Porady

Wyprawka do szpitala. O czym musisz pamiętać?

W sieci można znaleźć naprawdę wiele artykułów o tym, co powinno się spakować do szpitalnej torby dla malucha, jednak temat tego, co powinna zabrać dla siebie przyszła mama jest marginalizowany. Dlatego też dziś postanowiliśmy zająć się tematem wyprawki szpitalnej, uwzględniając w tym również ciężarną.

Jedna torba czy dwie?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, co jest lepszym rozwiązaniem: spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, zarówno dla mamy, jak i noworodka w jedną torbę, czy dwie?

Jeśli możemy sobie na to pozwolić – zdecydowanie lepszą opcją są dwie oddzielne torby. To znacząco ułatwi wyszukiwanie niezbędnych dla mamy i maleństwa rzeczy, a przy tym umożliwi zachowanie porządku w torbach. Oczywiście, jeśli rozdzielamy bagaż na dwie torby – powinny one być niewielkich rozmiarów. Dobrze, jeśli choć jedna z toreb jest na kółkach – to zdecydowanie ułatwi jej transport zmęczonej trudami porodu mamie w sytuacji, gdy ojciec dziecka z różnych względów nie będzie mógł jej towarzyszyć w drodze na oddział położniczy.

Jeśli jednak dwie torby nie wchodzą w grę – warto postarać się możliwie jak najdokładniej rozdzielić fragment walizki przeznaczony dla mamy i dla noworodka. Jako że tuż po porodzie, młodej mamie może doskwierać zmęczenie – dobrze jest zapewnić sobie maksimum komfortu, również w postaci dobrej organizacji przestrzeni walizki. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie choćby najprostszego separatora w postaci kawałka kartonu czy innego, niewielkiego przedmiotu pomiędzy część walizki dla mamy i tę, w której znajdują się rzeczy dla dziecka.

Wyprawka do szpitala dla mamy

Kwestia tego, co zabrać ze sobą do szpitala dla maleństwa, zastanawia wiele młodych mam oraz ojców. Jednak niewiele uwagi poświęca się temu, co dla siebie zabierze ciężarna – a jest to zupełnie nieprawidłowe podejście. Warto pamiętać, że tak jak w samolotach zaleca się, by w razie niebezpieczeństwa maseczkę w pierwszej kolejności zakładał opiekun, a dopiero potem dziecko – tak również w szpitalu warto kierować się zasadą „pomóż sobie, aby móc dalej pomagać innym”. W związku z tym warto dokładnie zaplanować zawartość szpitalnej walizki dla przyszłej mamy, uwzględniając wszelkie jej potrzeby. Szczególnie dobrym pomysłem może okazać się gotowa wyprawka do szpitala, którą można znaleźć w niektórych sklepach.

Co na porodówkę?

Do porodu przydatna okaże się dodatkowa koszula, w której młoda mama czuje się komfortowo. W większości przypadków cesarskich cięć szpital zapewnia własną, jednorazową koszulę, jednak jeśli planowany jest poród naturalny, dobrym wyborem jest koszula, która pozwoli mamie zachować komfort i dobre samopoczucie. Warto przy tym pamiętać, że tuż po przyjściu malucha na świat, z reguły ma miejsce kontakt skóra do skóry. W takiej sytuacji zaleca się, by maleństwo można było ogrzewać własnym ciałem, układając je pod koszulą. Co za tym idzie, dekolt koszuli powinien być na tyle szeroki, by maluszek mógł swobodnie leżeć na mamie, nie odczuwając ucisku. Nie można zapomnieć także o przekąskach i wodzie, które okażą się szczególnie przydatne podczas długiego porodu siłami natury.

Wyprawka do szpitala poród – odzież

Młoda mama powinna zabrać dla siebie co najmniej dwie koszule nocne, a także obuwie zmienne i – w razie konieczności – szlafrok lub bluzę. Dodatkowo, przydatny może okazać się specjalny stanik do karmienia, w którym można łatwo odsunąć miseczkę i nakarmić maluszka. Tak naprawdę, jeśli chodzi o odzież – to wszystko, co się przyda. Nie warto umieszczać w walizce zbyt wielu elementów odzieży: będą one stanowić zbędne obciążenie w drodze z porodówki na oddział położniczy, a w przypadku standardowego, dwudniowego pobytu – będą po prostu nieprzydatne.

Środki higieniczne dla mamy

Wśród produktów higienicznych, o których nie można zapomnieć, znajdują się:

– standardowo używane kosmetyki (najlepiej w małych opakowaniach),

– środek do higieny intymnej (łagodny, dobrze jest wybrać np. preparat przeznaczony do skóry wrażliwej lub dla ciężarnych),

– środki higieniczne (wkładki na nietrzymanie moczu, a także specjalne podkłady poporodowe, które układa się na szpitalnym łóżku. Są świetnym rozwiązaniem jako ochrona pościeli w razie przeciekania, a także do przewijania maleństwa),

– papier toaletowy – w dużych ilościach, bowiem będzie on przydatny nie tylko w standardowym celu, ale również do utrzymywania okolic intymnych w optymalnej czystości – zamiast ręcznika,

Jak widać, lista przedmiotów, o których musi pamiętać ciężarna, nie jest długa. Jednak gdy któregoś z przedmiotów zabraknie, komfort – o który warto zadbać szczególnie w pierwszych dniach życia maleństwa – zdecydowanie spada.

Jak dbać o higienę intymną w ciąży? Przeczytaj artykuł: https://mediprint.pl/higiena-intymna-w-ciazy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *