Porady

Najczęściej zadawanie pytania na temat szkoły rodzenia

Szkoła rodzenia to temat istotny dla wielu kobiet w ciąży – zwłaszcza tych, które oczekują na swoje pierwsze dziecko i nie mają doświadczenia w tym zakresie. Nie bez przyczyny pojawia się więc mnóstwo pytań związanych z udziałem w takim szkoleniu. Szkoła rodzenia – czy warto wziąć udział? W którym miesiącu ciąży rozpocząć kurs? Co daje szkoła rodzenia? Jak wygląda takie szkolenie i jak się do niego przygotować? Czy szkoła rodzenia jest płatna?

Szkoła rodzenia – czym jest?

Szkoła rodzenia to rodzaj kursu przygotowawczego dla osób, które spodziewają się dziecka. Kobiecie w ciąży może towarzyszyć podczas zajęć dodatkowa osoba, np. partner. Szkolenie prowadzone jest przez fachowców w dziedzinie m.in. położnictwa, fizjoterapii, ginekologii, pediatrii, psychologii, dietetyki. Specjaliści przekazują uczestnikom swą wiedzę na temat ciąży, porodu, połogu, laktacji, pielęgnacji noworodka i zapewnienia mu podstawowych potrzeb emocjonalnych (bliskość, poczucie bezpieczeństwa itp.).

Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?

Nie, szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa. Udział w zajęciach to kwestia indywidualnego wyboru. Szkolenie jest całkowicie dobrowolne i każdy sam decyduje, czy ma ochotę lub potrzebę zapisać się na tego rodzaju zajęcia. Nie jest też narzucone miejsce, w którym należy wykonać taki kurs.

Szkoła rodzenia – czy warto wziąć udział?

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa. Osobną kwestią jest jednak to, czy warto wziąć udział w tego typu kursie. Wiele par zastanawia się, czy szkoła rodzenia jest potrzebna i czy czas poświęcony na szkolenie faktycznie zaprocentuje. Naszym zdaniem zdecydowanie warto zapisać się na zajęcia, ponieważ to niepowtarzalna okazja na zdobycie cennej wiedzy i wielu umiejętności praktycznych związanych z rodzicielstwem na najwcześniejszym jego etapie. Szczególnie polecamy szkolenie tym osobom, które po raz pierwszy w życiu zostaną rodzicami i nie mają na tym polu żadnych doświadczeń.

Co daje szkoła rodzenia?

Szkoła rodzenia pozwala świadomie przygotować się do roli rodzica. Specjaliści objaśniają wszystkie kwestie dotyczące porodu i przedstawiają szczegółowo poszczególne jego etapy. W szkole rodzenia można poznać w praktyce techniki oddychania i radzenia sobie ze skurczami, ale też dowiedzieć się np. tego, jakie podpaski na nietrzymanie moczu są skuteczne oraz jakie ćwiczenia wykonywać przy tego typu dolegliwościach fizjologicznych w ciąży i połogu. Kurs pozwala nabrać wprawy w wielu czynnościach związanych z noworodkiem (przewijanie, noszenie, usypianie, kąpanie, karmienie), co jest bezcenne dla każdego, kto nigdy wcześniej nie miał styczności z tak małymi dziećmi. Szkoła rodzenia to także świetny sposób na obniżenie stresu związanego z nadchodzącymi zmianami życiowymi. Oswajanie się z tematem porodu czy opieki nad niemowlęciem nie tylko uczy konkretnych metod działania, ale też rozwiewa wątpliwości, uspokaja, dodaje pewności siebie. Dzięki szkole rodzenia łatwiej będzie potem poradzić sobie w trudniejszych momentach porodu i połogu.

Czy szkoła rodzenia jest płatna?

To, czy szkoła rodzenia jest płatna, zależy od miejsca i instytucji lub firmy organizującej takie szkolenie. Wielu rodziców korzysta z darmowych zajęć oferowanych w ramach NFZ. Można również zapisać się na kurs, za który trzeba zapłacić. Całkowity koszt zajęć wynosi zazwyczaj kilkaset złotych, jednak o szczegółowe informacje należy pytać w wybranym miejscu. Każda szkoła rodzenia prowadząca płatne szkolenia dla rodziców ustala własny indywidualny cennik.

Szkoła rodzenia – kiedy iść?

Kolejna wątpliwość dotyczy tego, w którym miesiącu szkoła rodzenia i udział w zajęciach są dla ciężarnej najlepszą opcją. Najczęściej w szkoleniach uczestniczą kobiety od 21. tygodnia ciąży (oczywiście warto zapisać się z odpowiednim wyprzedzeniem, by uniknąć braku wolnych miejsc). Rozpoczęcie pełnego kursu po 30. tygodniu jest już ryzykowne z powodu zbyt krótkiego czasu jaki pozostał do rozwiązania. Pamiętajmy, że takie szkolenie często trwa 2 miesiące.

Jak przebiega kurs i co jest potrzebne?

Szkoła rodzenia to cykl szkoleń składający się zazwyczaj z 10-15 zajęć trwających 1-2 godziny. W niektórych wypadkach można wybrać również wersję skróconą lub opcję kursu indywidualnego. Zajęcia odbywają się regularnie w ustalonych terminach. Podczas ich trwania przekazywana jest zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna (ćwiczenia oddechowe, gimnastyka, czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze z użyciem lalki imitującej noworodka). Niektóre szkoły rodzenia wymagają zaświadczenia lekarskiego o pozwoleniu na udział w kursie. Na zajęcia nie trzeba się szczególnie przygotowywać – należy jedynie włożyć wygodną, niekrępującą ruchów odzież.

Joga w ciąży – jak zacząć? https://mediprint.pl/joga-w-ciazy-jak-zaczac-czego-nie-wolno-robic/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *