Ciąża

Kobieta w ciąży – jak ciąża wpływa na organizm?

Ciąża to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko – wiele kobiet jest zaskoczonych zachodzącymi wówczas zmianami w organizmie. Modyfikacje te, choć naturalne, często powodują obawy i gorsze samopoczucie. Warto więc wiedzieć, jakich zmian można spodziewać się podczas miesięcy poprzedzających poród. Jak ciąża wpływa na organizm przyszłej mamy?

Wahania hormonalne

Kluczowe zmiany w ciele ciężarnej dotyczą systemu hormonalnego. Substancje te w zasadniczym stopniu wpływają na organizm kobiety w sferze fizycznej i psychicznej. Wahania poziomu dotyczą przede wszystkim progesteronu, estrogenu i prolaktyny, a także oksytocyny i endorfin, zwanych hormonami szczęścia . W czasie ciąży wydzielana jest również gonadotropina kosmówkowa i relaksyna. Warto pamiętać, że hormony ciążowe mają duży wpływ na bezpieczny, prawidłowy rozwój płodu oraz przygotowują ciało kobiety do porodu i karmienia piersią.

Wzrost masy ciała

Zwykle najbardziej zauważalna zmiana, której podlega kobieta w ciąży, to wzrost masy ciała. Powodem tego jest przede wszystkim stale rosnący płód wraz z dodatkowym ciężarem w postaci łożyska i płynu owodniowego, które są elementami niezbędnymi do rozwoju dziecka. Charakterystyczny dla tego okresu jest jednak również przyrost tkanki tłuszczowej w obrębie bioder, piersi, pośladków, nóg. Dodatkowe kilogramy i zmiana sylwetki to także efekt zatrzymywania się wody w organizmie. Skutkiem ubocznym krągłości jest rozciąganie się skóry (zwłaszcza na brzuchu) i pojawienie się rozstępów.

Zmiany w ciele podczas ciąży – układ rozrodczy

W ciąży dużym przeobrażeniom ulega przede wszystkim macica. Rozwijające się w niej dziecko sprawia, że narząd ten rozciąga się i zwiększa swoją masę. W drugim trymestrze macica jest już na tyle duża, że wykracza ona poza obręb miednicy. Ciąża wpływa też na budowę szyjki macicy, która staje się wyraźnie miększa i elastyczniejsza. Z kolei ścianki pochwy są rozpulchnione i ulegają pogrubieniu, co jest naturalnym etapem przygotowań układu rozrodczego do porodu. Zmiany dostrzec można również na zewnętrznych narządach płciowych. Przekrwione wargi sromowe stają się powiększone i zasinione.

Osłabienie mięśni dna miednicy

Modyfikacje mięśni w ciąży wiążą się z ich rozluźnianiem pod wpływem hormonów – głównie w obrębie dna miednicy. Mięśnie Kegla, które nie są już tak napięte i mocne, mogą dawać o sobie znać w dość krępujący i uciążliwy sposób. Kobiety często skarżą się wówczas na nietrzymanie moczu. Jest to dość powszechne zjawisko, które zwykle pojawia się w drugim trymestrze. Popuszczanie moczu w ciąży to także skutek powiększonej macicy naciskającej na pęcherz.

Układ pokarmowy w ciąży

Wzrost objętości macicy wpływa też na położenie jelit i zmianę perystaltyki. W efekcie tego kobieta w ciąży może odczuwać szereg niezbyt przyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przyszłym mamom nierzadko doskwiera wówczas występowanie wzdęć, zaparć, nudności i bólu wywołanego uciskiem. Tego typu objawy warto zgłosić lekarzowi – specjalista może doradzić zażywanie odpowiednich środków eliminujących problem.

Większe piersi

Sporym przemianom ulega również biust ciężarnej wynikający przede wszystkim z rozwoju gruczołów mlecznych. Piersi, które przygotowują się powoli do laktacji, stają się pełniejsze i już w pierwszym trymestrze bywają obrzmiałe i bolesne. Sutki zmieniają kolor na ciemniejszy, brodawki zaś mogą być twardsze i bardziej wrażliwe na dotyk. Mniej więcej w połowie ciąży z piersi wielu kobiet zaczyna wydobywać się wydzielina, czyli siara, co jest oznaką gotowości do karmienia.

Opuchnięcia nóg

Niemal każda kobieta w ciąży skarży się na opuchnięcie stóp wywołane przede wszystkim zatrzymaniem wody w organizmie. Często więc ulubione buty trzeba odłożyć na bok, ponieważ stają się zwyczajnie za ciasne. Do tego dochodzi spowolnienie krążenia, dlatego też na nogach przyszłej mamy pojawiają się tzw. pajączki. Układ kostno-stawowy wraz z upływem kolejnych tygodni staje się coraz bardziej obciążony. Konieczność dźwigania niemałego ciężaru powoduje więc ból nie tylko pleców, ale również kończyn dolnych.

Kobieta w ciąży a stan jej cery i włosów

Mówiąc o tym, jak ciąża wpływa na organizm, nie możemy pominąć stanu cery. W tym okresie wypryski nie należą do rzadkości. Ponadto, na skutek kontaktu ze słońcem, na skórze twarzy, dekoltu i szyi pojawić mogą się także przebarwienia. Hormony powodujące zwiększone wydzielanie sebum bywają też przyczyną częstszego przetłuszczania się włosów. Niektóre z przyszłych mam zauważają również nadmierne ich wypadanie. Często jednak kobiety w ciąży cieszą się z lepszej kondycji włosów, które stają się lśniące i gęstsze.

Chcesz dowiedzieć się jakie witaminy dla kobiet w ciąży są zalecane? Przeczytaj artykuł https://mediprint.pl/witaminy-dla-kobiet-w-ciazy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *