Ciąża, Porady, Zdrowie

Jak zadbać o siebie po porodzie?

Przyjście na świat małego człowieka zawsze jest momentem pełnym emocji dla wszystkich członków rodziny. Wszyscy przygotowują się na przywitanie maleństwa tak, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Warto jednak pamiętać, że maluszek nie jest jedyną osobą, która wymaga szczególnej uwagi! Przyszła mama powinna w równym stopniu zadbać o siebie i o dziecko.

Trudny okres ciąży i połogu

Czas ciąży jest wymagający dla organizmu kobiety. Najpierw w ciele zachodzą zmiany, które później muszą się cofnąć, a sam poród i trudy z nim związane nie ułatwiają tego zadania. Wiele kobiet niestety zapomina o sobie, skupiając się na wypełnianiu potrzeb maleństwa, które – zwłaszcza w pierwszych tygodniach jego życia – bywają trudne do rozszyfrowania. Jest to jednak błąd, który może opóźnić powrót do formy!

Jak dbać o siebie po porodzie?

Dbanie o siebie po porodzie należy rozpocząć właściwie tuż po jego zakończeniu. Już podczas obserwacji na sali kobieta może wdrożyć proste ćwiczenia ułatwiające przepływ krwi – zaciskanie i rozluźnianie dłoni czy zginanie podeszwowe i grzbietowe stóp. Późniejsze działania są w dużej mierze uzależnione od tego, z jakim rodzajem porodu mamy do czynienia.

Różne oblicza połogu w zależności od rodzaju porodu

W zależności od sytuacji przyszłej mamy i jej maleństwa, lekarze mogą zdecydować się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia lub pozwolić maluszkowi przyjść na świat siłami natury. W obydwu przypadkach kobieta powinna zadbać o siebie, jednak sposób postępowania jest nieco inny.

W obydwu przypadkach konieczna jest jednak intensywna dbałość o higienę okolic intymnych, by uniknąć wystąpienia niepożądanych powikłań, w tym również stanów zapalnych. Pomocne w tym procesie jest zachowanie aktywności fizycznej na miarę możliwości młodej mamy – ruch wspomaga bowiem proces obkurczania się macicy. Dodatkowo, szczególnie w początkowej fazie po porodzie, można wspomóc powrót narządów rodnych do optymalnego stanu poprzez leżenie na brzuchu.

Niezbędne jest również zabezpieczenie się przed wydostawaniem się wydzieliny z obkurczającej się macicy na odzież. To ważne nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale również higieny. Przydatne w takiej sytuacji są wkładki chłonne, które dbają o to, by okolice intymne nie były odpowiednio chronione. Regularne wymienianie środków chłonnych to w tej sytuacji najlepsze rozwiązanie!

Jak zadbać o siebie po porodzie przez cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie jest jedną z poważniejszych operacji, która prowadzi do przecięcia wszystkich powłok brzusznych w celu dotarcia do macicy. Co za tym idzie, proces rekonwalescencji jest nieco trudniejszy niż w przypadku porodu siłami natury, a świeżo upieczona mama może wymagać nieco więcej wsparcia bliskich. Przez pierwsze godziny po operacji nie może ona wstawać, a późniejsza pionizacja jest niemalże równie wymagająca co pozostawanie w bezruchu po cesarskim cięciu. Jak zadbać o siebie po porodzie w takiej sytuacji? Przede wszystkim – gdy lekarz zezwoli na pionizację, nie należy jej opóźniać! Choć wstanie na nogi i poruszanie się oznacza spore obciążenie dla młodej mamy, każdy krok będzie zbliżał ją do powrotu do formy. W początkowej fazie po „cesarce” trudno jest to sobie wyobrazić, jednak poruszanie się naprawdę jest najistotniejszym elementem powrotu do formy.

Dodatkowo, należy dbać o bliznę, przemywając ją i regularnie wietrząc. Jeśli natomiast pojawi się obrzęk bądź pojawi się ropna wydzielina czy gorączka – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jak dbać o siebie po porodzie siłami natury?

Poród siłami natury jest zalecany każdorazowo, jeśli nie istnieją medyczne wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Taka forma porodu jest korzystniejsza zarówno dla mamy i dla dziecka i zapewnia im możliwość szybszego powrotu do formy.

Poród siłami natury wiąże się z dyskomfortem w okolicach intymnych, co jest naturalne. Aby wspomóc naturalny proces gojenia się krocza, należy zadbać o regularne wietrzenie go, a także unikać przeciążania mięśni dna miednicy. Można to zrobić m.in. wybierając do karmienia pozycję na boku.

Konsultacja z fizjoterapeutą

W okresie połogu lub bezpośrednio po nim warto także skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Specjalista ten pomoże określić sposób działania, który pozwoli na przywrócenie w pełni prawidłowego funkcjonowania mięśni dna miednicy.

Prawidłowa dbałość o siebie po porodzie pomoże szybciej wrócić do formy i tym samym cieszyć się pierwszymi chwilami maleństwa na świecie. W procesie tym wspierać kobietę powinni również jej najbliżsi, odciążając ją w miarę możliwości i zapewniając czas na czynności higieniczne czy ćwiczenia.

Sprawdź także nasz artykuł: „Jak dbać o rozwój dziecka w ciąży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *