Ciąża

Czym jest ciąża pozamaciczna? Jakie są przyczyny i objawy

Ciąża pozamaciczna jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu kobiety, z tego względu jej wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne. Nie jest to prawidłowo rozwijająca się ciąża i wymaga natychmiastowej interwencji. We wczesnych jej stadiach możliwe jest wyleczenie farmakologiczne, nienaruszające struktur narządów rodnych kobiety, jednak najczęściej jest ona zbyt późno rozpoznawana przez mylące objawy, i wymaga interwencji chirurgicznej. Czym dokładnie jest ciąża pozamaciczna, jakie są jej objawy i co ją powoduje?

Ciąża pozamaciczna objawy i rodzaje. Czym się różni od prawidłowej ciąży?

Ciąża pozamaciczna może dawać objawy zwykłej, prawidłowej ciąży. Zanik miesiączki, bolesność piersi, mdłości. Również w przypadku 50% kobiet wynik testu ciążowego będzie pozytywny – wszystko przez obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej, obecnej przy obydwu rodzajach ciąż. Jakie są zatem różnice i jakie daje ciąża pozamaciczna objawy? Otóż przyrost tego hormonu (nazywanego w skrócie ß-hcg) w ciąży prawidłowej podwaja się w ciągu 48 godzin, a w przypadku ciąży pozamacicznej jest on znacznie wolniejszy. W ten sposób można odróżnić czy mamy do czynienia z nieprawidłową ciążą, Jakie jeszcze objawy będą wskazywać na ciążę pozamaciczną? Plamienia, nagły i ostry ból podbrzusza, zazwyczaj po jednej stronie może symbolizować pęknięcie jajowodu w przypadku ciąży jajowodowej, krwotok do otrzewnej, bladość skóry i przyspieszone tętno. Taki stan zdrowia kobiety wymaga natychmiastowej interwencji pogotowia ratunkowego. Co zatem robić, aby upewnić się, że to ciąża pozamaciczna? Najważniejsze co możemy zrobić, to udać się do ginekologa po zobaczeniu dwóch kresek na teście ciążowym – jedynie poprzez badanie przezpochwowe USG można stwierdzić, w jaki sposób rozwija się ciąża. Do ciąży pozamacicznej dochodzi wtedy, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w innym miejscu, niż w endometrium (błona wyściełająca jamę macicy). Istnieją następujące rodzaje ciąż pozamacicznych i zależą od tego, gdzie umiejscowi się zarodek:

*Ciąża jajowodowa – najczęstsza postać ciąży pozamacicznej, podczas której zapłodniona komórka rozwija się w dowolnej części jajowodu – grozi to jego rozerwaniem i krwotokiem wewnętrznym.

*Ciąża jajnikowa – zapłodnione jajeczko rozwija się w jajniku bądź na nim.

*Ciąża szyjkowa – zarodek umiejscawia się w szyjce macicy, poza jej jamą.

*Ciąża brzuszna – inaczej otrzewnowa, następuje w przypadku kiedy plemnik dotrze do komórki rozrodczej na samym końcu jajowodu. Wtedy zarodek odrywa się i w konsekwencji wpada w jamę brzuszną, np. w jelita, gdzie rozwija się dalej.

Ciąża pozamaciczna przyczyny i leczenie

Objawy ciąży pozamacicznej nie są jednoznaczne – mogą wskazywać zarówno na nieprawidłową ciążę pozamaciczną (ektopową), jak i na prawidłową ciążę. Znaczące różnice to silny ból podbrzusza, który może promieniować na inne narządy, ciągłe plamienia i krwawienia (mogą na to pomóc wkładki urologiczne bądź higieniczne), brak intensywnego wzrostu ß-hcg. Najlepszym sposobem jest wizyta u lekarza ginekologa, który wykona badanie USG i jasno określi, gdzie znajduje się zarodek, i czy jest się czym martwić. Wiele kobiet zastanawia się, skąd się bierze ciąża pozamaciczna i jakie są jej przyczyny. Ciąża pozamaciczna przyczyny może mieć różne. Mogą to być zrosty w okolicy narządów rodnych, patologia w budowie narządów rodnych, przebyte zabiegi w ich obrębie, infekcje intymne, przypadki ciąż ektopowych z przeszłości czy choroby weneryczne. Ciąże pozamaciczne spotykają kobiety zazwyczaj pomiędzy 25. a 30. rokiem życia, dotykając 2% kobiet. Za późno rozpoznana może mieć krytyczne konsekwencje (odpowiada za 15% zgonów ciężarnych). Leczenie uzależnione jest w głównej mierze od etapu ciąży oraz umiejscowienia zarodka. W każdym przypadku taką ciążę należy bezwzględnie przerwać. W bardzo wczesnej ciąży do 6 tygodnia możliwe jest wykonanie leczenia farmakologicznego, przepisując kobietom preparat o nazwie metotreksat, hamujący rozwój jaja płodowego. Może wystąpić obfity krwotok bądź pęknięcie jajowodu, w którym było zagnieżdżone jajeczko. Zachodzi wtedy potrzeba, interwencji chirurgicznej, w celu usunięcia jajowodu. W późniejszych ciążach wykonuje się laparoskopię – zabieg przeprowadzany w narkozie, po którym rekonwalescencja jest łatwiejsza niż po tradycyjnej metodzie przecięcia powłok brzusznych (jak to miało miejsce w przeszłości). Przy diagnostyce ciąży pozamacicznej ważny jest dokładny i szczery wywiad z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny występujących objawów (zapalenie wyrostka robaczkowego, poronienie samoistne czy pęknięcie torbieli).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *