Cukrzyca jest chorobą, która może dotknąć każdą kobietę w ciąży. Prawidłowa dieta ma wtedy ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia mamy, jak i dla rozwoju jej dziecka. Jakie są najważniejsze zasady diety w cukrzycy ciężarnych?
Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa jest formą cukrzycy, która występuje u ciężarnych. Charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi, który występuje w trakcie ciąży i zazwyczaj ustępuje po urodzeniu dziecka.
Kobiety z cukrzycą ciążową są narażone na większe ryzyko powikłań podczas ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród, a także na rozwój cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu.
Zwykle dolegliwość ta leczona jest za pomocą kombinacji diety, ćwiczeń i ewentualnie leków, zależnie od stopnia zaawansowania oraz współistnienia innych chorób.
Cukrzyca ciężarnych – czy dieta jest konieczna?
W dolegliwości jak cukrzyca ciążowa dieta odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ ma ona wpływ na zdrowie matki i dziecka.
U kobiet z cukrzycą ciężarnych zalecana jest specjalna dieta cukrzycowa. Pomaga ona w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, dostarczaniu właściwej ilości energii, umożliwia utrzymanie odpowiedniej masy ciała, a także zmniejsza ryzyko powikłań podczas ciąży.
Dieta jest zatem kluczowa, natomiast dodatkowo wskazane są regularna aktywność fizyczna i prowadzenie zdrowego trybu życia. Zaleca się także regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi oraz poziomu ciał ketonowych w moczu porannym.
Dieta w ciąży – cukrzyca ciążowa
Podstawowe zalecenia dla kobiet, u których rozwinęła się cukrzyca ciążowa – dieta powinna spełniać poniższe warunki:
- Dieta powinna dostarczać od 1500 do 2400 kcal dziennie, zależnie od zapotrzebowania kalorycznego.
- Posiłki powinny zawierać łącznie około 40-50% węglowodanów, 20-30% tłuszczów oraz 20% białek.
- Należy jeść od 5 do 8 mniejszych posiłków dziennie, aby nie dopuszczać do nadmiernych wahań poziomu cukru we krwi.
- Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe od 2-3 godzin.
Można również skorzystać z pomocy dietetyka, aby opracować plan posiłków, który będzie dopasowany indywidualnie do potrzeb i preferencji.
Co jeść w cukrzycy ciążowej?
Kobietom z cukrzycą ciążową zaleca się przestrzeganie zasad zdrowej diety o niskiej zawartości cukru i węglowodanów oraz bogatej w warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białka i zdrowe tłuszcze. Gdy wskazana jest odpowiednia dla dolegliwości jak cukrzyca ciążowa dieta, co jeść?
Zalecana dieta – cukrzyca ciążowa:
– Warzywa, szczególnie warzywa niskowęglowodanowe, takie jak brokuły, szpinak, kalafior, kapusta, ogórek świeży i kiszony, papryka, pomidor, por, cebula, cukinia, rzodkiewka, sałata.
– Owoce o niższej zawartości cukru, takie jak jagody, maliny, wiśnie, jabłka i owoce cytrusowe.
– Produkty z pełnego ziarna, takie jak pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, makaron razowy, komosa ryżowa, otręby i brązowy ryż.
– Mięsa, takie jak ryby morskie, kurczak, indyk, chude wędliny. Najlepiej przygotowywać mięsa przez duszenie, pieczenie, grillowanie albo gotowanie.
– Źródła zdrowych tłuszczów, takie jak awokado, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek i inne oleje roślinne.
– Niskotłuszczowe i niskocukrowe produkty mleczne, takie jak jogurt naturalny, kefir, naturalna maślanka, twarogi i sery twarogowe.
– Napoje, takie jak słaba herbata czarna, herbata zielona, niegazowana woda mineralna, herbata owocowa bez cukru.
Cukrzyca ciążowa – czego unikać?
Jeśli celem jest zdrowa dieta w ciąży, cukrzyca ciążowa wymaga wyeliminowania produktów bogatych w cukry, tłuszcze nasycone i sód.
Produkty odradzane kobietom z cukrzycą ciążową:
- Słodycze, takie jak ciasta, ciasteczka, cukierki i inne.
- Słodkie napoje, takie jak napoje gazowane i soki z dużą ilością cukrów, także naturalnych.
- Pokarmy bogate w węglowodany, takie jak biały chleb, zwykły makaron i biały ryż.
- Smażone potrawy, takie jak frytki czy smażone mięsa.
- Przetworzona żywność i fast-foody.
- Mięsa o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak wieprzowina, wołowina, kiełbasa, tłuste wędliny.
- Pełnotłuste produkty mleczne, takie jak masło, sery żółte, tłuste serki, śmietana.
- Pokarmy bogate w sól.
Jakie mogą być konsekwencje cukrzycy ciążowej?
Potencjalne komplikacje dla matki obejmują zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi i stanu przedrzucawkowego, a także większe ryzyko przedwczesnego porodu i przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Zwiększa ona także ryzyko nietrzymania moczu – wtedy warto stosować dyskretne wkładki chłonne.
W przypadku dziecka cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko nadmiernej masy urodzeniowej, co może utrudnić poród i zwiększyć ryzyko jego powikłań.
Ponadto niemowlęta urodzone przez matki z cukrzycą mają zwiększone ryzyko wystąpienia niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii) w ciągu pierwszych kilku dni po narodzinach, a także większe ryzyko wystąpienia otyłości i cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu.
Sprawdź również nasz artykuł na temat infekcji intymnej w ciąży.