Ciąża

Witaminy dla kobiet w ciąży

Ciąża to szczególny czas, kiedy kobieta musi zadbać nie tylko o siebie, ale również rozwijające się w jej macicy nowe życie. Dlatego też należy szczególnie zadbać o dietę, a także odpowiednią suplementację. Jakie witaminy dla kobiet w ciąży warto przyjmować, a które nie są konieczne?

Witaminy w ciąży – tak czy nie?

Wiele kobiet, które zachodzą w ciążę, obiecuje sobie, że teraz zadba o siebie jak nigdy dotąd i wdrażanie jakichkolwiek suplementów diety dla ciężarnych nie będzie konieczne. Niestety, życie bardzo często weryfikuje te założenia i sprawia, że możemy zapomnieć o zdrowej, pełnowartościowej diecie. Mdłości, wymioty i nierzadko występująca niechęć do spożywania określonych rodzajów pokarmów sprawia, że trudno jest pokryć zapotrzebowanie na witaminy i minerały jednej osoby, a co dopiero dorosłego i rozwijającego się płodu.

Warto pamiętać, że witaminy dla kobiet w ciąży zostały zaprojektowane tak, by oferować jak najwięcej wartości, a jednocześnie – są poddawane szczegółowym badaniom, dzięki którym można mieć pewność, że są bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

Od kiedy brać witaminy w ciąży?

Witaminy dla ciężarnych, podobnie jak produkty dla osób nie będących w stanie błogosławionym, potrzebują nieco czasu by zacząć działać. Co za tym idzie, warto zacząć przyjmować wybrany lub zalecony przez lekarza preparat tuż po upewnieniu się, że jesteśmy w ciąży. Co istotne, jeśli jest to zaplanowany proces, niektóre witaminy (przeznaczone dla kobiet planujących ciążę i będących w jej pierwszym trymestrze) warto zacząć przyjmować jeszcze przed faktycznym zajściem w ciążę. W wielu przypadkach można w ten sposób zwiększyć szanse na poczęcie, a także zapewnić rozwijającemu się dziecku wszelkie niezbędne substancje odżywcze od pierwszych chwil.

Jakie witaminy dla kobiet w ciąży mają szczególnie duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Wiemy już, od kiedy brać witaminy w ciąży, jednak na jakie substancje warto postawić? Na szczęście, lista nie jest zbyt długa, jednak warto mieć pewność, że odhaczymy każdą znajdującą się na niej pozycję i zapewnimy regularne dostawy wszelkich substancji.

W suplementach dla kobiet w ciąży z pewnością nie może zabraknąć kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Witamina B9, bo to właśnie ona kryje się pod wskazaną wyżej nazwą, odpowiada za prawidłowość procesu wzrostu i podziału komórek, a niedobór może prowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Dodatkowo, kwas foliowy chroni przed występowaniem wielu wad (m.in. rozszczepu kręgosłupa) i zaleca się rozpoczęcie jego przyjmowania na około 2 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę lub niezwłocznie po uzyskaniu informacji o stanie błogosławionym.

W diecie kobiety w ciąży nie może zabraknąć także jodu, cynku, żelaza, a także witamin: B6 i D. Szczególnie istotna jest również witamina C m.in. ze względu na często pojawiające się nietrzymanie moczu w ciąży. Przy optymalnej suplementacji witaminy C można uchronić się przed poważnymi stanami zapalnymi układu moczowego, które także należą do częstych przypadłości w okresie ciąży.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Odpowiednio dobrany suplement diety dla ciężarnych może pomóc w dostarczeniu wszystkich niezbędnych witamin i substancji odżywczych, umożliwiając tym samym uniknięcie stosowania wielu preparatów jednocześnie. W razie wątpliwości, który środek będzie najlepszym wyborem, warto zwrócić się do lekarza z prośbą o objaśnienie, jaki produkt będzie najlepszym wyborem. Jeśli zajdzie taka konieczność, specjalista może zlecić także badania na niedobór poszczególnych substancji odżywczych, tym samym określając szczegółowo, które witaminy i minerały trzeba koniecznie dostarczyć do organizmu, np. w zwiększonej dawce.

Warto także mieć na uwadze, że przy suplementacji konieczna jest nie tylko regularność, ale również szczegółowe stosowanie się do zaleceń z ulotki. Niektóre substancje wchłaniają się tylko w określonych warunkach – np. w towarzystwie posiłku, popite odpowiednią ilością płynów lub przyjęte na czczo. Przed rozpoczęciem stosowania witamin w ciąży należy szczegółowo zapoznać się z ulotką preparatu lub preparatów i ustalić, w jaki sposób je przyjmować, a także – co równie istotne – czy konieczne jest zachowanie odstępu pomiędzy poszczególnymi specyfikami.

Suplementy diety dla kobiet w ciąży to wyjątkowo szeroka gama produktów, spośród których z pewnością warto wybrać odpowiedni dla danego trymestru, a także zapotrzebowania organizmu specyfik.

Dieta dla kobiet w ciąży. Przeczytaj artykuł https://mediprint.pl/dieta-dla-kobiet-w-ciazy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *