Porady

Zachcianki w ciąży. Co jeść, aby zaspokoić potrzeby i zachować zdrowie?

Zachcianki w ciąży to coś, czego doświadczyła każda kobieta spodziewająca się dziecka. Z czego wynika ochota na różnorodne, często zaskakujące produkty i połączenia smakowe? Co jeść, by zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe i być zdrową? Czy istnieje korelacja między zachciankami ciążowymi a płcią dziecka?

Skąd się biorą zachcianki w ciąży?

Żywieniowe pokusy w ciąży to temat niezwykle powszechny. W okresie dziewięciu miesięcy zdarza się – z różnym nasileniem – że przyszłej mamie przychodzi ochota na konkretny smak czy produkt. Za zachcianki w pierwszych tygodniach ciąży odpowiadać może burza hormonalna. Nie bez znaczenia są również zachodzące w organizmie zmiany związane z procesami metabolicznymi.

Zdarza się również, że silna, niepohamowana potrzeba zjedzenia czegoś konkretnego świadczy o niedoborach. Jeśli ciężarnej brak jakiegoś mikro- lub makroelementu, wówczas jej organizm może sygnalizować problem, domagając się produktu zawierającego dany składnik.

Ciążowe zachcianki to czasem także sposób na poprawę nastroju. Nierzadko też kobieta oczekująca na dziecko odrzuca lubiane dawniej produkty spożywcze z powodu nadwrażliwości smakowej i zapachowej. Rzeczy, do których ma awersję, zastępuje wówczas innymi składnikami.

Najczęstsze zachcianki kobiet w ciąży

Zachcianki w ciąży to oczywiście bardzo indywidualna sprawa, ale możemy wyróżnić grupy produktów, po które szczególnie chętnie sięgają wówczas kobiety. Przede wszystkim popularne są słodycze – zwłaszcza czekolada w różnej postaci, lody, ciastka, pączki, cukierki. Powszechna jest również chęć na słodkie napoje gazowane i masło orzechowe. Jeśli chodzi o owoce, królują przede wszystkim arbuzy, truskawki i cytrusy, zwłaszcza pomarańcze, cytryny i mandarynki.

Zachcianki kobiet w ciąży nie omijają również słonych przekąsek, np. chipsów, paluszków, frytek. Przyszłe mamy często mają ochotę na pizzę, kabanosy, boczek wędzony, salami, różnego rodzaju sery oraz jaja. Dużym uznaniem ciężarnych cieszą się również produkty kiszone, takie jak ogórki czy kapusta. Zachcianki w pierwszych tygodniach ciąży dotyczą także wyrazistych smaków. Wiele kobiet ma wówczas potrzebę skosztowania papryczek chilli czy ostro przyprawionych potraw.

Zachcianki w ciąży – co jeść, a czego unikać?

Z zachciankami w ciąży trzeba być ostrożnym z uwagi na kaloryczność wielu produktów oraz ich małą wartość odżywczą. Oczywiście zjedzenie od czasu do czasu batonika czy fast-foodów nie jest szkodliwe i można sobie na to jak najbardziej pozwolić. Ważne jednak, by ogólna, codzienna dieta była zbilansowana, by dostarczać organizmowi swojemu i dziecka wszelkich niezbędnych elementów.

Dla własnego zdrowia warto też odrzucić słynną zasadę jedzenia przez dziewięć miesięcy za dwoje – nie jest to absolutnie potrzebne, a prowadzi do ekspresowego przybierania na wadze, którego efektem będzie groźna otyłość. Aby płód prawidłowo się rozwijał, wystarczy w drugim trymestrze zwiększyć ilość dziennych kalorii o ok. 300.

Co zatem jeść, aby zaspokoić swoje potrzeby, dbając przy tym o zdrowie? Wskazane zachcianki w ciąży to oczywiście większość owoców, warzyw i kiszonek. Jeśli pojawi się ochota na słodkie, można skosztować miodu, rodzynek, suszonych moreli czy daktyli. Pączki i kaloryczne desery z bitą śmietaną lepiej zastąpić kawałkiem domowego ciasta, kisielem lub galaretką z owocami. Z kolei zdrowszym zamiennikiem mlecznych lodów może być smaczny sorbet. Gdy najdzie potrzeba zjedzenia czekolady, warto zdecydować się na wersję gorzką.

By zaspokoić apetyt na przekąski, należy odstawić chipsy, zamieniając je na pestki dyni, prażonego słonecznika oraz ulubione orzechy, które będą źródłem zdrowych tłuszczów. Warto powstrzymać się od dużej ilości nabiału, niewskazane są też surowe jaja i mięso oraz przetworzona żywność.

Trzeba również pamiętać o nawadnianiu organizmu. Chociaż popuszczanie moczu w ciąży bywa częstym objawem, należy przyjmować minimum 2 litry płynów na dobę. Warto wyeliminować napoje z cukrem na rzecz wody, kompotów, świeżo wyciskanych soków i herbat owocowych lub ziołowych.

Zachcianki w ciąży a płeć dziecka

Sporo kobiet wierzy w powtarzaną od pokoleń teorię, że chęć na konkretny produkt może mówić o tym, czy na świecie pojawi się chłopiec czy dziewczynka. Zachcianki w ciąży a płeć dziecka – to temat wielu dyskusji. Często uważa się, że ochota na słodkie to znak, że urodzi się córka, zaś potrzeba jedzenia słonego lub kwaśnego obwieszcza nadejście syna. Jak podkreślają specjaliści, nie ma żadnych naukowych dowodów, które potwierdzałyby zależność płci dziecka od potrzeb matki na dany smak. Należy więc uznać tę teorię jako mit i traktować z dużym przymrużeniem oka.

Przyczyny i objawy rozejścia mięśnia prostego brzucha: https://mediprint.pl/rozejscie-miesnia-prostego-brzucha-przyczyny-i-objawy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *