Urologia

Infekcja intymna w ciąży? Jak sobie z nią poradzić?

Wszelkie infekcje intymne w ciąży to dość częsty problem u kobiet, które spodziewają się dziecka. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także poznać sposoby radzenia sobie z nimi.

Infekcja intymna w ciąży

Infekcja w ciąży może być spowodowana przede wszystkim działaniem hormonów ciążowych. W ciąży zwiększony jest poziom estrogenów oraz glikogenu, co sprawia, że odczyn pochwy może stać się bardziej zasadowy niż kwaśny. Odczyn zasadowy sprzyja rozwijaniu się różnego rodzaju infekcji, a także zwiększa ryzyko namnażania się drobnoustrojów. Oprócz tego w ciąży obniża się odporność, co może być dodatkową przyczyną pojawienia się problemów zdrowotnych.

Infekcja w ciąży a bezpieczeństwo dziecka

Wiele kobiet zastanawia się, czy dziecko w ciąży jest chronione przed występującą infekcją intymną. Pomiędzy dzieckiem a zainfekowanymi drogami rodnymi występuje bariera w postaci błon płodowych oraz płynu owodniowego. Dzięki temu dziecko jest w pełni zabezpieczone przed wnikaniem chorobotwórczych patogenów. Jednak nieleczone infekcje mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, wśród których można na przykład wymienić ryzyko przedwczesnego porodu lub pęknięcia wód płodowych.

Infekcje pochwy w ciąży – zwróć uwagę na wydzielinę z pochwy

Infekcja intymna w ciąży może się objawiać na bardzo wiele zróżnicowanych sposobów. Wśród nich można wyszczególnić przede wszystkim zmianę wydzieliny z pochwy. Jeśli wydzielina zmienia swój kolor lub konsystencję, to można podejrzewać infekcję intymną. Oprócz tego w wydzielinie mogą się pojawić także białe grudki oraz nieprzyjemny zapach. W takich przypadkach najlepiej udać się od razu do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Nieleczone infekcje pochwy w ciąży mogą powodować szereg negatywnych konsekwencji.

Infekcja intymna w ciąży – inne objawy

Podczas występowania infekcji intymnej w ciąży może się również pojawić szereg innych objawów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić zmianę wyglądu okolic intymnych. Mogą stać się one zaczerwienione oraz podrażnione. Oprócz tego mogą się na nich także pojawić pęcherzyki, które będą bolesne. Wśród głównych objawów infekcji intymnej podczas ciąży można także wymienić swędzenie okolic intymnych. Infekcja dróg moczowych w ciąży może powodować ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu.

Infekcje pochwy w ciąży – właściwa higiena

W przypadku występowania infekcji intymnych w ciąży bardzo istotne jest zachowywanie wszelkich zasad higieny. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie podmywanie się dwa razy dziennie bieżącą wodą. Należy pamiętać także o dokładnym myciu rąk. Do higieny miejsc intymnych z powodzeniem można używać przeznaczonych do tego produktów. Następnie do osuszania powinno się używać jednorazowych ręczników papierowych lub specjalnie przeznaczonego w tym celu ręcznika.

Infekcja w ciąży – zalecenia

Infekcje pochwy w ciąży to dość poważny problem zdrowotny, dlatego podczas ich występowania powinno się stosować do wszelkich zaleceń. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie noszenie bawełnianej bielizny, która będzie odpowiednio przewiewna. Oprócz tego istotna jest częsta wymiana wkładek higienicznych, jeśli się je nosi. Warto również nosić ze sobą specjalne nakładki na sedes, które można używać podczas korzystania z toalety w miejscach publicznych. Przydatne będą także chusteczki nawilżane.

Infekcja intymna w ciąży – kiedy wizyta u lekarza?

W przypadku występowania w ciąży infekcji intymnej najczęściej jest konieczna wizyta u lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Samodzielne leczenie infekcji intymnych z wykorzystaniem domowych metod może okazać się nieskuteczne, a nawet groźne. Dlatego warto unikać takich sytuacji i lepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza. W niektórych przypadkach podczas leczenia infekcji intymnych oraz infekcji pęcherza moczowego może być konieczne zastosowanie antybiotyku z zalecenia lekarza.

Najczęstsze infekcje

Infekcja intymna w ciąży może być dość zróżnicowana. Jednak najczęściej u kobiet spodziewających się dziecka pojawiają się infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Spowodowane są one chorobotwórczymi patogenami. Wśród głównych objawów tego rodzaju infekcji można wymienić zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy o zmienionej barwie oraz konsystencji, a także nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie oraz pieczenie.

Infekcja dróg moczowych w ciąży

W przypadku kobiet spodziewających się dziecka może się także pojawić infekcja dróg moczowych w ciąży, która spowodowana jest najczęściej bakteriami. W tym przypadku występują takie objawy jak ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Może również występować nietrzymanie moczu w ciąży, które jest niekomfortowe. W celu zminimalizowania dolegliwości związanych z tym problemem zdrowotnym warto nosić specjalne wkładki chłonne.

Fizjoterapia po porodzie. Dlaczego jest ważna? https://mediprint.pl/fizjoterapia-po-porodzie-dlaczego-jest-tak-wazna/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *