Porady

Czy noszenie wkładek higienicznych w ciąży jest zdrowe?

Zadaniem wkładek higienicznych jest przede wszystkim ochrona bielizny przed zabrudzeniami w przypadku niewielkich plamień. Często jednak można usłyszeć, że ich noszenie nie jest zdrowe. Zobacz, czy można korzystać z nich w ciąży!

Do czego służą wkładki higieniczne?

Wkładki higieniczne mają postać cienkich, a przez to dyskretnych, naklejanych na bieliznę artykułów higienicznych z chłonną warstwą. 

Ich głównym zadaniem jest wchłanianie naturalnej wydzieliny z pochwy i upławów. Ponadto używane są one pod koniec miesiączki, gdy krwawienie nie jest już intensywne. Sięgają również po nie kobiety w ciąży, u których często pojawiają się plamienia.

Dzięki wkładkom higienicznym można zabezpieczyć bieliznę przed zabrudzeniem, ale również uzyskać wyższy poziom komfortu. Zapewniają one poczucie czystości i świeżości, a także nie wymagają częstego wymieniania bielizny na nową.

Można jednak spotkać się z informacjami, że stosowanie wkładek higienicznych nie jest zbyt dobrym wyborem. Wkładki higieniczne – czy są zdrowe dla kobiet w ciąży, a może lepiej ich unikać?

Wkładki higieniczne a infekcje. Czy ich noszenie sprzyja chorobom?

Czy wkładki higieniczne są szkodliwe? To pytanie, które pojawia się bardzo często w kontekście ich noszenia. Wynika to z faktu, że mogą one zwiększać ryzyko pojawiania się infekcji intymnych jak zakażenia bakteryjne czy grzybica.

Kwestia “wkładki higieniczne a infekcje” odnosi się przede wszystkim do braku przewiewności tego typu wyrobów. Są one wykończone warstwą tworzywa, aby nie przeciekały, więc utrudniają naturalną cyrkulację powietrza. Właśnie dlatego sprzyjają one tworzeniu się niekorzystnego mikroklimatu dla kobiecych okolic intymnych. Na wkładkach namnażają się również drobnoustroje, zwiększając ryzyko zakażeń.

Wobec tego kobiety, które bardzo często korzystają z wkładek higienicznych, na przykład noszą je każdego dnia, również w nocy, są w wyższym stopniu narażone na pojawienie się infekcji.

Wkładki higieniczne w ciąży. Kiedy warto je nosić?

W okresie ciąży należy szczególnie dbać o higienę intymną. Zmiany hormonalne powodują, że w pochwie dochodzi do zmiany odczynu z kwasowego na bardziej zasadowy, co sprzyja namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów. Również u kobiet ciężarnych częściej pojawiają się problemy z odpornością, co dodatkowo zwiększa niebezpieczeństwo infekcji.

Zakażenia intymne w ciąży nie tylko są powodem do dyskomfortu, a nawet bólu, ale również mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Dodatkowo bywają trudne w leczeniu, ponieważ nie wszystkie leki mogą być używane przez ciężarne.

Najlepiej zatem zapobiegać infekcjom intymnym w ciąży, co oznacza również unikanie regularnego używania wkładek higienicznych. Nie znaczy to jednak, że korzystanie z nich w tym czasie jest zakazane.

Po wkładki warto sięgać wtedy, gdy rzeczywiście będą potrzebne, na przykład podczas przyjęcia, spotkania lub innego ważnego wyjścia, by czuć się komfortowo.

W ciąży można również stosować wkładki na nietrzymanie moczu. To specjalny rodzaj wyrobów chłonnych przeznaczonych dla kobiet doświadczających mimowolnego wypływu moczu. Dolegliwość ta dotyka wielu ciężarnych i dochodzi do niej na skutek nacisku na pęcherz moczowy oraz osłabienia mięśni dna miednicy.

Jak bezpiecznie korzystać z wkładek higienicznych?

– Korzystaj z wkładek tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz – nie noś ich przez cały czas.

– Wybieraj wkładki wykonane z przyjemnych w dotyku, naturalnych materiałów, które są delikatne i przyjazne dla skóry.

– Regularnie wymieniaj wkładki higieniczne, najlepiej co około 3-4 godziny lub wtedy, gdy wkładka jest mocno zabrudzona, nasiąknięta.

– Przed założeniem wkładki zadbaj o higienę intymną – najlepiej skorzystaj z niej po porannym prysznicu, kąpieli.

– Zakładaj wkładki tylko na czystą bieliznę.

– Nie korzystaj dwukrotnie z tej samej wkładki.

Podsumowanie. Czy wkładki higieniczne są zdrowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy wkładki higieniczne są zdrowe, ponieważ dużo zależy od tego, w jakim celu są one noszone, jak często się z nich korzysta oraz jaką mają one budowę.

W ciąży, gdy nie pojawiają się żadne dolegliwości, najlepiej zrezygnować z regularnego noszenia wkładek higienicznych i korzystać z przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów. Można natomiast sięgnąć po nie od czasu do czasu, na przykład wtedy, gdy planuje się ważne wyjście.

Również wkładki higieniczne będą przydatne w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Warto wtedy wybrać specjalne wkładki urologiczne, które są chłonniejsze od zwykłych wkładek i podpasek i chronią przed nieprzyjemnymi zapachami.

Jak rozpoznać sączenie wód płodowych? Sprawdź https://mediprint.pl/saczenie-wod-plodowych-co-to-oznacza-i-jak-je-rozpoznac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *