Ciąża, Porady

Jak dbać o rozwój dziecka w ciąży?

Okres ciąży to piękny, ale również wymagający czas. Pełne radości oczekiwanie przeplata się z obawami przyszłych rodziców: czy podołają nowej roli? W szczególnym położeniu znajduje się przyszła mama, która z jednej strony powinna zachować spokój, ale z drugiej – zadbać o odpowiedni rozwój dziecka w czasie ciąży. Jak to zrobić, jednocześnie nie tracąc radości z oczekiwania na pociechę?

Rozwój dziecka w ciąży – co warto wiedzieć?

W trakcie 40 tygodni ciąży dziecka intensywnie się rozwija. Powstają wszystkie organy ciała dziecka, a ono samo przygotowuje się do przyjścia na świat pod „okiem” mamy. Aby umożliwić maleństwu jak najlepsze rozpoczęcie życia, warto by przyszła mama zadbała o wiele istotnych kwestii. Warto przy tym pamiętać, że dbałość o rozwój dziecka w czasie ciąży to korzyść nie tylko dla maleństwa, ale i dla przyszłej mamy – w końcu w im lepszym stanie będzie jej organizm, tym szybciej dojdzie ona do siebie!

Jak zadbać o rozwój dziecka w ciąży? Dieta to podstawa!

W trakcie ciąży zapotrzebowanie kaloryczne u przyszłej mamy wzrasta. Warto jednak mieć na uwadze, że – wbrew obiegowej opinii – mama nie powinna jest za dwoje, a raczej uwzględniać potrzeby dwojga. Nie należy przy tym spożywać pustych kalorii w postaci słodyczy czy kolorowych napojów, stawiając raczej na pożywne, dobrej jakości posiłki. Szczególnie znaczenie mają kwasy omega, a także kwas foliowy – substancje te w szczególny sposób wspierają rozwój układu nerwowego u maleństwa.

Przyszłe mamy nie powinny również spożywać niektórych produktów, które mogłyby im zaszkodzić. Wśród nich znajdują się surowe mięsa, a także sery pleśniowe, przy czym w przypadku tych drugich – można zdecydować się na wyroby wytwarzane z mleka pasteryzowanego. Są one w pełni bezpieczne w okresie ciąży!

Ruch to zdrowie

Jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań, młoda mama nie powinna ograniczać aktywności fizycznej. Kobiety, które do tej pory aktywnie ćwiczyły, mogą dalej trenować, zachowując przy tym względy bezpieczeństwa oraz uwzględniając swoje aktualne możliwości. Panie, które dotychczas nie były zbyt aktywne, mogą postawić na spacery, które pozwolą na zachowanie dobrej formy, a przy tym pozwolą odpowiednio dotlenić organizm – zarówno młodej mamy, jak i jej pociechy.

Nie zapominajmy o regularnych badaniach lekarskich

Kluczem dla zachowania prawidłowego rozwoju dziecka jest nie tylko dbałość o dietę i odpowiednią ilość ruchu, ale również regularne badania lekarskie. Nawet najlepiej skomponowane posiłki i codzienna aktywność fizyczna nie zastąpią regularnego kontrolowania organizmu „od środka”. U kobiet w ciąży dość często zdarzają się różnego rodzaju dolegliwości – takie jak stany zapalne układu moczowego, cukrzyca ciążowa i wiele innych. Dzięki badaniom lekarskim – ginekologicznym, ale nie tylko – możemy w pełni zadbać zarówno o mamę, jak i maleństwo znajdujące się w jej brzuchu.

Wzmożona higiena – tak czy nie?

Wiele słyszy się o tym, by w okresie ciąży zadbać szczególnie o higienę okolic intymnych. Jest to prawidłowe podejście, jednak warto pamiętać o umiarze. Z jednej strony strefa intymna jest narażona na częstsze infekcje, jednak z drugiej – zbyt częste mycie tej okolicy może wiązać się z osłabieniem naturalnej flory bakteryjnej.

Dlatego też warto zadbać o higienę kompleksowo. Jeśli u ciężarnej wystąpiły kłopoty z nietrzymaniem moczu, warto nie tylko zadbać o regularne podmywanie się, ale również zaopatrzyć się we wkładki urologiczne. Dzięki ich budowie oraz zastosowanym materiałom, wkładki pozwolą ograniczyć rozwój bakterii, a jednocześnie zachować pełen komfort.

Spokój i wypoczynek

Ciąża to czas wymagający nie tylko dla rozwijającego się dziecka, ale również dla mamy. Dlatego też ciężarna powinna zadbać o to, by jak najwięcej wypoczywać – przy czym wcale nie musi to oznaczać leżenia w łóżku! Chodzi o to, by zapewnić sobie spokojny, pozbawiony stresu czas każdego dnia – czy to podczas czytania książki, czy spaceru lub w trakcie wizyty na basenie.

Dobrym rozwiązaniem, wspomagającym zachowanie spokoju, jest również zadbanie o to, by nie musieć się stresować kwestiami związanymi z przyjściem dziecka na świat. Zaplanowanie zakupów dla maluszka, a także przygotowania kącika dla niego na przestrzeni wielu miesięcy ciąży pomoże zachować spokój i pewność, że jesteśmy przygotowani.

Aby w pełni wspomóc rozwój dziecka w ciąży, kobieta powinna przede wszystkim zadbać o siebie – zarówno pod względem fizycznym i psychicznym. Pamiętajmy: w powiedzeniu, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko jest wiele prawdy!

Sprawdź także nasz artykuł: „USG połówkowe – czym jest i kiedy należy je wykonać?„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *