Ciąża

Ile trwa ciąża i czym wyróżnia się każdy z jej etapów?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Nie można mieć wątpliwości, że jest on w pewnym sensie magiczny, bo to właśnie on poprzedza pojawienie się na świecie nowego życia. Dobrze jest przyjrzeć się jej bliżej i odpowiedzieć sobie na kilka najważniejszych pytań. Ile tygodni trwa ciąża? Czym różnią się poszczególne jej etapy?

Ile trwa ciąża?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się, że prawidłowa ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Oznacza to, że dziecko urodzone w 38 tygodniu jest donoszone i tak samo dobrze rozwinięte, jak to które urodzi się w 42 tygodniu. Warto zaznaczyć, że różnica czterech tygodni jest całkiem duża, ale równocześnie nie jest powodem do zmartwień. Po prostu niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, na to, by w pełni się rozwinąć. Warto też wiedzieć, że lekarz wyznaczający planowaną datę porodu uśredni ją i poda termin oddzielony o 40 tygodni od ostatniej miesiączki. Tutaj doszliśmy też do drugiego ważnego zagadnienia. Żeby zrozumieć dobrze, ile miesięcy trwa ciąża, trzeba też wiedzieć, od kiedy zacząć liczyć. W rzeczywistości początkiem ciąży nie jest wcale zapłodnienie, ale wszystkie procesy, jakie mają miejsce w ciele kobiety od ostatniej miesiączki. Podczas gdy niezapłodnione jajeczko jest wydalane z organizmu wraz z błoną śluzową macicy, kolejna komórka jajowa już dojrzewa w jajnikach i to właśnie ona może zostać zapłodniona i dać początek nowemu życiu. Z tego też powodu zastanawiając się, ile dni trwa ciąża – zawsze należy liczyć już od ostatniej miesiączki. Dla własnego bezpieczeństwa każda kobieta powinna prowadzić kalendarzyk, w którym odnotowuje daty swoich miesiączek. Dzięki temu może ona dokładnie wskazać datę rozpoczęcia ciąży oraz określić termin porodu. 

Etapy ciąży

To, ile trwa ciąża, jest bardzo ważne, ale trzeba też podkreślić, że cały jej okres nie jest jednolity. Można podzielić go na etapy, a każdy z nich wyróżnia się swoimi specyficznymi cechami. Jest to związane także z tym, że płód przechodzi różne kolejne etapy rozwoju. Nie można więc uogólnić całego procesu, ale powinno się wyraźnie zaznaczyć rozpoczęcie każdego kolejnego etapu ciąży. Przyjrzyjmy się więc po kolei trzem etapom ciąży, które nazywa się też trymestrami. Nazwa ta jest związana z tym, że każdy z tych etapów trwa w zaokrągleniu 3 miesiące. Razem trwają one tyle miesięcy, ile miesięcy trwa sama ciąża, czyli dziewięć.

Pierwszy trymestr

Pierwszy trymestr trwa od ostatniej miesiączki aż do 13 tygodnia. Oznacza to, że przez jego dużą część możesz nie wiedzieć nawet, że jesteś w ciąży. Zwykle kobiety rozpoznają u siebie objawy ciąży pomiędzy jej 5 a 8 tygodniem. W tym czasie bardzo ważna jest suplementacja kwasu foliowego. W tym trymestrze kształtują się wszystkie narządy wewnętrzne płodu. Ten czas jest kluczowy dla rozwoju dziecka. Jest on też wyjątkowo trudny dla przyszłej mamy, bo ze względu na bardzo wysokie stężenie progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej są odpowiedzialne za złe samopoczucie, nudności, uczucie pełności, wzdęcia, a także zmiany nastrojów, senność, nudności i wymioty.

Drugi trymestr

Drugi trymestr ciąży trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży. Na tym etapie dziecko otwiera oczy, kształtuje się odruch ssania, kostnieje szkielet. Płód oczywiście intensywnie też rośnie. Może mieć już ponad 30 cm i ważyć około 500 gram. Oczywiście, nie oznacza to, że przyszłej mamie przestały już doskwierać objawy ciąży. To czas, kiedy jest duże ryzyko zapalenia układu moczowego, wystąpienia zgagi, hemoroidów i zaparć. Mogą też pojawić się rozstępy oraz anemia. Na tym etapie przyszła mama często zastanawia się, ile dni trwa ciąża i kiedy nareszcie zobaczy swoje maleństwo.

Trzeci trymestr

Trzeci trymestr trwa od 27 tygodnia ciąży aż do rozwiązania. Podczas niego dziecko intensywnie rośnie. Dojrzewają wszystkie narządy, bo płód przygotowuje się do życia poza organizmem matki. Płód rośnie, aż osiągnie około 3 kg wagi i 52 cm długości. Oczywiście zdarzają się też dzieci większe lub mniejsze, niż ten standardowy wymiar. Jeśli chodzi o przyszłą mamę, to coraz częściej może ona doświadczać sporadycznych skurczów, które o ile są słabe i nieregularne, nie oznaczają rozpoczęcia akcji porodowej. Często w tym trymestrze pojawia się też nietrzymanie moczu w ciąży, które jest przypadłością niekomfortową, ale równocześnie bardzo naturalną. Wiele kobiet boryka się z tym problemem, ale niewiele jest gotowych, by mówić o tym na głos. W takich sytuacjach warto zaopatrzyć się we wkładki na nietrzymanie moczu, które chłoną wilgoć i są niezauważalne.

W trzecim trymestrze można też spodziewać się samoistnego wypływu mleka z piersi, więc warto wyposażyć się we wkładki laktacyjne.

Jakie masaże można wykonywać w ciąży? Dowiedz się z artykułu https://mediprint.pl/masaz-w-ciazy-jakie-masaze-mozna-wykonywac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *