Porady

Wahania nastroju w ciąży – od kiedy i jak sobie z nimi poradzić?

Bycie w stanie błogosławionym wiąże się z wieloma zmianami w ciele. Organizm przygotowuje się do rozwoju nowego życia. Początkowo zapłodniona komórka jest jednak traktowane jako wróg, obce ciało. Organizm próbuje się tego pozbyć, dlatego pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości w postaci nudności, czasem wymiotów, bólu głowy. Normalnym zjawiskiem są także wahania nastroju w ciąży. Niestabilność emocjonalna wynika z zaburzonej gospodarki hormonalnej. Następuje wzmożona produkcja niektórych substancji w organizmie, więc przyszła mama powinna być świadoma wystąpienia huśtawki emocjonalnej. Stany depresyjne występujące na zmianę z napadami złości, euforii i płaczu są czymś, z czym mierzy się wiele ciężarnych.

Wahania nastroju w ciąży od kiedy się zaczynają?

Już sama wiadomość o tym, że jest się przy nadziei, wzbudza silne emocje. Dla jednych będzie to coś pozytywnego, długo wyczekiwanego lub zaskakującego. Mogą pojawić się także negatywne emocje, niepewność, wręcz lęk. Potem emocje nieco opadają, ale wraz ze zmianami hormonalnymi występują wahania nastroju. Trzeba pamiętać o tym, że ciąża jest dla organizmu czymś bardzo obciążającym. Pojawia się zmęczenie, uczucie senności. Często występują problemy z koncentracją, kobieta zaczyna się oszczędzać, staje się mniej aktywna. Charakterystyczne są przede wszystkim wahania nastroju w ciąży w pierwszy trymestrze, chociaż u niektórych pań pojawiają się one później. Niestety nie ma żadnej reguły, kiedy to nastąpi. 

Wahania nastroju w ciąży 1 trymestr, a może później? 

Wynika to ze zmian hormonalnych. W zależności od tego, jak bardzo wrażliwa będzie kobieta na odmienne stężenie estrogenów i progesteronu, wystąpią u niej inne emocje. Niektóre panie wręcz kwitną w czasie ciąży, stają  się radosne, czują wręcz napływ energii, towarzyszy im ekscytacja. Niestety jest też ciemniejsza strona ciąży, a mianowicie wystąpienie stanów depresyjnych i lękowych. Może być to bardzo trudny czas pod względem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nie zmienia się tylko ciało, hormony mają ogromny wpływ także na stan umysłu. Łatwiej jest, jeśli ma się wsparcie, ciąża była planowana, w życiu nie występuje szereg dodatkowych stresorów. U większości kobiet największe wahania nastroju dotyczą pierwszego trymestru.

Wahania nastroju w ciąży 2 trymestr lub nawet przez całą ciążę 

Ciąża wiąże się z burzą hormonalną, co nie pozostaje bez znaczenia dla psychiki. Zmiany stężenia estrogenów mają ogromny wpływ na popęd płciowy, stany emocjonalne. Wzrasta również poziom progesteronu we krwi, gonadotropiny kosmówkowej i prolaktyny. Spektrum odczuwanych emocji u kobiet ciężarnych jest szerokie. Często na zmianę pojawia się radość, szczęście i podekscytowanie, rozdrażnienie, roztargnienie, smutek, niepokój, nadwrażliwość, płaczliwość. Niektóre panie odczuwają spokój, dumę. Jedne kobiety lubią zmiany w wyglądzie swojego ciała, innym z kolei to przeszkadza. Pojawienie się rozmaitych dolegliwości zdrowotnych nierzadko potęguje wystąpienie negatywnych emocji. Już samo odczuwanie nudności może sprawić, że pojawi się brak ochoty na zbliżenia z partnerem, aktywne uczestniczenie w życiu towarzyskim. Z wahaniami nastroju kobieta może borykać się przez całą ciążę. Brak wsparcia i krytykowanie tylko pogarszają sytuację, utrudniają komunikację, oddalają od siebie partnerów. Kobieta potrzebuje zrozumienia, wsparcia, opieki. Jeśli przez co najmniej dwa tygodnie występują: duże obniżenie nastroju, poczucie winy i bezradności, zaburzenia snu i łaknienia, negatywne nastawienie, pesymistyczne myśli, to świadczy to o depresji w ciąży.

Jak sobie pomóc przy wahaniach nastroju w ciąży?

W celu przeciwdziałania wahaniom nastroju w ciąży warto pozostać osobą aktywną, należy zadbać o swoje zdrowie, wysypiać się, relaksować. Dobrze zbilansowana dieta i nawadnianie organizmu to podstawa. Pomocne jest także czytanie o ciąży i porodzie, aby być dobrze przygotowaną. Nabycie wiedzy pozwala obniżyć stres, co ma szczególne znaczenie przy pierwszej ciąży, gdy kobieta nie ma jeszcze żadnego doświadczenia i wszystko wydaje się być nowe, stresujące. Warto dzielić się swoimi myślami i odczuciami z członkami rodziny, zwłaszcza partnerem. W ciąży trzeba nieco zwolnić, unikać przepracowania. Można też wspomóc się różnymi preparatami przy wahaniach nastroju, oczywiście w porozumieniu ze swoim lekarzem. Istotne jest to, aby zapewnić sobie komfort, co przełoży się na poprawę nastroju. Jako że ciąża wiąże się ze zwiększoną produkcją wydzieliny z pochwy, to warto mieć pod ręką wkładki higieniczne Biedronka. Pochłoną one wilgoć, zapewniając przyjemne uczucie suchości w miejscach intymnych. Wkładki będą potrzebne także po porodzie, bo narządy rodne przez pewien czas będą się oczyszczać.

Jakie są najczęściej zadawane pytania na temat szkoły rodzenia? Sprawdź https://mediprint.pl/najczesciej-zadawanie-pytania-na-temat-szkoly-rodzenia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *