Ciąża, Porady

Jak wybrać położną środowiskową?

Wybór położnej środowiskowej to kwestia, o którą powinna zadbać każda kobieta spodziewająca się dziecka. Dlaczego to tak istotne? Czym zajmuje się położna środowiskowa przed porodem i po porodzie? Kiedy należy zgłosić się do takiej osoby? Oto garść przydatnych informacji, jak wybrać położną środowiskową.

Wybór położnej środowiskowej – dlaczego ważny?

Na początku warto wyjaśnić, kim jest położna środowiskowa. Osoba wykonująca ten zawód to specjalista podstawowej opieki zdrowotnej, zajmująca się głównie pacjentkami w ciąży i w połogu. Położna środowiskowa po porodzie sprawuje również pieczę nad nowo narodzonym dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia. Pomoc ta dotyczy kwestii pielęgnacyjnych, leczniczych, profilaktycznych i diagnostycznych. Niezwykle ważne więc, by na odpowiednim etapie ciąży pacjentka została objęta opieką położnej środowiskowej. Dzięki temu można w każdym momencie poprosić o wsparcie i fachową poradę, dbając tym samym o zdrowie swoje i dziecka. Dokładny zakres obowiązków położnej środowiskowej określony jest w rozporządzeniu ministra zdrowia opublikowanym w 2019 roku.

Położna środowiskowa przed porodem

Chociaż wielu osobom położna środowiskowa kojarzy się z okresem poporodowym, to należy pamiętać, że ważną rolę pełni również w trakcie ciąży. Przede wszystkim jest w stałym kontakcie z pacjentką i na bieżąco monitoruje stan jej zdrowia fizycznego i psychicznego. Ponadto położna środowiskowa podczas odbywających się przed porodem indywidualnych spotkań udziela informacji na temat ciąży. Pacjentka ma szansę dowiedzieć się wszystkiego, co nurtuje ją w kwestiach dotyczących jej stanu, zbliżającego się porodu oraz przebiegu połogu. Wiele kobiet zadaje wówczas pytania m.in. o wybór szpitala, badania prenatalne, plan porodu, znieczulenie, a także metody radzenia sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu w ciąży.

Położna środowiskowa po porodzie

Czym zatem zajmuje się położna środowiskowa po porodzie? Gdy pacjentka ma już za sobą narodziny dziecka, specjalistka POZ kontroluje stan i rozwój noworodka oraz wspiera jego mamę przy ewentualnych wątpliwościach i problemach. Kobieta może uzyskać porady dotyczące laktacji, pielęgnacji dziecka (mycie, przewijanie, sen, ubieranie), dbania o zdrowie maluszka (szczepienia, karmienie, choroby) oraz o własny organizm podczas połogu. Położna środowiskowa po porodzie zjawia się u pacjentki dość szybko – pierwsza wizyta odbywa się już w ciągu dwóch dni od momentu wyjścia ze szpitala.

Położna środowiskowa – kiedy zgłosić ciążę?

W ramach NFZ położna środowiskowa zajmuje się ciążą od 21. tygodnia jej trwania, czyli na etapie 2. trymestru i badań prenatalnych. Przez kolejne 10 tygodni wizyty odbywają się w domu pacjentki raz na 7 dni. Od 31. tygodnia aż do zakończenia ciąży częstotliwość spotkań wzrasta dwukrotnie – przyszła mama może liczyć nawet na 16 indywidualnych spotkań. Aby pacjentka mogła skorzystać z pełnej puli wizyt, wybór położnej środowiskowej konieczny jest odpowiednio wcześniej. Zgłoszenie ciąży nie może więc nastąpić później niż po 21. tygodniu ciąży. Spora grupa kobiet robi to jednak dopiero po porodzie, omijając tym samym wiele przydatnych spotkań edukacyjnych ze specjalistą. Należy mieć na uwadze, że wizyta patronażowa – czyli ta, która odbywa się niedługo po przyjściu dziecka na świat – jest obecnie obowiązkowa. Każda kobieta, która urodziła, musi zatem odbyć takie spotkanie. W przeciwnym razie sprawa może zostać zgłoszona do odpowiednich instytucji. Warto dodać, że położna środowiskowa po porodzie odwiedza pacjentkę i noworodka maksymalnie 6 razy w ciągu dwóch pierwszych miesięcy życia dziecka.

Jak wybrać położną środowiskową?

Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy urodzą dziecko, nie wie, jak wybrać położną środowiskową. Cała procedura nie jest na szczęście skomplikowana. Najlepiej, jeśli ciężarna sama znajdzie specjalistę, który jej odpowiada pod względem kompetencji, doświadczenia czy podejścia do pacjenta. Warto popytać o opinię np. znajomych. Aby uzyskać dane kontaktowe do położnych środowiskowych w swoim rejonie, wystarczy odwiedzić odpowiednie portale z listą specjalistów POZ. Gdy kobieta podejmie decyzję, musi złożyć deklarację w placówce zatrudniającej wybraną położną. Wzór takiego dokumentu również dostępny jest w sieci – na stronie NFZ. A co w przypadku, gdy wybór położnej środowiskowej nie okazał się z jakiegoś powodu zadowalający? Wówczas specjalistę można zmienić bezpłatnie, jednak nie częściej niż dwukrotnie w ciągu roku. Przy następnych zmianach koszt będzie wynosił każdorazowo 80 zł.

Nie wiesz, kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie? Zobacz: https://mediprint.pl/kiedy-rozpoczac-cwiczenia-po-porodzie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *