Ciąża

Czego spodziewać się w trzecim trymestrze ciąży?

Trzeci trymestr ciąży to moment intensywnego rozwoju dziecka. To także bardzo trudny okres dla ciężarnej – czas radosnego wyczekiwania na narodziny, któremu towarzyszą liczne dolegliwości fizyczne i ogromne zmęczenie psychiczne. Czego kobieta powinna spodziewać się w trzecim trymestrze ciąży?

Kiedy zaczyna się 3 trymestr ciąży?

Trzeci trymestr zaczyna się w siódmym miesiącu ciąży, czyli w 27 tygodniu jej trwania. Licząc tygodniami na miesiąc siódmy przypadają tygodnie od 27 do 31; ósmy miesiąc to 32 – 36 tydzień; ostatni – dziewiąty miesiąc ciąży przypada na 37 – 40 tydzień. Prawidłowy czas porodu ustala się na 38-40 tydzień. 

Co 3 trymestr ciąży zmienia w życiu dziecka?

Dla rozwoju płodu trzeci trymestr ma znaczenie kapitalne. To czas znacznego przyrostu na wadze – na początku 3 trymestru dziecko waży około 1 kilograma, a w tygodniu 40, tuż przed porodem, waga malucha może osiągnąć nawet 4 kilogramy.

W trzecim trymestrze rozwija się kręgosłup dziecka. Można także zaobserwować rozwój naczyń krwionośnych oraz pęcherzyków płucnych, z których zaczynają kształtować się płuca. Otwierają się nozdrza, skóra dziecka zmienia zabarwienie na różowe. 

Od 28 tygodnia dziecko nie tylko odbiera bodźce słuchowe z otoczenia, ale rozpoznaje głos matki – warto mówić do niego często, słuchać łagodnej muzyki, pamiętać o ochronie płodu przed hałasem. W trzecim trymestrze wykształca się zmysł powonienia i smaku. Dziecko reaguje także na silne bodźce świetlne.

Między 29 a 33 tygodniem życia płodowego przypada okres najbardziej intensywnego rozwoju mózgu dziecka.

W trzecim trymestrze ciąży dziecko staje się bardzo ruchliwe. Jeśli matka zaobserwuje spadek aktywności, to powinna ten fakt zgłosić lekarzowi lub położnej.

Co 3 trymestr ciąży zmienia w życiu matki?

Kobieta w trzecim trymestrze ciąży przybiera na wadze około 0,5 kg na tydzień, a obwód jej brzucha przyrasta w tempie 1 cm na tydzień.  Obciążenie stwarza problemy w poruszaniu się. Wiele ciężarnych obserwuje u siebie obrzęki kończyn dolnych. Czasem pojawiają się na nich żylaki.

Trudno jest także znaleźć wygodną pozycję siedzącą, a ułożenie się do snu bywa nie lada problemem.

Wiele kobiet odczuwa w tym czasie ogromne zmęczenie psychiczne. Wprawdzie do wyczekiwanego czasu porodu już niedaleko, ale radość oczekiwania burzy często myślenie o bólu czy o komplikacjach, jakie podczas porodu mogą być udziałem matki lub dziecka. 

Jeśli chodzi o bóle pleców w ciąży – 3 trymestr przynosi tu znaczne zmiany. Od około 34 tygodnia obciążenie jest już tak znaczne, że większość kobiet odczuwa nieustające bóle kręgosłupa na odcinkach lędźwiowym i krzyżowym.

Wśród dolegliwości w 3 trymestrze ciąży odnotowuje się także: drętwienie i skurcze nóg, swędzenie skóry, hemoroidy, zgagę, anemię, zmęczenie nawet tuż po porannym przebudzeniu. Poważnym problemem są stany depresyjne, które najczęściej mijają po porodzie.

Nietrzymanie moczu w ciąży

Znaczny odsetek kobiet ciężarnych zgłasza problemy z układem moczowym. Nietrzymanie moczu w ciąży to dolegliwość naturalna, choć bardzo wstydliwa i krępująca. 

Za sprawne funkcjonowanie organizmu w tym zakresie odpowiedzialne są położone na dnie miednicy mięśnie Kegla. Wzmożone działanie hormonów oraz przyrost brzucha wpływają na te mięśnie rozluźniająco, co sprawia, że nie są one w stanie powstrzymać strumienia wypływającego moczu. Kichanie, kaszel i śmiech to najczęstsze momenty, w których dochodzi do krępujących sytuacji. Pomocne mogą być ćwiczenia mięśni Kegla. Systematyczny, codzienny trening wzmocni mięśnie, wpłynie dodatnio na poziom napięcia. Skończą się problemy z nietrzymaniem moczu, a silne mięśnie Kegla dodatkowo ułatwią poród.

3 trymestr ciąży czego unikać

W ostatnim trymestrze ciąży kobiety muszą dbać o siebie szczególnie. Należy unikać sytuacji stresowych. Dla rozwoju dziecka groźny może być także nadmierny wysiłek fizyczny.  

Bezwzględnie nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów (oczywiście dotyczy to całej ciąży). 

W diecie ciężarnej powinny znaleźć się dobrze zbilansowane wszystkie składniki pokarmowe. Dużą wagę należy przywiązać do wzbogacenia diety w witaminy z grupy B. Całkowicie powinno zrezygnować się ze słodyczy i produktów zawierających cukier.

Przyszła mama nie może zaniedbać leczenia infekcji. Każdy stan zapalny powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę lub z lekarzem rodzinnym. Z pozoru niegroźne infekcje jamy ustnej, czy układu moczowego mogą stać się przyczyną przedwczesnego porodu.

Chcesz dowiedzieć się jakie badania w ciąży należy wykonać? Sprawdź nasz artykuł: https://mediprint.pl/badania-w-ciazy-na-co-warto-sie-zdecydowac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *