Ciąża

Doula – kto to jest?

W ostatnich latach wśród ciężarnych kobiet wzrosło zainteresowanie usługami douli. Wiele przyszłych mam decyduje się skorzystać z takiego wsparcia podczas porodu, w czasie oczekiwania na dziecko oraz po jego narodzinach. Kim jest doula? Czym zajmuje się na poszczególnych etapach związanych z pojawieniem się noworodka? Ile kosztuje doula?

Doula – kto to?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, słysząc określenie „doula”, kto to właściwie jest i jaką rolę pełni. Nie ma w tym nic dziwnego – jeszcze kilkanaście lat temu rzadko korzystano w Polsce z usług takiej osoby. Doula to ktoś, kto sprawuje pieczę nad kobietami w ciąży, podczas porodu i połogu. Warto wyjaśnić, że nazwa ta pochodzi z języka greckiego i oznacza „osobę, która służy”. 

W odróżnieniu od położnej, która zajmuje się medyczną stroną ciąży i porodu, doula to kobieta, która przyjmuje rolę doświadczonej opiekunki, asystentki i przyjaciółki. Udziela wsparcia emocjonalnego i fizycznego, będąc podporą w trudnych momentach ciąży, porodu i połogu. Doula, aby wykonywać swój zawód, przechodzi odpowiednie kursy i szkolenia, nie ma jednak uprawnień do wykonywania czynności medycznych.

Doula w ciąży

Ciąża nie zawsze jest łatwym okresem dla kobiety. Nawet jeśli wszystko przebiega prawidłowo, to pojawiają się z reguły niezbyt przyjemne symptomy i dolegliwości, np. senność, wahania nastrojów, mdłości, ból pleców czy obrzęk stóp. Nierzadkie jest również nietrzymanie moczu w ciąży. Doula pomaga ciężarnej radzić sobie z wszystkimi tego typu trudnościami, proponując różnorodne sposoby rozwiązania pojawiających się problemów lub rozwiewając wątpliwości dotyczące ciąży i macierzyństwa. Może również uczyć przyszłą mamę technik oddechowych i relaksacyjnych, dzięki którym będzie miała szansę lepiej znieść nadchodzący poród. 

Doula przy porodzie

Dla większości ciężarnych najważniejszą funkcję pełni doula przy porodzie. W takim momencie może ona zarówno wesprzeć kobietę i jej partnera towarzyszącego podczas narodzin potomka, jak również całkowicie zastąpić bliską osobę na sali porodowej. Doula pomaga rodzącej radzić sobie z emocjami, podtrzymuje na duchu w kryzysowych chwilach, motywuje, dodaje otuchy, poprawia nastrój. W razie konieczności wspiera również fizycznie – może masować plecy, ocierać pot, podawać wodę, proponować metody łagodzenia bólu oraz ułatwiać ciężarnej skorzystanie z prysznica czy toalety. Doula przy porodzie robi więc wszystko, aby jej podopieczna czuła się bezpiecznie i miała zapewniony maksymalny komfort psychiczny.

Wiele kobiet potwierdza, że dzięki obecności i pomocy douli rodziły krócej, nie odczuwały stresu i mniej dokuczały im rozmaite dolegliwości, zwłaszcza skurcze porodowe.

Doula w połogu

Gdy dziecko jest już na świecie, praca douli nie kończy się. Wiele kobiet chętnie korzysta  z jej pomocy również podczas połogu. Pierwsze tygodnie po pojawieniu się malucha bywają trudnym czasem, w którym organizm się regeneruje się, krocze goi, macica oczyszcza, co skutkuje krwawieniem i bólem. Do tego dochodzą problemy wynikające z osłabionych mięśni dna miednicy. Wspomniane wcześniej nietrzymanie moczu w ciąży zdarza się dość często, ale najwięcej kobiet cierpi na tę dolegliwość właśnie okresie w połogu. Różnie bywa także z samopoczuciem psychicznym – depresja poporodowa i tzw. „baby blues” to przecież bardzo powszechne zjawiska.

Zadaniem douli jest więc pełna pomoc świeżo upieczonej mamie w radzeniu sobie z pogorszonym nastrojem, zmęczeniem i rozwiązywaniem problemów związanych z fizjologią i psychiką. Opiekunka podpowie, co robić, by czuć się lepiej oraz zaleci stosowanie odpowiednich środków higieny, takich jak np. pieluchomajtki dla dorosłych, wkładki urologiczne czy podpaski poporodowe. Może też być dużym wsparciem przy laktacji i wszystkich czynnościach związanych z opieką nad noworodkiem.

Ile kosztuje doula?

Korzystanie z usług douli jest oczywiście płatne. Osoba taka, poza wykonywaniem swoich zadań, powinna w zamian zagwarantować dyspozycyjność czasową. Dokładnego dnia i godziny rozpoczęcia porodu nie da się precyzyjnie ustalić z góry, dlatego opiekunka ciężarnej musi być gotowa do działania nawet w najmniej oczekiwanej chwili. Ile kosztuje doula? Ceny są dość zróżnicowane – stawka zależna jest przede wszystkim od zakresu usług. Podstawowy pakiet, tzn. spotkanie edukacyjne w ciąży, dyspozycyjność i obecność w trakcie porodu oraz wizyta w połogu to koszt rzędu 1500-2000 zł. Inne usługi, np. wsparcie laktacyjne, szkolenie z noszenia chusty, kurs masażu, edukacja poporodowa czy pomoc w opiece nad dzieckiem, wiążą się z dodatkowymi opłatami. W zależności od rodzaju czynności stawki wynoszą ok. 70-200 zł za godzinę.

Co zrobić, gdy masz infekcję intymną w ciąży? Dowiedz się: https://mediprint.pl/infekcja-intymna-w-ciazy-jak-sobie-z-nia-poradzic/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *