Wiele kobiet zastanawia się, czy można jeździć na rowerze w ciąży. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z głównymi zaletami takiej aktywności fizycznej.
Rower w ciąży
Jazda na rowerze w ciąży będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku wielu kobiet. Rower jest dość popularnym środkiem transportu, dlatego korzystają z niego nawet kobiety w stanie błogosławionym. Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna podczas ciąży, ponieważ w pozytywny sposób wpływa na kondycję kobiety. Dlatego warto korzystać z takiego rozwiązania, jak rower w ciąży, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań.
Pierwszy trymestr
W obecnych czasach wiele kobiet jeździ na rowerze przed ciążą. Zdarza się to nawet w pierwszym trymestrze, gdy kobieta nie jest jeszcze świadoma swojej ciąży. Jazda na rowerze w pierwszym trymestrze ciąży nie jest przeciwwskazana, o ile kobieta ma dobry stan zdrowia. Jeśli wcześniej także wykonywała regularną aktywność fizyczną oraz dobrze się czuje to nie ma żadnych przeciwwskazań do jazdy na rowerze. Oczywiście ważne jest także przedyskutowanie tej kwestii ze swoim lekarzem prowadzącym.
Drugi trymestr
Rower w ciąży jest bardzo dobrym pomysłem także w drugim trymestrze. Jest to bezpieczny czas na jazdę na rowerze, ponieważ rosnący brzuszek nie jest jeszcze tak duży i nie utrudnia wykonywania swobodnych ruchów. Oprócz tego kobieta w drugim trymestrze zazwyczaj czuje się lepiej niż w pierwszym, ponieważ minęły jej mdłości oraz złe samopoczucie. Jazda na rowerze w 5 miesiącu ciąży ma bardzo korzystny wpływ na stan zdrowia kobiety oraz może ją przygotować do porodu.
Trzeci trymestr
Wiele kobiet rezygnuje z jazdy na rowerze w trzecim trymestrze ciąży. Taki stan rzeczy motywowany jest troską o bezpieczeństwo dziecka, jednak może się wiązać także z coraz większym zmęczeniem u kobiety. Sporych rozmiarów brzuch ciążowy również nie ułatwia aktywności fizycznej. Jednak jazda na rowerze w 8 miesiącu ciąży nie jest przeciwwskazana, jeśli kobieta czuje się na siłach wykonywać taki rodzaj ruchu.
Zalety jazdy na rowerze
Jazda na rowerze w ciąży ma szereg korzystnych aspektów. Wśród nich można wskazać przede wszystkim lepsze dotlenienie organizmu, co ma wpływ także na rozwijające się dziecko. Organizm dotlenia się już w czasie jazdy rekreacyjnej, dlatego nie ma konieczności jeżdżenia na rowerze wyczynowo. Oprócz tego jazda na rowerze w 8 miesiącu ciąży umożliwia lepsze przygotowanie się do nadchodzącego porodu. Ciało kobiety aktywnej fizycznie może sobie lepiej poradzić z tym trudnym zadaniem, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę podczas planowania swojej aktywności fizycznej. Kolejną zaletą regularnej jazdy na rowerze będzie zminimalizowanie ryzyka występowania różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Wśród nich można wskazać na przykład żylaki kończyn dolnych, a także cukrzycę ciążową oraz nadciśnienie. Jazda na rowerze w 5 miesiącu ciąży umożliwia także poprawienie nastroju kobiety, co ma bardzo duże znaczenie podczas oczekiwania na dziecko.
Jazda na rowerze w ciąży – na co zwrócić uwagę?
Podczas jazdy na rowerze w ciąży powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wśród nich można wskazać przede wszystkim odpowiedni wybór sprzętu. Najlepszy model roweru dla przyszłej mamy to tzw. damka. Korzystanie z niego jest niezwykle proste dzięki obniżonej ramie. Dlatego to rozwiązanie sprawdzi się nawet przy większym brzuszku. Oprócz tego warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie siodełka rowerowego oraz właściwe wyregulowaniu kierownicy. Podczas jazdy na rowerze warto zachować umiar i się nie przemęczać. Tempo jazdy powinno być umiarkowane, a jednorazowy dystans nie powinien przekroczyć trzech, czterech kilometrów. Podczas jazdy na rowerze w ciąży może się także pojawiać problem z nietrzymaniem moczu. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będą wkładki na nietrzymanie moczu, które zapewnią optymalny komfort podczas aktywności fizycznej. Podczas jazdy na rowerze w ciąży warto również zachować zdrowy rozsądek, czyli wybierać proste trasy, które nie są za bardzo zatłoczone.
Przeciwwskazania do jazdy na rowerze
Istnieją również pewne przeciwwskazania do jazdy na rowerze w ciąży. Są one związane przede wszystkim ze stanem zdrowia kobiety, a wśród nich można wskazać zagrożenie ciąży, a także występowanie wcześniejszych poronień oraz ciąży mnogiej. Jazda na rowerze w ciąży może być także przeciwwskazana, jeśli kobieta zmaga się z takimi problemami zdrowotnymi jak nadciśnienie, cukrzyca oraz anemia, a także krwiaki na macicy. Kobieta powinna możliwość jazdy na rowerze skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.