Ciąża

Jak spać w ciąży? Najlepsze pozycje do spania w ciąży

Wybór odpowiedniej pozycji do spania w ciąży często jest problematyczny, zwłaszcza w drugim oraz w trzecim trymestrze. Jak powinno się spać w ciąży, by zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo dziecka?

Sen a ciąża

Sen dla kobiety spodziewającej się dziecka ma bardzo duże znaczenie. To właśnie wtedy dochodzi do naturalnej regeneracji organizmu, który obciążony jest ciążą, dlatego jego niewystarczająca ilość może powodować gorsze samopoczucie.

Wiele kobiet w ciąży skarży się też na problemy ze snem, które wynikają z różnych czynników, między innymi zmian hormonalnych, powiększającego się brzucha. Również sprzyjają im problemy z pracą układu moczowego – chęć częstego oddawania moczu, bóle kręgosłupa.

Dodatkowo spanie w ciąży może powodować problemy z wyborem odpowiedniej pozycji do snu. Nie każda jest wtedy wygodna, a niektóre mogą również wywołać zwiększone ryzyko dla rozwijającego się płodu i matki.

W jakiej pozycji spać w ciąży?

Wiele kobiet spodziewających się dziecka zastanawia się nad tym, w jakiej pozycji spać w ciąży. Dobór odpowiedniej ma bardzo duże znaczenie, aby czuć się komfortowo i zadbać o bezpieczeństwo swoje i płodu.

Wybór pozycji do spania w ciąży powinien przede wszystkim zależeć od etapu jej rozwoju. Wobec tego inne pozycje zalecane są w pierwszym trymestrze, a inne w drugim i trzecim, gdy brzuch jest coraz to większy. Zatem, w jakiej pozycji spać w ciąży zależnie od jej etapu rozwoju?

Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze pozycja do spania nie ma większego znaczenia. Rozwijający się płód ma wtedy niewielkie wymiary, dlatego też nie wpływa on na komfort zasypiania. Można zatem wybrać dowolną pozycję, która akurat będzie najwygodniejsza.

Drugi i trzeci trymestr

Inaczej natomiast sytuacja prezentuje się w przypadku trymestru drugiego i trzeciego, gdy niektóre pozycje mogą być niewygodne, a nawet niemożliwe do przyjęcia ze względu na wielkość brzucha.

Dodatkowo wybrane z nich są odradzane, ponieważ mogą powodować nadmierny ucisk na naczynia krwionośne, co zaburza przepływ krwi, wywoływać problemy gastryczne, duszności.

Pozycje do spania w ciąży

W jakiej pozycji spać w ciąży? Zobacz, jakie pozycje do snu najlepiej sprawdzą się na różnych etapach ciąży:

Spanie na brzuchu w ciąży

Wiele osób lubi spać na brzuchu, ale czy spanie w tej pozycji w ciąży jest wskazane? 

Z naturalnych przyczyn będzie ono możliwe jedynie w pierwszym trymestrze, gdy brzuch jest jeszcze płaski. Pozycja ta nie powoduje wtedy zagrożenia dla dziecka. 

W drugim i w trzecim trymestrze spanie w ciąży na brzuchu jest już trudne i może negatywnie wpływać na płód, dlatego też pozycja ta jest rzadko stosowana.

Spanie na lewym boku w ciąży

Jako najlepsza pozycja do spania w ciąży często podawana jest pozycja na lewym boku, z podciągniętą pod brzuch prawną nogą zgiętą w kolanie.

Spanie w ciąży na lewym boku jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Spanie na plecach w ciąży

W ciąży nie rekomenduje się spania na plecach, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Dlaczego?

Wynika to z faktu, że dochodzi wtedy do nacisku żyły głównej dolnej i aorty. Zmniejsza się przepływ krwi do serca i mózgu kobiety, co może powodować zawroty głowy, nudności, duszności, spadek ciśnienia krwi, a ponadto problemy z trawieniem.

Oczywiście, krótkie przebywanie w tej pozycji nie jest niebezpieczne, natomiast zaleca się unikać spania w niej przez całą noc. Alternatywą może być wtedy spanie w pozycji półleżącej na wznak przez podłożenie pod plecy dodatkowej poduszki.

Spanie na prawym boku w ciąży

Nie poleca się też spania na prawym boku, ponieważ może ono również powodować problemy z krążeniem na skutek nacisku na żyłę główną. Dotyczy to głównie kobiet w trzecim trymestrze.

Spanie w ciąży – jak poprawić komfort snu?

Aby zadbać o jak najwyższą jakość snu w trakcie ciąży, warto pamiętać o poniższych poradach:

  • Zadbaj o higienę snu – przed pójściem spać wywietrz sypialnię, nie używaj sprzętów elektronicznych jak telewizor, tablet, smartfon, stosuj w pomieszczeniach przytłumione, ciepłe światło.
  • Zrelaksuj się w kąpieli – przyjemna kąpiel lub prysznic przed snem, zastosowanie pachnących kosmetyków pomogą w redukcji codziennego stresu oraz w zaśnięciu.
  • Wybierz odpowiedni materac – okres ciąży może być dobrym momentem, aby zmienić dotychczasowy materac na nowy, który będzie wygodniejszy i bardziej higieniczny.
  • Wykorzystaj poduszkę dla kobiet w ciąży – takie poduszki mają kształt litery C i pomagają w przyjęciu komfortowej pozycji podczas snu.
  • Stosuj wkładki na nietrzymanie moczu – w trakcie ciąży powszechną dolegliwością jest mimowolne popuszczanie moczu, co jest związane z większym naciskiem na pęcherz i cewkę oraz zmianami hormonalnymi. Używanie dyskretnych wkładek w ciągu dnia i w nocy pozwala na wchłonięcie wilgoci i zapewnia dyskretny komfort.
  • Korzystaj z ruchu – spacery, ćwiczenia fizyczne dodatkowo pomagają w zasypianiu w trakcie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *