Ciąża

USG połówkowe – czym jest i kiedy należy je wykonać?

Każda kobieta w trakcie całej ciąży powinna wykonywać liczne badania mające na celu ocenę zdrowia swojego i rozwijającego się w jej organizmie dziecka. Oprócz badań hematologicznych czy badań moczu bardzo ważne jest wykonywanie USG. Jest to badanie ultrasonograficzne wykonywane specjalnym aparatem – we wczesnej ciąży przez pochwowe, później przez powłoki brzuszne. Badanie USG połówkowe to jedno z 4 obowiązkowych badań USG wykonywanych w trakcie ciąży, a okres jego wykonania przypada na mniej więcej połowę ciąży, jak sama nazwa wskazuje.

Badanie USG połówkowe – czym jest, jak wygląda i kiedy je wykonać?

Połówkowe USG w trakcie ciąży jest badaniem obowiązkowym, mającym na celu ocenę rozwoju dziecka w łonie matki. Dzięki specjalnemu aparatowi ultrasonograficznemu lekarz jest w stanie ocenić istotne parametry rozwoju dziecka. Badania połówkowe USG nie wymagają specjalnego przygotowania pacjentki. Jedyne, o czym należy pamiętać to fakt, że trzeba odpowiednio wcześniej zapisać się na wizytę. Zależy to od tego, że badania połówkowe należy wykonywać w ściśle określonym terminie. Najlepiej wykonać USG połówkowe, kiedy ciąża ma pomiędzy 18. a 22. tygodni. Dlaczego akurat taki przedział zobowiązuje do wykonania tego ważnego badania? Otóż wynika to z tego, że dziecko jest odpowiedniej wielkości, oraz kości i organy są już na tyle wykształcone, że możliwe jest ich dokładne zbadanie, i wykrycie ewentualnych wad. Wykonywanie USG w trakcie ciąży jest podstawowym badaniem, które umożliwia dokładną ocenę ciąży i zdrowia dziecka. W trakcie całej ciąży powinny być wykonane obowiązkowo 4 takie badania – pierwsze pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie to badania połówkowe, kiedy ciąża ma od 18. do 22. tygodni, kolejne pomiędzy 28. a 32. tygodniem, i ostatnie USG wykonywane jest w terminie porodu. Badanie USG połówkowe wykonywane jest sondą przez powłoki brzuszne – jest całkowicie niebolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań, jak już wcześniej wspomniano. Potwierdza realny stan zdrowia dziecka i poziom jego rozwoju.

Badanie połówkowe w trakcie ciąży – co może wykryć?

Lekarz wykonuje badania połówkowe, kiedy jest na to odpowiedni czas. Jako że jest to jedno z kilku obowiązkowych badań USG w trakcie całej ciąży, termin jego wykonania przypada na sam środek ciąży, może być uznawane za najważniejsze. Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży dziecko jest już odpowiednio rozwinięte, aby dokładnie zbadać bardzo ważne parametry. Jest to jednocześnie odpowiedni czas, nie za późny, aby w przypadku stwierdzenia obecności nieprawidłowości zlecić dodatkowe badania lub wdrożyć leczenie jeszcze w łonie matki. Pewne odchylenia od normy, jakie mogą zostać uwidocznione w trakcie badania, mogą sugerować:

  • rozszczep kręgosłupa,
  • zespół Edwardsa,
  • rozszczep wargi czy podniebienia,
  • wady serca,
  • patologię w rozwoju przełyku,
  • choroby nerek,
  • zespół Downa.

Patrząc na powyższą listę wad i zaburzeń w rozwoju dziecka, warto uświadomić sobie, jak ważne jest regularne wykonywanie badań. Badanie USG połówkowe umożliwia wykrycie takich wad, jeżeli przeprowadzane jest przez specjalistę posiadającego odpowiednie certyfikaty. Taki lekarz sprawnie posługuje się aparatem USG oraz doskonale potrafi odczytać jego obraz (np. odróżniając ewentualne zakłócenia odczytu od stanu faktycznego).

Zdrowie kobiety i dziecka w ciąży – co warto wiedzieć?

Podczas ciąży zazwyczaj cała uwaga skupia się na dziecku – oczywiście bardzo ważny jest jego prawidłowy i niczym niezakłócony rozwój. Wykonując obowiązkowe badania w trakcie ciąży, możemy zapewnić odpowiedni poziom kontroli nad rozwijającym się płodem. Zbilansowana i zdrowa dieta, aktywność na świeżym powietrzu i suplementacja zapewnią dziecku prawidłowe wsparcie na każdym etapie rozwoju w łonie matki. Kolejną, wydawać by się mogło odrębną kwestią, jest samopoczucie matki w ciąży. Choć ostatnio przywiązuje się większą wagę do tego, jak czuje się przyszła mama niż kiedyś, nadal borykamy się z różnymi dolegliwościami w tracie ciąży. Bardzo popularnym zaburzeniem jest nietrzymanie moczu w ciąży, co jest zjawiskiem fizjologicznym z powodu ucisku na pęcherz i wpływem hormonów. W takim wypadku doskonałą ochronę zapewniają wkładki chłonne oraz bielizna dla ciężarnych, borykających się z nietrzymaniem moczu. Dodatkowo w ciąży możemy odczuwać zgagę czy bolesne skurcze łydek – to wszystko ma związek ze zmianami fizjologicznymi, jakie zachodzą w naszym ciele. Warto postawić na odpowiednią dietę i suplementację niezbędnych witamin i minerałów oraz porządną dawkę odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *