Porady

Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

Ciąża to okres, w którym ciało kobiety ulega licznym zmianom. Wiele z nich dotyczy smukłości sylwetki i wyglądu brzucha. Świeżo upieczone mamy często marzą o tym, by powrócić do dawnej wagi i kondycji. W jakim momencie po porodzie wznowić aktywność? Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce? Co robić, by brzuch po ciąży prezentował się jak najlepiej?

Jakie korzyści dają ćwiczenia po ciąży?

Prawidłowo wykonywane ćwiczenia po porodzie mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim to szansa przywrócenia swojej sprawności sprzed okresu ciąży. Przez 9 miesięcy większość kobiet unika forsowania i rezygnuje z uprawiania sportu. Nierzadko występują nawet przeciwwskazania zdrowotne związane z rozwojem dziecka i stanem matki. Na dodatek rosnący brzuch i zmiany hormonalne powodują szybki wzrost masy ciała. Ćwiczenia po porodzie pozwalają więc zadbać o kondycję, a przy okazji zrzucić nadmierne kilogramy, wysmuklić sylwetkę, wzmacniać mięśnie brzucha, ujędrnić skórę i ciało. Aspekty fizyczne to jednak nie wszystko. Aktywność ruchowa, podczas której dochodzi do wydzielania endorfin, to przecież także czynnik wpływający na sferę psychiczną. Ćwiczenia po ciąży mogą być więc doskonałym sposobem na poprawę nastroju, odstresowanie, nabranie pewności siebie i zyskanie dodatkowej energii.  

Ćwiczenia po porodzie – kiedy?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy wrócić do aktywności. Sprawa jest oczywiście bardzo indywidualna i zależy m.in. od samopoczucia, historii ciąży i przebiegu porodu. Na pewno niewskazane jest, by ćwiczenia po ciąży zaczynać niemal od razu po narodzinach dziecka. Sam poród to przecież ogromny wysiłek fizyczny i organizm musi mieć szansę na to, by się w jak największym stopniu zregenerować. Zbyt szybkie i intensywne ćwiczenia mogą więc zaszkodzić, wpływając na wzmożone krwawienie czy trudniejsze gojenie ran. Warto zatem odczekać pierwszy okres – najlepiej 6 tygodni od porodu. Wcześniej, jeśli samopoczucie pozwoli, można np. spacerować lub wykonywać lekką gimnastykę kończyn. Pierwsze ćwiczenia po połogu nie powinny być zbytnio obciążające, by nie doszło do komplikacji. Należy więc rozpocząć od lżejszej aktywności, stopniowo zwiększając ich intensywność. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku. Ćwiczenia po porodzie warto traktować jako przyjemność i ciekawą formę spędzania czasu, a nie jak bolesną udrękę i przykrą powinność. 

Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Jeśli kobieta urodziła poprzez cesarskie cięcie, zwykle dojście do formy trwa nieco dłużej. W tym wypadku świeżo upieczona mama ma za sobą zabieg chirurgiczny polegający na nacinaniu powłok brzusznych, dlatego powinna szczególnie dbać o siebie i nie nadwyrężać organizmu. Wiele pacjentek po takich doświadczeniach zastanawia się więc, kiedy można zacząć ćwiczenia po cesarce. Warto jednak nie podejmować tej decyzji samodzielnie, ale skonsultować się ze specjalistą, który na podstawie wyglądu ran po zabiegu oceni, czy kobieta może rozpocząć aktywność. Przedwczesne ćwiczenia po cesarce to ryzyko bolesnych komplikacji jak po każdej innej operacji chirurgicznej.

Ćwiczenia po ciąży – jak się przygotować?

Jeśli kobieta jest już gotowa fizycznie na to, by rozpocząć pierwsze ćwiczenia po porodzie, warto też, aby zaopatrzyła się w niezbędne akcesoria. Przede wszystkim potrzebny będzie strój niekrępujący ruchów, niezbyt uciskający w obrębie brzucha i krocza. Warto być przygotowanym również na objawy nietrzymania moczu, które po ciąży zdarza się bardzo często, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Aby zapobiec przeciekaniom wilgoci, można zastosować skuteczne wkładki urologiczne damskie – np. marki Elly – które chłoną wydzieliny i przykry zapach. Dzięki takim środkom świeżo upieczona mama nie musi rezygnować z aktywności i może pozwolić sobie na normalne funkcjonowanie w codzienności bez krępujących sytuacji. Ponadto warto zastanowić się, czy nie trzeba dokupić akcesoriów sportowych potrzebnych do wybranych form ruchu, np. maty, taśm, piłek.

Brzuch po ciąży – ćwiczenia polecane przez specjalistów 

Zdecydowana większość kobiet po porodzie pragnie przywrócić do dobrej formy przede wszystkim brzuch. Aktywność na tę partię ciała można zacząć po zakończeniu połogu, czyli 6-8 tygodni od narodzin dziecka. Jakie poprawiające brzuch po ciąży ćwiczenia wykonywać? Na pewno dobrym pomysłem jest leżenie płasko na macie oraz unoszenie przy tym zamiennie prostych nóg oraz zginanie ich w kolanach. Można wykonywać również serie tzw. „nożyc” i „brzuszków”. Warto zapisać się na basen i aerobik. Również jazda na rowerze – tradycyjnym lub stacjonarnym – może wzmocnić mięśnie brzucha, wysmuklić go i ujędrnić. Bezpośrednio co ciąży i połogu lepiej natomiast unikać cięższych treningów na siłowni.

Kim jest doula? Dowiedz się z artykułu: https://mediprint.pl/doula-kto-to-jest/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *