Ciąża

Dieta w ciąży. Jakich produktów lepiej unikać?

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o siebie podwójnie: w końcu odpowiada teraz nie tylko za siebie, ale również rosnące pod jej sercem życie. Choć nie należy popadać w paranoję i żyć wyłącznie na kurczaku gotowanym na parze z ryżem i marchewką, istnieją pewne kategorie produktów, których należy unikać, by zapewnić zdrowie zarówno sobie, jak i maleństwu.

Zdrowa dieta w ciąży – dlaczego ma znaczenie?

Ciąża to okres 40 następujących po sobie tygodni, kiedy to w ciele matki rozwija się dziecko. Czas ten jest zakończony porodem, jednak okres dziewięciu (a właściwie, licząc w tygodniach – dziesięciu) miesięcy, kiedy mama i dziecko korzystają z zasobów organizmu rodzicielki jest bardzo istotny i należy wówczas odpowiednio zadbać o dietę.

Kwestia spożywania odpowiednich produktów ma ogromne znaczenie z dwóch powodów. Przede wszystkim, chodzi oczywiście o to, by maleństwo otrzymywało maksymalną ilość substancji odżywczych, dzięki którym będzie mogło zdrowo rosnąć w łonie mamy. Jednak nie można zapominać również o drugiej stronie medalu: z biologicznego punktu widzenia, płód stanowi w organizmie matki pasożyta, a to oznacza, że pozbawia kobietę wielu składników odżywczych. Uważa się, że okres ciąży jest najbardziej wymagającym dla kobiecego organizmu czasem w życiu, dlatego też warto zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Napoje a ciąża – czego należy unikać?

Zdrowa dieta w ciąży ma ogromne znaczenie zarówno z punktu widzenia rozwoju dziecka, jak i stanu matki w ciąży oraz w okresie bezpośrednio po niej – czyli w połogu. Jeśli chodzi o napoje, których należy unikać, są to:

– alkohol – każda ilość spożytego alkoholu może prowadzić do poważnych zmian w organizmie dziecka. Nie ma absolutnie żadnych badań dotyczących bezpiecznych ilości alkoholu w organizmie matki, jednak nawet gdyby takowe istniały – lepiej jest zachować zdrowy rozsądek i na kilka miesięcy zrezygnować z napojów wyskokowych;

– słodzone napoje gazowe – choć wiele pań wskazuje, że w okresie ciąży odczuwały wzmożoną potrzebę spożywania napojów typu cola, warto postarać się je ograniczyć. Zawierają one duże ilości cukru, a ponadto mogą posiadać w składzie również taurynę i kofeinę, które – oprócz potencjalnego negatywnego wpływu na płód – po prostu wzmagają popuszczanie moczu w ciąży.

Dieta w ciąży jadłospis – tych produktów spożywczych lepiej nie spożywać

Wiemy już, czego lepiej nie pić w okresie ciąży. A z jakich produktów spożywczych warto zrezygnować? Wśród nich wskazać można:

– fast foody – to pożywienie wysokoprzetworzone, niezawierające zbyt wielu składników odżywczych. Warto ograniczyć ich spożywanie lub zupełnie wykluczyć je z diety – najlepiej nie tylko na czas ciąży, ale w ogóle;

– słodycze – choć wiele pań z lubością zajada słodkości w czasie ciąży, przy ogromnym wsparciu najbliższych („jak nie teraz, to kiedy?”) – nie jest to zbyt dobry pomysł. Oczywiście, warto w tym zakresie zachować zdrowy rozsądek i jedno czy dwa ciastka raz na jakiś czas nie zrobią większej krzywdy, jednak co do zasady – słodycze zawierają duże ilości cukru przy jednoczesnym braku substancji odżywczych;

– sery pleśniowe i dojrzewające – podczas gdy dla dorosłych osób poza okresem ciąży, tego rodzaju pożywienie nie jest w żaden sposób szkodliwe – może okazać się niebezpieczne dla płodu. W serach dojrzewających i pleśniowych może rozwijać się listerioza, czyli choroba bakteryjna, która może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla dziecka;

– surowe mięso – ryby czy mięso, np. w sushi lub tatarze, mogą być źródłem listeriozy, a także toksoplazmozy. Choroby te mogłyby wywoływać negatywne konsekwencje dla organizmu dziecka, w tym jego układu nerwowego;

– surowe jajka – kogel mogel czy jajko dodawane do tatara mogą zawierać salmonellę, która także jest niebezpieczna dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Ponadto, należy zachować umiar jeśli chodzi o jedzenie pokarmów potencjalnie alergizujących: orzechów, cytrusów czy truskawek. Jako że w czasie ciąży mogą wystąpić uczulenia, na które kobieta wcześniej nie cierpiała – spożywanie silnie uczulających produktów warto zacząć od niewielkich ilości.

Co powinno znaleźć się w wyprawce do porodu? Zobacz https://mediprint.pl/wyprawka-do-szpitala-o-czym-musisz-pamietac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *