Ciąża

Hormony w ciąży – jak wpływają na ciało i psychikę kobiety?

Ludzki organizm nie działałby prawidłowo, gdyby nie hormony. Substancje te produkowane są przez gruczoły i stamtąd trafiają do krwi, by sterować zachodzącymi w komórkach procesami. U kobiet spodziewających się dziecka hormony ciążowe dają o sobie znać w szczególny sposób. W okresie tym dochodzi bowiem do wahań ich stężenia w organizmie, co wpływa na nastrój i zmiany zachodzące w ciele. Jak poszczególne hormony w ciąży oddziałują na psychiczny i fizyczny stan kobiety?

Progesteron w ciąży – za co odpowiada?

Jednym z głównych żeńskich hormonów płciowych jest progesteron. U kobiet oczekujących na dziecko jego poziom znacznie wzrasta, co nie pozostaje obojętne dla samopoczucia. Wahania progesteronu we wczesnej ciąży objawiają się m.in. charakterystyczną dla pierwszego trymestru potrzebą snu i brakiem sił. Objawy te mijają zwykle wraz z nadejściem drugiego trymestru, jednak przemęczenie może ponownie dać o sobie znać niedługo przed porodem.

Progesteron w ciąży decyduje jednak nie tylko o samopoczuciu przyszłej mamy. Jego rolą na wstępnym etapie jest udział w prawidłowym zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Oznacza to, że silne wahania progesteronu we wczesnej ciąży mogą skutkować m.in. poronieniem. W kolejnych miesiącach substancja ta ma duży wpływ na prawidłowy rozwój płodu. To dzięki progesteronowi, który m.in. hamuje skurcze i rozluźnia żyły, ciało kobiety jest w stanie utrzymać ciążę. Jednocześnie wzrost poziomu tego hormonu może powodować niestrawność, zgagę, zaparcia, puchnięcie nóg i krwawienia nosa. Często też za jego sprawą występuje nietrzymanie moczu w ciąży.

Estrogen i prolaktyna – jak wpływają na ciężarną?

Podobnie jak progesteron w ciąży, również estrogen odgrywa ogromną rolę w organizmie kobiety oczekującej na dziecko. Przede wszystkim dokonuje zmian w ciele mających na celu dostosowanie go do późniejszego karmienia dziecka, dlatego piersi stają się wyraźnie nabrzmiałe. Estrogeny to hormony ciążowe, które mogą też zwiększać libido i pozytywnie wpływać na stan cery i włosów. Jeśli chodzi o zachowanie, substancja ta wpływa na nastrój ciężarnej, wywołując potrzebę przystosowania otoczenia do potrzeb malucha, co nazywane jest syndromem wicia gniazda.

Również prolaktyna to hormon ciążowy przygotowujący organizm do karmienia – przyczynia się do wzrostu gruczołów sutkowych i wywołuje laktację. To właśnie z jego powodu następuje produkcja i wyciekanie jeszcze w ciąży tzw. mleka początkowego, czyli siary. Prolaktyna podtrzymuje również wydzielanie progesteronu, uodparnia na stres oraz wpływa na sferę uczuć – miłości i opiekuńczości w stosunku do dziecka.

Hormony ciążowe a nudności, czyli gonadotropina kosmówkowa

Gdyby zapytać kobiety o główne dolegliwości ciążowe, większość z nich prawdopodobnie wskazałaby na nudności. Nie ma w tym nic dziwnego – pojawiające się regularnie w pierwszym trymestrze mdłości i wymioty bywają niezwykle uciążliwe. Przyczyną takich objawów również są hormony w ciąży. W tym wypadku chodzi o gonadotropinę kosmówkową, która wytwarzana jest już tydzień po zapłodnieniu. To właśnie dzięki jej obecności w moczu kobieta może samodzielnie sprawdzić na podstawie wykonanego testu, czy doszło do zapłodnienia. Gonadotropina kosmówkowa pełni ważną funkcję – sprawia, że istotny dla rozwoju płodu progesteron w ciąży produkowany jest przez cały czas w odpowiedniej ilości.

Endorfiny i oksytocyna – hormony szczęścia i miłości

Hormony w ciąży często zmieniają nastrój kobiety. Poza rozdrażnieniem czy płaczliwością mogą pojawić się pozytywne emocje, a substancjami, które powodują przypływ dobrej energii, optymizmu i zadowolenia, są endorfiny. Ich wydzielanie przez dziewięć miesięcy przyczynia się do lepszego znoszenia przez pacjentkę tego szczególnego stanu. Endorfiny są zatem źródłem dobrego humoru, a przy tym minimalizują ból i stres. Z tego powodu ich wzrost jest szczególnie ważny w czasie porodu.

Inny hormon ciążowy, który dobrze oddziałuje na nastrój kobiety i jej pozytywne nastawienie do macierzyństwa, to oksytocyna. Produkcja tej substancji trwa przez całą ciążę, jednak największe stężenie przypada na ostatni trymestr i okres okołoporodowy. Dzięki oksytocynie w kobiecie budzą się uczucia związane ze szczęściem, przywiązaniem i miłością do potomka. Jednocześnie w czasie ciąży hormon ten może powodować senność.

Ważne hormony w ciąży – relaksyna

Istotny hormon ciążowy to również relaksyna, czyli substancja, za której produkcję odpowiadają jajniki. Najważniejszym zadaniem tego związku chemicznego jest przygotowanie ciała kobiety do nadchodzącego porodu. Relaksyna przede wszystkim rozluźnia stawy w obrębie miednicy, uelastycznia więzadła oraz minimalizuje napięcie w szyjce macicy. Dzięki temu maluch może w naturalny sposób pojawić się na świecie, przechodząc przez kanał rodny.

Co jeść, gdy masz zachcianki w ciąży? Sprawdź https://mediprint.pl/zachcianki-w-ciazy-co-jesc-aby-zaspokoic-potrzeby-i-zachowac-zdrowie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *