Ciąża

Fizjoterapia w ciąży – czy w ciąży można iść do fizjoterapeuty?

Fizjoterapia w ciąży może okazać się wyjątkowo przydatna przy łagodzeniu ciążowych dolegliwości, m.in. bólu kręgosłupa czy bioder, a także może zmniejszyć dolegliwości związane np. z nietrzymaniem moczu w ciąży. Jednak choć fizjoterapia u kobiet w ciąży jest jak najbardziej wskazana, to nie wszystkie zabiegi można bezpiecznie przeprowadzić. Czego unikać, a z czego korzystać, wybierając się do fizjoterapeuty w ciąży?

Kiedy warto skorzystać z usług fizjoterapeuty?

Okres ciąży, a także następujący po niej poród są wyjątkowo obciążające dla ciała przyszłej mamy. Jej organizm nie tylko musi poradzić sobie z koniecznością wyżywienia kobiety oraz jej nienarodzonego dziecka, ale również dostosować się do zachodzących w ciele zmian. W okresie ciąży bardzo często pojawiają się dolegliwości bólowe w okolicach bioder, lędźwi, czy kręgosłupa. Nadmierne rozluźnienie aparatu więzadłowego dna miednicy oraz zmiana punktu równowagi bardzo często wiążą się także z innego rodzaju dolegliwościami, takimi jak nietrzymanie moczu w ciąży.

Dlatego też każda kobieta powinna wybrać się do fizjoterapeuty choć raz w okresie ciąży: tylko specjalista może bowiem określić, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania zabiegów lub ćwiczeń. Warto przy tym pamiętać, że regularne wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń nie tylko wspiera organizm w okresie ciąży, ale również ułatwia poród i skraca czas, który jest później potrzebny na powrót do formy.

Kobieta w ciąży – fizjoterapia i przeciwwskazania do jej stosowania

Fizjoterapia w ciąży powinna być prowadzona w sposób, który w żaden sposób nie zagrozi przyszłej mamie i jej dziecku. To oznacza, że wykluczone są niektóre zabiegi, m.in. krioterapia czy ciepłolecznictwo. Warto przy tym pamiętać, że ostateczna decyzja w zakresie tego, czy pewne zabiegi lub ćwiczenia mogą być zastosowane należy do lekarza ginekologa i do fizjoterapeuty. Jeśli któryś z tych specjalistów wykluczy możliwość stosowania określonych środków fizjoterapeutycznych, należy bezwzględnie dostosować się do zaleceń. Dalsze stosowanie niedozwolonych zabiegów czy ćwiczeń może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie mamy lub jej dziecka!

Ćwiczenia w ciąży

Jeśli kobieta nie ma bezwzględnego nakazu leżenia np. w związku ze skracającą się szyjką macicy, regularne ćwiczenia są jak najbardziej wskazane w okresie ciąży. Korzyści z nich płynące są szczególnie odczuwalne w trzecim trymestrze, kiedy to ciężarnej doskwiera wiele fizycznych dolegliwości, takich jak rwa kulszowa czy bóle miednicy w trakcie chodzenia.

Warto jednak pamiętać, że wdrażane przez ciężarną ćwiczenia powinny być każdorazowo konsultowane z fizjoterapeutą. Nieodpowiednie lub nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia przyniosą więcej szkody niż pożytku i mogą – w najlepszym przypadku – pogorszyć dolegliwości bólowe ciężarnej lub nawet doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u matki bądź dziecka.

W trakcie ciąży warto wdrożyć nie tylko ćwiczenia wzmacniające nogi czy plecy, ale również mięśnie dna miednicy. Dzięki regularnie wykonywanym treningom, kobieta może zmniejszyć kłopoty związane z nietrzymaniem moczu, a także ułatwić sobie powrót do zdrowia po porodzie.

Fizjoterapia w ciąży – polecane zabiegi i ćwiczenia

Ze względu na to, że w okresie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, warto wspierać organizm, np. poprzez stosowanie odpowiednio dobranych zabiegów. Wśród szczególnie polecanych w okresie ciąży działań można wskazać:

– kinesiotaping,

– ćwiczenia w wodzie – o ile ginekolog nie stwierdził przeciwwskazań związanych z korzystaniem z ogólnodostępnych zbiorników wodnych lub basenów, kobieta może pływać lub korzystać z aqua aerobiku,

– ćwiczenia ogólne – m.in. rozciągające, wzmacniające a także przeciwzakrzepowe.

Uwaga: przed wprowadzeniem jakichkolwiek zabiegów czy ćwiczeń, warto skonsultować się ze specjalistą. W przypadku ciężarnych szczególnie dobrym rozwiązaniem jest także pozostawanie pod opieką specjalisty przez cały okres trwania ciąży. Dzięki regularnym kontrolom, możliwe będzie dostosowanie ćwiczeń czy zabiegów do aktualnych potrzeb ciężarnej, które zmieniają się w kolejnych tygodniach ciąży wraz ze zmianami zachodzącymi w jej ciele w tym czasie.

Fizjoterapia w ciąży to doskonałe rozwiązanie, które pozwala nieco zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, jakie odczuwa wiele kobiet. Biorąc pod uwagę przeciwwskazania do stosowania zabiegów czy ćwiczeń – nic nie stoi na przeszkodzie, by kobieta korzystała z dobrodziejstw fizjoterapii pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.

Czy noszenie wkładek higienicznych w ciąży jest zdrowe? Sprawdź w artykule https://mediprint.pl/czy-noszenie-wkladek-higienicznych-w-ciazy-jest-zdrowe/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *