Kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna w tym wyjątkowym okresie szczególnie troszczyć się o swoje zdrowie. Dbanie o siebie w ciąży obejmuje wiele aspektów – właściwe odżywianie, relaks, regularne badania. Jedną z ważniejszych kwestii jest również higiena intymna. O czym należy pamiętać? Jakich środków używać?
Higiena ciąży – dlaczego tak ważna?
Każdy specjalista zajmujący się zdrowiem przyszłych mam podkreśla, że higiena w ciąży jest kwestią niezwykle istotną. Nierzadko ma ona ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie i dobrą kondycję kobiety, ale również na rozwój płodu. Przestrzeganie określonych zasad higieny może wpływać na przebieg ciąży, co ma związek z modyfikacjami zachodzącymi w systemie hormonalnym i zmieniającym się z tego powodu odczynem pH na zasadowy, co z kolei sprzyja szybszemu rozwojowi grzybów i bakterii. Kobieta ciężarna narażona jest zatem znacznie bardziej na występowanie różnorodnych dolegliwości w obrębie układu moczowo-płciowego. Problemem mogą być zwłaszcza infekcje, których efektem są nie tylko upławy, pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie, zapalenie pęcherza czy nietrzymanie moczu w ciąży, ale w niektórych wypadkach również znacznie poważniejsze powikłania kończące się przedwczesnym porodem i poronieniem.
Jak dbać o higienę intymną w ciąży?
Dbanie o siebie w ciąży dotyczy w dużej mierze stosowania zasad higieny. Niezwykle ważne jest codzienne mycie miejsc intymnych – najlepiej 2 razy w ciągu dnia. Istotne jest, by robić to od krocza do odbytu, ponieważ odwrotny kierunek może spowodować przeniesienie bakterii kałowych do pochwy i wywołać zakażenie. Lekarze radzą również, by do higieny intymnej nie stosować żadnych akcesoriów myjących, takich jak np. gąbka, na której mogłyby namnażać się drobnoustroje. Najlepszym rozwiązaniem jest więc delikatne podmywanie się czystą dłonią przy użyciu letniej wody i odpowiedniego produktu – może to być emulsja, pianka, płyn lub żel do higieny intymnej w ciąży. Po skończonej czynności należy także dokładnie osuszyć krocze czystym ręcznikiem, by nie pozostawiać wilgoci, która sprzyja rozwojowi bakterii. Warto pamiętać także o noszeniu przewiewnej bielizny z naturalnych, oddychających tkanin (np. bawełny) i unikaniu obcisłej odzieży, która mogłaby podrażniać okolice intymne. Ponadto, jeśli nie ma takiej konieczności, lepiej zrezygnować z wkładek higienicznych, zwłaszcza tych, które zawierają substancje zapachowe i wykonane są ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. W przypadku zaobserwowania w obrębie miejsc intymnych jakichkolwiek niepokojących objawów chorobowych, należy jak najszybciej zgłosić sprawę lekarzowi prowadzącemu ciążę.
Żel lub płyn do higieny intymnej w ciąży – jaki wybrać?
Biorąc pod uwagę, jak wiele produktów dla przyszłych mam oferują dziś apteki i sklepy, wybór preparatu do mycia bywa trudny. Najważniejsze, aby kupować żel lub płyn do higieny intymnej w ciąży o pH wynoszącym 5,5. Poza tym wskazane jest, aby w składzie takiego kosmetyku znalazł się kwas mlekowy, który świetnie radzi sobie w zakresie czystości i pielęgnacji, a dodatkowo wzmacnia florę bakteryjną i pomaga utrzymać odpowiedni poziom odczynu, zmniejszając ryzyko wystąpienia podrażnień i infekcji. Elementem, który powinien zawierać dobry płyn i żel do higieny intymnej w ciąży, jest alantoina, czyli substancja o działaniu łagodzącym podrażnienia oraz zapobiegającym występowaniu stanów zapalnych i zakażeń. Korzystnym składnikiem jest też D-pantenol, który koi skórę, ma właściwości regeneracyjne i ochronne. Ponadto w preparatach do higieny intymnej w ciąży często zawarte są różnorodne wyciągi i ekstrakty roślinne, np. z nagietka, kory dębu, lukrecji.
Nietrzymanie moczu w ciąży – co robić?
Wiele pacjentek skarży się na nietrzymanie moczu w ciąży. Ta nierzadka dolegliwość występuje często już w pierwszych tygodniach oczekiwania na dziecko i może utrzymywać się w kolejnych trymestrach. Przyczyną problemu jest osłabienie i rozciągnięcie (za sprawą hormonów i powiększającego się brzucha) mięśni dna miednicy. Nacisk na pęcherz często kończy się mimowolnym popuszczaniem, co nie sprzyja komfortowi ani higienie. Aby uniknąć krępujących doświadczeń, najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie wkładek urologicznych na nietrzymanie moczu w ciąży. Produkty, dostępne są w drogeriach i aptekach, pochłaniają nie tylko wilgoć, ale także nieprzyjemny zapach. Dodatkowo warto użyć chusteczek nawilżanych, które pozwolą zachować świeżość i czystość również poza domem. Na nietrzymanie moczu w ciąży pomóc mogą także systematyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy.
Jak wrócić do formy po ciąży? Sprawdź: https://mediprint.pl/jak-wrocic-do-formy-po-ciazy/