Nie wszystkie kobiety w ciąży zdają sobie sprawę z tego, że upławy w ciąży nie zawsze stanowią powód do niepokoju. Zarówno w pierwszym, jak i drugim, a także trzecim trymestrze ciąży, zazwyczaj nie stanowią sygnału ostrzegawczego. Warto pamiętać o tym, że wydzielina chroni drogi rodne kobiety oraz rozwijający się w jej macicy płód. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach występujące upławy mogą świadczyć o toczącej się infekcji.
Jak wygląda prawidłowa wydzielina w ciąży?
Upławy w ciąży to naturalna konsekwencja funkcjonowania kobiecego organizmu. Fizjologiczna wydzielina z pochwy zazwyczaj powinna być przezroczysta bądź też nieznacznie biała. Po wyschnięciu pozostaje po niej na bieliźnie ślad o lekko żółtym zabarwieniu. Aby wydzielina z pochwy nie wzbudzała podejrzeń, powinna być bezwonna. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno konsystencja upławów, jak i ich objętość w czasie ciąży uzależnione są od toczących się w organizmie kobiety zmian hormonalnych.
Ilość upławów z pochwy wzrasta wraz ze stężeniem estrogenów. Są to hormony, które wykazują ogromny wpływ na tkanki kobiecego organizmu i jego narządy. Upławy w ciąży są wręcz pożądanym objawem, ponieważ wydzielina z pochwy ma za zadanie chronić drogi rodne kobiety przed drobnoustrojami.
Białe upławy w ciąży – co warto o nich wiedzieć?
Wydzielina o lekko białym zabarwieniu nie powinna stanowić powodu do niepokoju, ponieważ zazwyczaj jest naturalnie produkowana przez organizm kobiety. Trzeba jednak mieć się na baczności, jeśli jej konsystencja zacznie przypominać twarożek – może świadczyć to o rozwijającej się infekcji grzybiczej. Ciężarna w takiej sytuacji może odczuwać także uciążliwy świąd oraz pieczenie w okolicach ujścia pochwy. Widoczne będzie także zaczerwienienie miejsc intymnych. Zakażenia grzybicze wywoływane są przez drożdżaki i wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza ginekologa.
Brązowe upławy w ciąży
Jeśli upławy w ciąży przybierają kolor brązowy, oznacza to, iż wydzielina z pochwy jest podbarwiona krwią. Wcale nie musi to oznaczać czegoś groźnego, dlatego kobieta ciężarna absolutnie nie powinna wpadać w niepotrzebną panikę. Trzeba pamiętać o tym, że w bardzo wczesnej ciąży lekkie krwawienie bywa efektem implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy.
Nieznaczne plamienia występują także na skutek zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej kobiety. Trzeba jednak pamiętać o tym, że brązowe bądź też krwiste upławy nigdy nie powinny być ignorowane. Dla świętego spokoju lepiej od razu udać się do lekarza, który pomoże ustalić przyczynę ich pojawienia się. W celu oceny stanu płodu lekarz z pewnością przeprowadzi badanie USG. Brązowa wydzielina może pojawić się bowiem nie tylko na skutek lekkiego krwawienia, ale także łożyska przodującego, przedwczesnego odklejenia się łożyska, rozpoczynającego się procesu poronnego, a nawet nowotworu szyjki macicy bądź przydatków.
Żółte upławy w ciąży
Żółte upławy w ciąży same w sobie nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak przybierają one niepokojącą konsystencję oraz nieprzyjemny zapach, mogą świadczyć o rozpoczynającej się infekcji grzybiczej. W okresie ciąży infekcje grzybicze zdarzają się bardzo często, zwłaszcza u kobiet stosujących antybiotykoterapię bądź też zmagających się z cukrzycą ciążową.
Wodniste upławy w ciąży – czy trzeba się nimi martwić?
Jeśli upławy w ciąży są bardzo obfite i wodniste, kobieta ciężarna powinna natychmiast zgłosić się do lekarza. Wszystko dlatego, że wydzielina może być płynem owodniowym. Pod sam koniec ciąży obfite upławy mogą być jednym z symptomów zbliżającego się porodu.
Czy w ciąży ma się upławy?
Nadmierna ilość wydzieliny z pochwy w okresie ciąży jest czymś całkowicie normalnym. Jednak pod pojęciem upławów rozumieć należy obfitą i nieprawidłową wydzielinę, która może świadczyć o rozwoju różnego rodzaju infekcji. Można stwierdzić, że wodnista i bezbarwna wydzielina z pochwy o neutralnym zapachu to wręcz pożądany objaw, który ma za zadanie chronić dziecko i matkę przed infekcjami.
Podsumowując, jeśli tylko upławy w ciąży powodują u kobiety ciężarnej stres, lepiej skonsultować je z lekarzem ginekologiem, który określi przyczynę ich występowania. Trzeba pamiętać o tym, że nieleczona infekcja bakteryjna szybko rozprzestrzenia się po całym organizmie przyszłej matki, stanowiąc zagrożenie zarówno dla niej, jak i dla samego płodu. W celu zwiększenia swojego komfortu, ciężarna kobieta może stosować wysokiej jakości wkładki na nietrzymanie moczu, które skutecznie wyłapią upławy, nawet te bardzo obfite.
Czego należy spodziewać się w trzecim trymestrze ciąży? Sprawdź w artykule https://mediprint.pl/czego-spodziewac-sie-w-trzecim-trymestrze-ciazy/