Okres ciąży to czas, kiedy kobieta szczególnie mocno przygląda się swojemu organizmowi, poszukując nieprawidłowości, które mogłyby oznaczać konieczność wizyty u lekarza. Jednym z czynników wzbudzającym uzasadniony niepokój jest sączenie się wód płodowych. Czym dokładnie jest i jak rozpoznać tę dolegliwość?
Czym są wody płodowe?
Wody płodowe, czy też inaczej płn owodniowy, to wydzielina znajdująca się w macicy, a ściślej – w błonach płodowych otaczających dziecko rozwijające się w organizmie mamy. W pierwszych tygodniach ciąży wody płodowe są produkowane przez owodnię, a później dodatkowo przez płuca oraz nerki płodu.
Obecność wód płodowych jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka, w związku z czym lekarze zazwyczaj kontrolują ich poziom na każdej wizycie. Wskazać można na dwie patologie jeśli chodzi o ilość wód płodowych: wielowodzie, kiedy ich ilość jest zbyt duża oraz małowodzie, gdy poziom wód płodowych jest zbyt niski w stosunku do norm.
Jak wygląda sączenie wód płodowych?
Wiele kobiet w trakcie ciąży martwi się, że wydzielina, którą znajdują na bieliźnie, to właśnie wody płodowe. Podczas gdy te obawy są w pełni uzasadnione, w większości przypadków nie mamy do czynienia z tym stanem, a z nietrzymaniem moczu, które także jest typową dolegliwością okresu ciąży i może być błędnie traktowane jako sączenie wód płodowych.
Sączenie wód płodowych można rozpoznać albo w trakcie badania USG, podczas którego lekarz może ocenić poziom płynu owodniowego, albo z użyciem specjalnych testów, które można zakupić w aptece. Warto pamiętać również o tym, że wody płodowe nie mają zapachu, w przeciwieństwie do moczu, a ich barwa jest przezroczysto-różowa, podczas gdy mocz zazwyczaj pozostawia po sobie słomkowożółte plamy.
Sączenie się wód płodowych objawy
Objawem sączenia wód płodowych jest oczywiście wilgoć na bieliźnie. Ta jednak pojawia się w okresie ciąży dość często, np. w związku z nietrzymaniem moczu wywołanym m.in. zwiększonym naciskiem macicy na ujście cewki moczowej.
Nie oznacza to jednak, że objawów sączenia wód płodowych nie da się rozpoznać. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się wkładki higieniczne – wody płodowe pozostawią na nich określony kolor (jasnoróżowy, ale również jasnożółty, zielonkawy bądź bordowy), a dodatkowo dzięki użyciu wkładek możliwe będzie szybsze i łatwiejsze rozpoznanie zapachu. Wody płodowe nie wydzielają bowiem woni typowej dla moczu – ich zapach można opisać jako słodkawy, niekiedy przywodzący na myśl zapach świeżej ryby.
Postępowanie przy sączeniu wód płodowych
Jeśli podejrzewamy sączenie wód płodowych, konieczna jest kontrola lekarska, która pomoże wykluczyć lub potwierdzić taką sytuację. Może bowiem okazać się, że niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. W każdej sytuacji, kiedy nie mamy pewności, czy doszło do sączenia wód płodowych, czy też mamy problemy z nietrzymaniem moczu – lepiej jest wspomnieć lekarzowi o dolegliwościach, które budzą wątpliwości.
Zbyt mała ilość wód płodowych może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji, m.in. skutkować hipotrofią płodu czy kłopotami z układem oddechowym. Dlatego też regularne kontrole lekarskie, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, są kluczowe jeśli chcemy uniknąć tego rodzaju wydarzeń. Dzięki nim możemy szybko dowiedzieć się o wszelkich kłopotach, nie tylko tych związanych z sączeniem wód płodowych.
Jeśli nie sączenie wód płodowych, to co?
Warto pamiętać, że sączące się wody płodowe nie są jedyną przyczyną wilgoci na bieliźnie. Oprócz tego, może dochodzić do wspomnianego wcześniej nietrzymania moczu w ciąży, które jest spowodowane m.in. zwiększonym naciskiem organów wewnętrznych na układ moczowy. Określenie, czy mamy do czynienia z niekontrolowaną mikcją, czy sączeniem wód płodowych, należy zostawić lekarzowi, który posiada narzędzia i wiedzę niezbędne do dokonania oceny.
Jeśli jednak mamy do czynienia z niekontrolowanym oddawaniem moczu – przydatne mogą okazać się wkładki na nietrzymanie moczu. Dzięki nim pozbędziemy się przykrej wilgoci na bieliźnie, a także zmniejszymy ryzyko pojawienia się skutków ubocznych związanych z namnażaniem się bakterii – czyli ryzyka wystąpienia infekcji intymnych.
Prawidłowe i szybkie rozpoznanie sączenia wód płodowych może pomóc zapobiec wielu przykrym konsekwencjom w okresie ciąży. Dlatego też, w razie wątpliwości, należy niezwłocznie udać się do ginekologa położnika, który będzie w stanie potwierdzić lub wykluczyć, czy doszło do niekontrolowanego wypływu wód płodowych, czy mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu.
Upławy w ciąży – jakie są ich przyczyny? https://mediprint.pl/uplawy-w-ciazy-jakie-sa-ich-przyczyny/