej. Wydzielana jest na wysokim poziomie prolaktyna, która umożliwia produkcję mleka podczas karmienia piersią. W samym momencie, gdy dziecko jest karmione piersią, następuje wyrzut wyżej wspomnianej oksytocyny, która niesamowicie przyczynia się do skurczów macicy, ułatwiając tym samym jej powrót do pierwotnych rozmiarów. Hormony takie jak progesteron i estradiol wpływają na powrót do cyklu miesiączkowego układu rozrodczego – czyli płodności i kolejnej „pierwszej” miesiączki. To kiedy ona wystąpi po porodzie, jest bardzo odmienne i u każdej kobiety następuje w innym czasie.
Okres połogu – fizyczne i emocjonalne zmiany po porodzie
Na podłożu emocjonalnym bardzo często towarzyszy nam istna burza różnego rodzaju humorów i innych uczuć. Pojawienie się nowego członka rodziny wzbudza w matce instynkt, ale i również nieograniczone morze miłości i troski o potomka. Z drugiej strony to naturalne, że występuje strach, niepewność i rozdrażnienie. Takie symptomy mogą zwiastować tak zwany baby blues, kiedy to organizm kobiety nie do końca radzi sobie z natłokiem emocji regulowanym przez ogromne wyrzuty hormonów. Bardzo ważne jest diagnoza i rozpoznanie baby blues’a, który z biegiem czasu przemija, aby odróżnić go od daleko idącej depresji poporodowej. Ciało kobiety na etapie fizycznym przeszło bardzo ciężką pracę i z całą pewnością nie powinno podlegać niczyjej ocenie, prócz tej lekarskiej, w przebiegu gojenia się ran. Dodatkowe kilogramy, rozstępy czy cellulit to jedne z najbardziej popularnych efektów ubocznych po ciąży. Jednak wystąpić może również nietrzymanie moczu po porodzie. Dzieje się tak na skutek osłabienia mięśni dna miednicy. Na szczęście dzięki odpowiednim i prostym ćwiczeniom oraz codziennym nawykom możemy całkowicie wyeliminować ten problem, bądź go znacznie ograniczyć.
Sprawdź nasz artykuł: https://mediprint.pl/ile-trwa-ciaza-i-czym-wyroznia-sie-kazdy-z-jej-etapow/