Zdrowie

Joga w ciąży – jak zacząć? Czego nie wolno robić?

Ciąża bez wątpienia jest wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. Nie ma co ukrywać, że każda przyszła mama przechodzi ją na swój sposób. Niektóre kobiety w stanie błogosławionym kwitną, podczas gdy inne wręcz przeciwne – męczone są przez różnego rodzaju nieprzyjemne objawy. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, że joga w ciąży jest doskonałym sposobem na przygotowanie się do porodu, zrelaksowanie ciała i umysłu, a także poprawę kondycji ciężarnej.

Dlaczego joga w 1.trymestrze ciąży to dobry pomysł?

Pierwsze miesiące ciąży to dla wielu kobiet wyjątkowo trudny czas, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Ich ciało przygotowuje się do największej życiowej zmiany i nie zawsze jest to przyjemne. Joga to różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne, które nie tylko odprężają ciało, ale jednocześnie oczyszczają umysł. Warto pamiętać również o tym, że nauka poprawnego oddychania jest częścią praktykowania jogi, co ma niebanalne znaczenie, jeśli chodzi o przygotowanie się do porodu naturalnego. Warto wspomnieć o tym, że joga poprawia sprawność fizyczną, co pozwala kobiecie na szybszy powrót do formy po porodzie. Specjaliści zgodnie twierdzą, że praktykowanie jogi wzmacnia mięśnie, a także zwiększa elastyczność macicy.

Regularne wykonywanie asan sprawia, że przyszła mama staje się spokojna, rozluźniona i wolna od napięcia.

Joga w ciąży – 2 trymestr

Wiele kobiet zastanawia się, od kiedy można praktykować jogę w ciąży. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli jest ona niezagrożona, to ćwiczenia jogi są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka, które nosi pod sercem. Warto jedynie przyłożyć uwagę do tego, by ćwiczenia miały spokojny przebieg, a zmiana pozycji odbywała się w stopniowy, niezbyt gwałtowny sposób. Oczywiście, sam trening zawsze powinien być dopasowany do możliwości ciężarnej.

Dla kobiet, które nigdy wcześniej nie miały styczności z jogą, to właśnie drugi trymestr jest najlepszym czasem na rozpoczęcie ćwiczeń. Oczywiście, przed podjęciem decyzji o tym, zawsze warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który udzieli pozwolenia na praktykę.

Joga w 3 trymestrze ciąży

Nie ma co ukrywać – pod koniec ciąży kobieta staje się nieco ociężała, a jej możliwości fizyczne maleją. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by w dalszym ciągu praktykować jogę, trzeba jednak ćwiczenia dopasować do kondycji przyszłej mamy. Na ostatnim etapie ciąży warto stawiać na relaksujące, odprężające i niezbyt intensywne ćwiczenia, które pozwolą przyszłej mamie przygotować się do porodu.

Joga w ciąży dla początkujących

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że joga w ciąży absolutnie nie obejmuje przypadkowych zestawów ćwiczeń – joga prenatalna została stworzona specjalnie dla przyszłych mam, które nie tylko chcą zadbać o swoją kondycję fizyczną, ale również o bezpieczeństwo malucha. Joga prenatalna opiera się na ruchach bezpiecznych nawet dla kobiet w zaawansowanej ciąży, toteż nie ma w niej mocnego wyginania ciała, pozycji oddziałujących na brzuch czy też silnych wymachów kończynami. Joga w ciąży opiera się na ćwiczeniach relaksacyjnych i oddechowych, a także tych, które wzmacniają okolice kręgosłupa.

Kobiety, które chcą zacząć praktykować jogę w ciąży, zdecydowanie powinny zapisać się na zajęcia z instruktorem. Jest to osoba, która podpowie, w jaki sposób wykonywać poszczególne ćwiczenia, by nie tylko były bezpieczne dla dziecka, ale również przyniosły oczekiwany efekt. Zajęcia z instruktorem są o wiele bezpieczniejsze niż ćwiczenia na własną rękę w domu. Pozwalają także na poznanie innych przyszłych mam i wymianę doświadczeń z nimi.

Joga w ciąży – czego nie wolno?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w ćwiczeniach jogi prenatalnej nie zaleca się częstego podnoszenia rąk. Wszystko dlatego, że może obciążać to układ krwionośny, który i tak w okresie ciąży pracuje na wysokich obrotach. Osoby, które chcą bezpiecznie praktykować jogę, powinny także unikać mocnych skrętów, ćwiczeń, które napinają brzuch, a także pozycji, w których leży się na brzuchu. Koniecznie warto pamiętać o tym, by podczas treningu reagować na najmniejsze sygnały wysyłane przez ciało i w razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast przerwać ćwiczenia.

Niektóre kobiety obawiają się, że ciążowe dolegliwości mogą odebrać im całą przyjemność z praktykowania jogi w stanie błogosławionym. Prawda jest jednak taka, że przykrym problemom łatwo można zapobiec. Dla wielu kobiet wstydliwym problemem jest nietrzymanie moczu. Wystarczy zaopatrzyć się we wkładki na nietrzymanie moczu, by móc cieszyć się przyjemnością płynącą z ćwiczeń jogi.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie polecamy https://mediprint.pl/cwiczenia-dla-kobiet-w-ciazy-jakie-cwiczenia-polecamy-a-jakie-odradzamy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *