Ciąża, Porady

Jak wrócić do formy po ciąży?

Czas ciąży i porodu oznacza wiele zmian dla organizmu kobiety. Nierzadko oprócz fizjologicznych przemian, dochodzą jeszcze nadprogramowe kilogramy, a także szereg różnych innych kwestii. Powrót do formy po ciąży należy odpowiednio zaplanować i wprowadzić tak, by był on bezpieczny, ale również efektywny.

Powrót do formy po ciąży – ile czasu odczekać?

Poród to moment, który kończy okres ciąży kobiety. Bez względu na to, czy rozwiązanie nastąpiło poprzez cesarskie cięcie, czy siłami natury – to wydarzenie jest z pewnością dużym wysiłkiem dla ciała kobiety. W tym pierwszym przypadku musi ono dojść do siebie po operacji, a w drugim – zregenerować się po porodzie, który nierzadko trwa wiele godzin.

Zaleca się, by z intensywnymi ćwiczeniami w obrębie mięśni brzucha odczekać około 6 tygodni (czas trwania połogu) w przypadku porodu siłami natury i kilka miesięcy – w przypadku porodu zakończonego cesarskim cięciem. W tym drugim przypadku trudno jest dokładnie powiedzieć, ile powinna potrwać przerwa od intensywnych treningów: kwestię tę należy omówić z lekarzem, który zbada m.in. stan blizny pooperacyjnej.

Jednak to, że z intensywnymi ćwiczeniami trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni nie oznacza, że powrót do formy po porodzie trzeba zacząć dopiero po upływie tego czasu – a wręcz przeciwnie. Pierwsze aktywności warto wdrażać już będąc w szpitalu, jednak dopasowując poziom ich intensywności do stanu zdrowia. W pierwszych tygodniach życia dziecka zupełnie wystarczające będą spacery i lekkie ćwiczenia rozluźniające, nieobejmujące mięśni brzucha. Uwaga: powrót do ćwiczeń po porodzie – w rozumieniu bardziej zintensyfikowanych treningów – zawsze należy poprzedzić konsultacją z lekarzem.

Jak wrócić do formy po ciąży?

Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie bardziej złożona niż by się mogło wydawać. Warto bowiem pamiętać, że czas po narodzinach maleństwa – szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia – oznacza dość intensywny wysiłek dla młodych rodziców. Niemowlę nierzadko cierpi z powodu różnych dolegliwości, tym samym nie zapewniając mamie możliwości odpowiedniego wypoczynku.

Dlatego też należy dopasowywać stopień intensywności ćwiczeń do możliwości, jakie zapewnia dziecko. Jeżeli maluszek jest danego dnia niespokojny i nie chce spać bez obecności mamy – warto potraktować ten moment jako czas na regenerację, nie próbując za wszelką cenę poćwiczyć. Choć oczywiście powrót do formy po ciąży jest istotny, wszelkie zakończone niepowodzeniem próby przeprowadzenia treningu przy niespokojnym dziecku zakończą się tylko irytacją młodej mamy.

Kłopoty z nietrzymaniem moczu – jak im zapobiec?

Jednym z największych kłopotów – tuż obok rozstępu mięśni brzucha – który pojawia się u kobiet po ciąży, może być nietrzymanie moczu po porodzie. Mięśnie odpowiedzialne za odpowiednią mikcję są osłabione i bez regularnych ćwiczeń – może szybko okazać się, że wiele czynności kończy się mimowolnym popuszczeniem moczu.

Aby do tego nie doprowadzić, warto wdrożyć proste ćwiczenia mięśni dna miednicy już w pierwszych dniach po porodzie. Dokładny czas ich rozpoczęcia trzeba dopasować do samopoczucia młodej mamy – niektóre kobiety czują się na tyle dobrze po porodzie, że rozpoczynają pierwsze ćwiczenia już następnego dnia, a inne – potrzebują więcej czasu.

Bardzo istotną kwestią jest jednak to, by ćwiczyć regularnie. Treningi mięśni dna miednicy nie wymagają żadnych specjalnych sprzętów, a co więcej – ćwiczenia można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie – nawet opiekując się maleństwem.

Ważne, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo, dlatego warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wskaże odpowiedni zestaw ćwiczeń. 

Powrót do formy po porodzie – daj sobie czas

Warto również mieć na uwadze, że ciąża trwała 40 tygodni, a powrót do wagi sprzed ciąży w ciągu miesiąca czy dwóch może okazać się po prostu nierealny. Przy regularnych ćwiczeniach i zdrowej, pełnowartościowej diecie – uzyskanie optymalnej wagi i figury może potrwać.

Jeśli zaś chodzi o sylwetkę, dobrym pomysłem może okazać się sprawdzenie stanu mięśni brzucha. U niektórych pań mięśnie te nie powracają na swoje miejsce prawidłowo, przez co – pomimo utraty masy ciała – brzuch nie wygląda tak, jak powinien. Jest to kwestia, którą warto skonsultować z fizjoterapeutą: doświadczony specjalista pomoże nie tylko w określeniu, czy problem rozstępu mięśni brzucha rzeczywiście nas dotyczy, a jeśli tak – określi, jakimi ćwiczeniami zniwelować tę nieprawidłowość.

Zatem, aby podsumować odpowiedź na pytanie: „jak wrócić do formy po ciąży” – najłatwiej jest chyba napisać: dając sobie czas. Mając malutkie dziecko, nie wszystko da się zaplanować, a co za tym idzie – warto podejść do tej kwestii cierpliwie, acz konsekwentnie, starając się trenować jak najczęściej i jeść zdrowo.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka do szpitala? O tym w artykule https://mediprint.pl/wyprawka-dla-noworodka-do-szpitala-o-czym-przyszla-mama-powinna-pamietac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *