Porady

Rozejście mięśnia prostego brzucha – przyczyny i objawy

Rozejście mięśnia prostego brzucha jest dolegliwością, która może dopaść bez względu na wiek, a nawet płeć. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z tą dysfunkcją i jakie są przyczyny jej występowania?

Czym jest rozejście mięśni brzucha?

Rozejście kresy białej, jak inaczej można określić rozejście mięśni brzucha, jest zaburzeniem funkcjonalnym, a także strukturalnym. Mięśnie brzucha z różnych względów nie zachowują optymalnej wydolności, a co za tym idzie – prawa i lewa strona mięśni brzucha (które u szczególnie wysportowanych osób objawiają się obecnością tzw. „sześciopaku”) są od siebie oddalone. Najczęściej taka sytuacja występuje u kobiet w ciąży i bezpośrednio po niej, a także u mężczyzn z otyłością brzuszną.

Badanie rozejścia można przeprowadzić samemu, w domowych warunkach. Aby to uczynić, należy położyć się na plecach, zginając nogi w kolanach. Następnie, należy unieść część barkową ciała i dłonią sprawdzić, czy pomiędzy lewą a prawą stroną mięśni brzucha pojawia się dziura. Uwaga: niewielka przerwa może być wyczuwalna w okolicy pępka i niekoniecznie oznacza ona wystąpienie rozstępu mięśni brzucha. Przerwa pomiędzy lewą a prawą stroną mięśni jest jednak najmniejsza kilka centymetrów poniżej pępka – wyczuwalna w tym miejscu przerwa prawdopodobnie jest oznaką rozejścia kresy białej.

Warto przy tym wspomnieć, że rozejście mięśnia prostego brzucha w ciąży ma charakter fizjologiczny i może wystąpić u każdej kobiety bez względu na jej poziom aktywności fizycznej w trakcie lub po ciąży – choć ryzyko pojawienia się tej nieprawidłowości wzrasta w przypadku ciąży mnogiej.

Przyczyny rozejścia mięśni brzucha

Wśród przyczyn rozejścia mięśni brzucha można wskazać wiele sytuacji. Najczęściej z rozejściem kresy białej mamy do czynienia:

– po ciąży mnogiej,

– przy przewlekłym kaszlu,

– przy nawracających zaparciach,

– przy nieprawidłowym wzorcu oddechowym,

– przy nieprawidłowo dobranym treningu mięśni brzucha,

– przy zbyt intensywnym wysiłku fizycznym w obrębie brzucha,

– gdy zbyt szybko wrócimy do ćwiczeń po ciąży i porodzie (w tym przypadku pozwolenia na ćwiczenia bezwzględnie powinien udzielić lekarz!),

– przy zwiększonym ciśnieniu śródbrzusznym,

– przy nieprawidłowym napięciu mięśniowym (w tym mięśni dna miednicy).

Jak widać, przyczyn wystąpienia rozstępu mięśni brzucha można wskazać naprawdę wiele. Co najistotniejsze, objawów tej nieprawidłowości nie można ignorować, bowiem nieleczony rozstęp mięśni brzucha może prowadzić m.in. do nietrzymania moczu i stolca, obniżenia narządów wewnętrznych, przepukliny brzusznej, bólu w okolicach lędźwiowych i wielu innych przykrych dolegliwości.

Objawy rozejścia mięśni brzucha

Jednym z najbardziej przykuwających uwagę objawów rozejścia mięśni brzucha jest duży objętościowo brzuch, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobą szczupłą. W przypadku rozstępu mięśni brzucha narządy wewnętrzne nie są w pełni przytrzymywane, a co za tym idzie, brzuch nie prezentuje się najlepiej pod względem wizualnym.

Częstym objawem rozejścia mięśni brzucha, który występuje zwłaszcza u pań po ciąży, jest nietrzymanie moczu po porodzie. Dodatkowo wystąpić mogą również wzdęcia, biegunka, hemoroidy, zaparcia, bóle pleców, odstające dolne żebra czy ból w trakcie stosunku.

Ćwiczenia na rozejście mięśni brzucha

Jak wspominaliśmy, brak działania w przypadku zauważenia rozejścia mięśni brzucha może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co za tym idzie, gdy zauważymy u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości – warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który przeprowadzi specjalistyczne badanie.

Jako że rozejście mięśnia prostego brzucha może być związane również z nieprawidłową techniką podczas wykonywania ćwiczeń, zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie profesjonalnej porady. Warto pamiętać, że nawet najlepiej przygotowany artykuł instruktażowy czy filmik pokazujący, jak ćwiczyć, nie zastąpi porady specjalisty. Nieprawidłowa technika, która może wynikać np. ze złego zrozumienia instrukcji, to tylko jeden z problemów, jakie mogą się pojawić. Ponadto, nie można zapominać także o tym, że trening powinien być dopasowany do określonej sytuacji zdrowotnej, w tym między innymi stopnia rozstępu.

Rozejście mięśni brzucha jest poważną przypadłością, której – szczęśliwie – można w dość prosty sposób zaradzić, przy odrobinie wytrwałości i profesjonalnego wsparcia. Jest to kwestia, której nie powinno się zaniedbywać, bowiem rozstęp może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które będą dużo trudniejsze do usunięcia.

Jak ciąża wpływa na organizm? Przeczytaj artykuł https://mediprint.pl/kobieta-w-ciazy-jak-ciaza-wplywa-na-organizm/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *