Ciąża

Poród w domu – ile kosztuje i jak się do niego odpowiednio przygotować?

Poród w domu dla wielu kobiet jest korzystną alternatywą dla porodów odbywających się w szpitalach. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje poród w domu, a także jak się do niego w odpowiedni sposób przygotować.

Zalety porodu w domu

Poród w domu to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Przede wszystkim kobieta rodzi w naturalnym dla siebie środowisku i dzięki temu może czuć się w pełni komfortowo. Nie musi się nigdzie spieszyć i nie jest skrępowana obecnością nieznanych osób oraz pobytem w obcym miejscu. Podczas porodu w domu kobieta może przyjmować dowolną pozycję, która będzie dla niej odpowiednia. Dzięki temu może zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza, które może spowodować nietrzymanie moczu po porodzie. Jeśli ten problem Cię dotyczy, zgłoś się do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która pokaże Ci odpowiednie ćwiczenia. A także kup wkładki urologiczne damskie, dzięki którym będziesz czuć się komfortowo w każdej sytuacji.

Wybór położnej

Do porodu w domu kobieta powinna się w odpowiedni sposób przygotować. Przede wszystkim musi się zdecydować na wybór położnej, która będzie jej towarzyszyć podczas tak ważnego wydarzenia oraz będzie stanowić dla niej wsparcie. Podczas wyboru położnej warto zwrócić uwagę na jej kwalifikacje oraz doświadczenie podczas przyjmowania porodów. Jednak najlepiej zdecydować się na taką osobę, do której będzie się pałało sympatią, ponieważ dobre samopoczucie jest niezwykle ważne podczas porodu i warto o nie zadbać już wcześniej.

Ułożenie planu porodu

Kolejnym istotnym aspektem przygotowań do porodu domowego na pewno jest ułożenie planu porodu, który będzie uwzględniał jego wszystkie najważniejsze aspekty. Położna do porodu domowego na pewno pomoże kobiecie podczas tworzenia planu. Dzięki temu możliwe będzie omówienie z nią wszystkich najważniejszych kwestii, które nurtują przyszłą mamę. Położne, które odbierają porody domowe, zazwyczaj mają bardzo duże doświadczenie w tym zakresie i na pewno będą służyły kobiecie dobrymi poradami.

Szkoła rodzenia

Przed porodem warto udać się na zajęcia w szkole rodzenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku porodów domowych, które przebiegają w bardziej naturalny sposób. W szkole rodzenia kobieta może zapoznać się ze sposobami oddychania podczas porodu, a także pozycjami, jakie może przyjmować. Oprócz tego w szkole rodzenia można nabyć większej świadomości swojego ciała, co na pewno będzie pomocne podczas takiego wydarzenia jak poród w domu.

Przygotowanie domu

Poród domowy to wydarzenie, do którego powinno się również w odpowiedni sposób przygotować swój dom. Warto wybrać pokój, w którym będzie się czuło bezpiecznie. Będzie to najlepsze miejsce do porodu. Warto je posprzątać, aby w kluczowych momentach nic nie przeszkadzało oraz nie rozpraszało. Możliwe jest również zabezpieczenie łóżka specjalnymi podkładami poporodowymi, które zmniejszą ryzyko jego zabrudzenia. Poród domowy może się również odbyć w wodzie, co także powinno być wcześniej przygotowane.

Wyposażenie domu

Przed porodem realizowanym w domu należy również zadbać o odpowiednie wyposażenie. W tym przypadku nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, ponieważ wszystkie niezbędne elementy zostaną zapewnione przez położną. Jednak warto się zaopatrzyć w podstawowe produkty higieniczne, które mogą być przydatne bezpośrednio po porodzie. Wśród nich można wskazać podkłady poporodowe, duże podpaski, ręczniki, a także pieluchy tetrowe. Warto również przygotować sobie wcześniej coś do jedzenia oraz picia, ponieważ poród może się przedłużać.

Podróż do szpitala

Podczas planowania porodu domowego warto zwrócić uwagę na fakt, że może być jednak konieczna podróż do szpitala z różnych powodów. W trakcie porodów realizowanych w domu zdarzają się komplikacje. Nie są one częste, jednak należy być przygotowanym na każdą ewentualność. W celu uniknięcia niepotrzebnego stresu warto sobie przygotować torbę z podstawowymi rzeczami do szpitala.

Kontakt z lekarzem

Po porodzie domowym dziecko powinno być zbadane przez lekarza neonatologa. Można zaplanować taką wizytę z wyprzedzeniem, aby oszczędzić sobie dodatkowego stresu. Można ustalić z lekarzem, że po porodzie zostanie umówiony najdogodniejszy termin wizyty, dzięki czemu na pewno o niczym się nie zapomni.

Ile kosztuje poród w domu?

Wiele kobiet zastanawia się, ile kosztuje poród w domu. Warto wiedzieć, że porody domowe nie są refundowane tak jak porody odbywające się w szpitalach. Dlatego są one dodatkowo płatne. Koszty porodu domowego mogą być zróżnicowane i zależne przede wszystkim od wybranej położnej oraz miejsca zamieszkania. Jednak najczęściej cena za poród domowy waha się od dwóch i pół do czterech tysięcy złotych. W cenie zawarta jest opieka położnej nad mamą i dzieckiem przed porodem oraz bezpośrednio po nim.

Jak hormony w ciąży wpływają na ciało i psychikę kobiety? Przeczytaj artykuł https://mediprint.pl/hormony-w-ciazy-jak-wplywaja-na-cialo-i-psychike-kobiety/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *