Ciąża

Ciąża urojona – co to jest?

Ciąża urojona to nic innego jak błędne przeświadczenie u kobiety, że jest ona w ciąży, choć fizjologicznie nie doszło do zapłodnienia. Co więcej, kobieta odczuwa objawy, które wyraźnie sugerują jej stan błogosławiony – m.in. nudności, wahania nastrojów czy słynne ciążowe zachcianki. Jak poznać ciążę urojoną i w jaki sposób się ją leczy?

Czym jest ciąża urojona?

Ciąża urojona występuje najczęściej u kobiet, które przekroczyły 30-ty rok życia i cierpią z powodu kłopotów z płodnością. Ciąża urojona bywa określana również jako ciąża histeryczna i, w najprostszym ujęciu, choć kobieta zachowuje się jakby była brzemienna, a jej organizm sugeruje to samo – w rzeczywistości tak nie jest.

Najczęściej do ciąży urojonej dochodzi u kobiet, które odczuwają silne pragnienie zostania matką, jednak z różnych względów nie jest to możliwe. Co ważne, zdarza się również, że do ciąży histerycznej dochodzi również w zgoła odmiennej sytuacji: w przypadku kobiet, które ze względu na wiek, sytuację życiową lub po prostu brak instynktu macierzyńskiego, bardzo mocno obawiają się zajścia w ciążę. Na to schorzenie zdecydowanie częściej zachodzą kobiety, które w przeszłości doświadczyły molestowania seksualnego, kazirodztwa lub cierpią na depresję lub innego rodzaju zaburzenia związane z psychiką.

Ciąża urojona u człowieka objawy

W jaki sposób rozpoznać, że dana kobieta cierpi z powodu ciąży histerycznej? Istnieje szereg czynników, które mogą wskazywać na taki stan rzeczy. Warto pamiętać, że chora kobieta nie zdaje sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości nie jest w ciąży i wszelkie rozmowy na ten temat należy przeprowadzać w sposób delikatny, by nie pogorszyć sytuacji. 

Ciąża urojona objawy, które pojawiają się najczęściej to:

– wahania nastroju typowe dla kobiet w ciąży i związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie w ciągu 40 tygodni ciąży,

– wzmożona senność – pomimo odpowiedniej ilości nocnego wypoczynku, kobieta wciąż pozostaje senna,

– nadmierne zmęczenie – jak wyżej, pomimo optymalnej ilości wypoczynku zarówno nocą, jak i w ciągu dnia, kobieta odczuwa ciągłe zmęczenie,

– częste bóle brzucha (zwłaszcza jego dolnych partii),

– bóle głowy,

– poranne mdłości, niekiedy połączone również z wymiotami,

– zachcianki, które są powszechnie kojarzone z okresem ciąży (nieprzemożona chęć spożycia określonego pokarmu, a także tworzenie nietypowych połączeń – np. słodkie danie polane ostrym sosem),

– zdarza się również popuszczanie moczu w ciąży urojonej,

– niektóre panie mówią o tkliwości piersi, która bardzo często pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży.

Co istotne, zmiany zachodzące w ciele kobiety, która wierzy, że jest w ciąży, sprawiają że pierwsze testy mogą dawać pozytywne wyniki. Dopiero na późniejszym etapie ginekolog jest w stanie stwierdzić brak płodu w macicy. Odpowiadając zatem na pytanie „ciąża urojona jak rozpoznać?” najlepszą poradą jest uważna obserwacja organizmu. 

Ciąża urojona jak rozpoznać?

Ciążę urojoną rozpoznać może tylko i wyłącznie lekarz na podstawie przeprowadzonych badań. Choć bliscy danej kobiety mogą mieć podejrzenia w tym zakresie, postawienie faktycznej diagnozy warto pozostawić specjaliście: to właśnie ginekolog może w stu procentach określić, z jaką sytuacją mamy do czynienia. Warto pamiętać, że objawy ciąży urojonej u człowieka są w zasadzie identyczne do tego, co odczuwa kobieta w pierwszych etapach ciąży. Jedyną różnicą jest to, że w rzeczywistości nie jest ona brzemienna. Dobrze jednak mieć na uwadze, że taki stan rzeczy jak ciąża urojona wynika zazwyczaj z silnej potrzeby posiadania dziecka lub wręcz przeciwnie – ogromnej obawy przed zajściem w ciążę. Co za tym idzie, schorzenie to wiąże się z bardzo silnymi emocjami, a ewentualne rozmowy o tym temacie lepiej jest pozostawić specjaliście, który wie, jak przekazać informacje kobiecie tak, by odczuła ona jak najmniejszy dyskomfort emocjonalny.

Leczenie ciąży urojonej

Leczenie ciąży urojonej jest skomplikowanym zadaniem, które zajmie wiele czasu. W procesie tym uczestniczy zazwyczaj ginekolog, psychiatra i psycholog i nierzadko wprowadzana jest również farmakoterapia. Nie należy jednak pozostawiać ciąży urojonej bez leczenia, bowiem może to prowadzić do wielu zaburzeń psychicznych, w tym depresji, zaburzeń osobowości i stanów lękowych. Dlatego też jeśli sama kobieta lub jej bliscy podejrzewają, że doszło do ciąży histerycznej, niezbędna jest konsultacja lekarska – w pierwszej kolejności z ginekologiem, który (w razie potwierdzenia podejrzeń) pokieruje pacjentkę dalej.

Czego wiedzieć więcej o wahaniach nastroju w ciąży? Sprawdź w artykule https://mediprint.pl/wahania-nastroju-w-ciazy-od-kiedy-i-jak-sobie-z-nimi-poradzic/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *