Ciąża

Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży – czy można je wykonywać?

Ciąża to bardzo specyficzny czas w życiu każdej kobiety. Z jednej strony jest to wspaniałe uczucie w oczekiwaniu na maleństwo, które ma się narodzić, z drugiej strony niesie za sobą wiele wyrzeczeń, kładzie nacisk na skrupulatne dbanie o zdrowie i wykonywanie przeróżnych badań. Prawidłowo rozwijająca się ciąża nie stwarza jednak zbyt wielu ograniczeń, jednak są kwestie, o które powinno się zadbać. Należą do nich zdrowe odżywianie, unikanie stresu, kontrole lekarskie i badania oraz aktywność fizyczna. Ciąża wcale nie zwalnia z ćwiczeń fizycznych, a nawet są one wskazane. Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży, a których należy bezwzględnie unikać?

Aktywna mama, czyli dozwolone aktywności fizyczne w trakcie ciąży

Aktywność fizyczna i uprawianie sportu są niezbędne dla zachowania zdrowia na odpowiednim poziomie – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ruch pozwala na zachowanie zdrowego serca, mięśni i kości, ale i również obniża poziom kortyzolu, redukując stres. Czy w ciąży można uprawiać sport? W zależności od tego, czy nasza ciąża rozwija się prawidłowo, mamy do wyboru kilka rodzajów aktywności fizycznej. Nie warto z niej rezygnować, ponieważ zachowanie formy jest bardzo ważne, a regularne ćwiczenia pozwalają przygotować się również do porodu. Najbardziej wskazane ćwiczenia w trakcie ciąży to oczywiście takie, które nie szkodzą matce, ani dziecku. Może to być pływanie, gimnastyka, joga czy pilates. A co w kwestii ćwiczeń stricte na mięśnie brzucha? Czy ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży są wskazane? Oczywiście wszystko zależy od rodzaju wykonywanego ćwiczenia. Zastanawiając się, czy można ćwiczyć brzuszki w ciąży, odpowiedź jest następująca : w pierwszym trymestrze można, jednak powoli i bez forsowania. Jedna wraz z czasem, kiedy to już widać brzuszek, nie powinno się tego robić. W ciąży należy unikać pozycji na plecach i na brzuchu oraz ćwiczeń siłowych. Robiąc brzuszki, leżymy na plecach, a poprzez ucisk powiększonej macicy na tętnicę stwarzamy zagrożenie niedotlenienia płodu. Brzuszki są dozwolone jedynie we wczesnej, prawidłowo przebiegającej ciąży.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha w ciąży – sprawdź, jak je wzmocnić

Ciąża wiąże się z rozciągnięciem skóry na brzuchu oraz osłabieniem mięśni brzucha. Chcąc zadbać o utrzymanie formy, warto wykonywać regularne ćwiczenia mające na celu utrzymanie dobrej kondycji zarówno napięcia skóry, jak i mięśni. Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży mogą występować pod różną formą. Najbezpieczniejszą i najbardziej popularną formą są ćwiczenia na piłce. Jest to specjalna piłka do ćwiczeń, na której w pozycji siedzącej można wykonywać przeróżne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie brzucha, ud, pleców i nóg. Możemy wykonywać skłony boczne, siedząc na piłce, czy skręty w bok z rękami na biodrach. Inną opcją na wzmocnienie i ćwiczenie mięśni brzucha są ćwiczenia w bezpiecznej pozycji leżącej na boku – możemy jednocześnie ćwiczyć skośne mięśnie brzucha, jak i nóg, podciągając i prostując kończynę, leżąc na boku. Ćwiczenia na mięśnie brzucha w ciąży są wskazane, jednak jedynie w określonych pozycjach. Wiele kobiet będąc w ciąży, a zwłaszcza w pierwszej, zastanawia się, czy można ćwiczyć brzuszki w ciąży. Odpowiedź brzmi tak, jedynie w pierwszym trymestrze we wczesnej ciąży, jeżeli stan zdrowia matki i płodu na to pozwala. W drugim i trzecim trymestrze jest to niewskazane, ponieważ brzuch jest już większy, intensywnie rozwijające się dziecko musi mieć bezpieczne warunki do rozwoju, a pozycja na plecach powoduje ucisk na tętnicę brzuszną przez płód i macicę – grozi to niedotlenieniem.

Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży, czyli bezpieczna aktywność fizyczna

W ciąży warto kontynuować zdrowe nawyki związane z aktywnością fizyczną i prawidłowo zbilansowaną dietą. Nie da się ukryć jednak, że stan fizjologiczny może uniemożliwić pewne czynności. Nie warto się zniechęcać, ponieważ zaniedbanie regularnych ćwiczeń może pogorszyć stan zdrowia i samopoczucie ciężarnej, a dodatkowo kontynuowanie ćwiczeń w ciąży pozwala lepiej przygotować ciało do samego porodu. W ciąży mogą wystąpić pewne dolegliwości, takie jak nietrzymanie moczu (macica uciska na pęcherz), a po porodzie również na skutek osłabienia mięśni dna miednicy. Na nietrzymanie moczu po porodzie, jak i w ciąży, warto stosować ćwiczenia polegające na zaciskaniu mięśni Kegla i ich powolnym rozluźnianiu. Dodatkowo warto stosować wkładki na nietrzymanie moczu, co zapewni komfort i higienę zarówno w nocy podczas snu, jak i w dzień (zwłaszcza podczas ćwiczeń fizycznych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *