Ciąża

Ciąża po 40 – o czym należy wiedzieć? Jak o siebie dbać?

Zajście w ciążę po 40 roku życia jest jak najbardziej możliwe, lecz przyszła mama musi pamiętać wtedy o kilku ważnych kwestiach. Jak przygotować się do ciąży po czterdziestce i zadbać o siebie i swoje dziecko?

Ciąża po 40 – czy jest możliwa?

Ciąża po 40 roku życia jest możliwa, ale ze względu na wiek matki próby zapłodnienia nie zawsze są wtedy skuteczne. Szacuje się, że u kobiet po 40 roku życia szansa na ciążę wynosi około 70-80 proc., ale już po 45 roku życia to około 40 proc.

Płodność obniża się wraz z wiekiem kobiety, co związane jest z mniejszą liczbą komórek jajowych, dlatego naturalne poczęcie po 40 roku życia staje się trudniejsze.

Szansę na ciążę może zwiększyć wtedy zapłodnienie in vitro (IVF), jednak prawdopodobieństwo udanego zabiegu również jest niższe niż u kobiet młodszych.

Czy ciąża po czterdziestce jest bezpieczna?

U kobiet po 40 roku życia nadal możliwe jest zajście w ciążę. Pojawia się jednak pytanie, czy ciąża po czterdziestce jest bezpieczna?

Zasadniczo ciąża po 40 roku życia jest bezpieczna dla matki i dziecka, ale należy pamiętać o tym, że wiąże się ona z dodatkowym ryzykiem.

Ryzyko to rośnie wraz z wiekiem, dlatego kobiety powyżej 40 lat są bardziej narażone na powikłania, takie jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie i stan przedrzucawkowy, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, przedwczesne odklejenie się łożyska. Większe jest też ryzyko samoistnego poronienia.

Ponadto ciąża po czterdziestce to też większe niebezpieczeństwo nieprawidłowości chromosomalnych u dziecka, takich jak zespół Downa. 

Należy jednak podkreślić, że wiele kobiet po 40 roku życia ma prawidłowe ciąże i rodzi zdrowe dzieci, a dzięki odpowiedniej opiece prenatalnej i monitorowaniu zagrożeń związanych z zaawansowanym wiekiem matki można zminimalizować niebezpieczeństwo powikłań.

Ciąża po 40 roku życia – jak się do niej przygotować?

Przygotowanie do ciąży po 40 roku życia jest bardzo ważne zarówno dla przyszłej matki, jak i dla jej dziecka. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, szykując się do zajścia w ciążę:

  • Odwiedź swojego lekarza ginekologa – przed podjęciem próby zajścia w ciążę warto umówić się na wizytę u lekarza. Przeprowadzi on wtedy odpowiednie badania, aby wykryć potencjalne problemy zdrowotne.
  • Zadbaj o zdrowy styl życia – zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia fizyczne oraz unikanie palenia i alkoholu wpływają na ogólny stan zdrowia i zwiększają szansę na zdrową ciążę.
  • Zacznij suplementację witamin – najważniejsza witamina w ciąży to kwas foliowy, który jest niezbędny do rozwoju cewy nerwowej u dziecka.
  • Ureguluj swój stan zdrowia – jeśli masz jakiekolwiek choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy lub wysokie ciśnienie krwi, omów je z lekarzem, aby uregulować swój stan zdrowia przed zajściem w ciążę.
  • Przygotuj się na ciążę – ciąża i rodzicielstwo mogą być ekscytującym i radosnym doświadczeniem, ale mogą też być stresujące. Warto więc porozmawiać z partnerem i rodziną o swoich uczuciach i obawach.

Ciąża po czterdziestce – jak o siebie zadbać?

Jeśli masz ponad 40 lat i jesteś w ciąży, powinnaś zadbać o siebie na różnych płaszczyznach. Pamiętaj o poniższych poradach:

Regularnie odwiedzaj swojego lekarza

Nie opuszczaj umówionych wizyt u swojego ginekologa-położnika. Lekarz może również poprosić Cię o częstsze wizyty. Wynika to z faktu, że ciąża po 40 roku życia oznacza większe ryzyko powikłań, dlatego systematyczne kontrole są kluczowe dla zdrowia.

Skorzystaj z badań prenatalnych

Ciąża po czterdziestce powinna być dokładnie monitorowana. Warto zdecydować się na poszerzone badania prenatalne, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości we wczesnym okresie ciąży.

Zadbaj o swoją dietę 

Zbilansowana dieta jest ważna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Upewnij się, że zawiera dużo warzyw, chudego białka, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów. Dietę możesz opracować samodzielnie albo skorzystać z pomocy dietetyka, który przygotuje ją specjalnie dla Ciebie.

Ogranicz spożycie kawy i mocnej herbaty

Kofeina może przenikać przez łożysko i wpływać na rozwój dziecka, dlatego najlepiej zrezygnować z kawy i mocnej czarnej herbaty albo pić ją tylko jeden raz dziennie.

Regularnie ćwicz

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna jest bezpieczna w czasie ciąży i pomaga zachować zdrowie i czuć się lepiej. Możesz zdecydować się na ćwiczenia fitness dla ciężarnych, spacery, nordic walking czy pływanie.

Trenuj mięśnie Kegla

W ciąży rośnie ryzyko nietrzymania moczu, dlatego warto prowadzić wtedy ćwiczenia mięśni Kegla – dna miednicy. Jeśli doświadczasz popuszczania moczu, zadbaj o swój komfort z cienkimi i dyskretnymi wkładkami Elly: https://www.poznajelly.pl/

Wysypiaj się

Wystarczająca ilość snu jest ważna dla przyszłej mamy i dla jej dziecka, dlatego staraj się spać przez około 7 godzin w ciągu doby.

Unikaj używek

Palenie papierosów i alkohol szkodzi rozwijającemu się dziecku i zwiększa ryzyko powikłań podczas ciąży.

Sprawdź również nasz artykuł: w jakiej pozycji spać w ciąży?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *